Čína, ilustračná foto.

Čína pomôže realitnému sektoru, akcie developerov sa prudko posilnili

Akcie čínskych developerov sa v pondelok výrazne posilnili po správach o vládnom balíku pomoci pre realitný sektor. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Čínske úrady v piatok (11. 11.) predstavili rozsiahly balík opatrení na pomoc domácemu realitnému sektoru, ktorý sa už dlhší čas nachádza v kríze. Regulátori sa snažia vykompenzovať roky tvrdých pandemických obmedzení a sprísnenie regulácie v sektore. To spôsobilo ochladenie druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Akcie Country Garden v pondelok v Hongkongu vyskočili o 46 %, akcie Longforo o 15 % a China Overseas Land o 15 %.

Bankový regulátor a čínska centrálna banka (PBOC) v piatok zverejnili 16-bodovú internú direktívu na podporu „stabilného a zdravého vývoja“ v odvetví, o ktorej v pondelok informovali čínske médiá. Súčasťou opatrení je úverová podpora pre zadlžených developerov, finančná pomoc na zabezpečenie dokončenie rozostavených projektov, rovnako ako podpora s odloženými splátkami úverov pre kupcov rezidenčných nehnuteľností.

Na rozdiel od doterajších menších opatrení ide o veľký balík, ktorý by mal zmierniť problémy developerov s likviditou, napríklad prostredníctvom predĺženia splácania úverov. Čínsky realitný sektor sa už dlho nachádza v hlbokej kríze, ktorej symbolom sa v minulom roku stala najzadlženejšia developerská spoločnosť na svete China Evergrande Group.

Realitná kríza má negatívny vplyv aj na ďalšie odvetvia ekonomiky, keď spôsobila napríklad pokles dopytu po oceli a betóne. Takisto veľké množstvo ľudí prišlo o prácu. „Podľa môjho názoru je toto najdôležitejší obrat, odkedy Peking výrazne sprísnil financovanie realitného sektora,“ uviedol hlavný ekonóm Nomury pre Čínu Ting Lu.

„Myslíme si, že tieto opatrenia dokazujú, že Peking chce prehodnotiť väčšinu z opatrení, ktorými sprísnil financovanie.“ V piatok tiež čínska Národná zdravotná komisia zverejnila 20 pravidiel optimalizácie politiky nulového covidu, ktoré znamenajú uvoľnenie niektorých prísnych reštrikcií, aby sa zmiernil ich sociálny a ekonomický dopad.