Ilustračná foto.

Elektronické vyhľadávanie v územnom pláne je od novembra jednoduchšie

Kľúčová časť územného plánu na mestskom geoportáli prešla úpravou. Obyvateľky a obyvatelia Bratislavy sa po novom dostanú rýchlejšie k informáciám, ktoré sa týkajú regulácie výstavby v hlavnom meste.

Digitálna verzia územného plánu pozostáva z dvanástich rôznych druhov výkresov, ktoré sú zamerané na určitú oblasť mesta. Regulačný výkres je spomedzi všetkých najdôležitejší, pretože obsahuje kľúčové informácie týkajúce sa regulácie výstavby v hlavnom meste.

Užívatelia z tohto výkresu môžu vyčítať údaje o tom, kde sa môže či nemôže stavať, alebo aké sú limity či podmienky ďalšej výstavby v meste. Od novembra sa používatelia dostanú k týmto informáciám bez preklikávania sa, pretože po úprave je program viac intuitívny a užívateľsky prehľadnejší.

„Pôvodná verzia regulačného výkresu územného plánu nebola užívateľsky prívetivá, a preto sa pristúpilo k jej úprave. Vynovená verzia  je urobená tak, aby mal užívateľ prehľad o aktuálnom stave územného plánu bez nutnosti vyhľadávať, kedy nastala pri jeho konkrétnych prvkoch posledná zmena,“ priblížil Martin Berežný, riaditeľ sekcie územného plánovania z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Medzi najväčšie novinky patrí aj to, že úplne odpadáva zbytočné preklikávanie sa cez jednotlivo schválené zmeny a doplnky v rámci jedného výkresu. Zjednodušila sa aj identifikácia pozemkov vďaka lepšiemu označeniu parciel.

Chcú uľahčiť prístup k informáciám

Informácie z regulačného výkresu najčastejšie čerpajú zamestnanci štátnych inštitúcií, developeri, architekti, projektanti, ale aj bežní obyvatelia Bratislavy, ktorí sa chcú oboznámiť s potenciálnou výstavbou v meste.

Zvyknú sa však na ne odvolávať aj úradníci alebo politici pri rozhodovaní o schválení či zamietnutí stavebnej činnosti v meste. Ako zdroj informácií využívajú regulačný výkres aj samotní projektanti či architekti, ktorí vo svojich rozvojových zámeroch musia splniť podmienky stanovené územným plánom.

Odborníci z oddelenia analýz a GIS budú postupne pridávať aj ďalšie druhy výkresov, ktoré sa tykajú napríklad dopravy či ochrany prírody a krajiny. Do budúcna sa pripravujú aj iné programy a aplikácie, ktoré uľahčia občanom prístup k informáciám o meste, ako aj prácu zamestnancom štátnych inštitúcií.

Vyvíjajú sa, napríklad, platformy, z ktorých sa občan dozvie základné informácie o regulácii vo vybranej lokalite. Ďalšie aplikácie budú zamerané na rozvoj územného plánu alebo ako podklad pre prípravu nového územného plánu.

Nový územný plán

Tím sekcie územného plánovania momentálne pracuje na podkladových materiáloch pre nový územný plán. Aktualizujú sa územnoplánovacie dokumenty či už v oblasti zelenej infraštruktúry, bývania, športu alebo školstva. Rieši sa tiež výšková zonácia a stratégia využívania brownfieldov (opustených priemyselných areálov a parkov).

„Kým sa však podarí nahradiť starý územný plán novým, priebežne sa tvoria takzvané Zmeny a doplnky územného plánu vždy k najaktuálnejším potrebným témam,” dodáva Berežný.

V októbri, napríklad, mesto získalo mimoriadne dôležitú zmenu územného plánu v súvislosti s reguláciou reklamných stavieb, vďaka ktorej sa zásadne obmedzuje ich umiestňovanie v Bratislave.

Metropolitný inštitút Bratislavy