Bývanie v Británii.

Británia hlási najvýraznejší pokles cien domov za 20 mesiacov

Dôvodom je kombinácia rastúcich životných nákladov a stále horšej dostupnosti k úverom na bývanie. To sa odráža na aktivite na realitnom trhu.

Na pokles cien poukázali v pondelok zverejnené údaje spoločnosti Halifax, ktorá je najväčším poskytovateľom hypotekárnych úverov v krajine. TASR o tom informuje na základe správy serveru RTTNews.

Podľa Halifaxu klesli ceny domov v Británii v októbri oproti septembru o 0,4 %. V septembri sa medzimesačne znížili o 0,1 %. Októbrový pokles je zároveň najvýraznejší od februára 2021. Cena domu sa tak dostala na 292.598 libier (334.482 eur), čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov.

V medziročnom porovnaní ceny domov v Británii naďalej rástli, tempo rastu sa však spomalilo. Zatiaľ čo v septembri ceny medziročne vzrástli o 9,8 %, v októbri rast dosiahol 8,3 %.

Kim Kinnairdová z Halifaxu očakáva pokračovanie tohto trendu, keďže sa počíta s tým, že vláda čoskoro oznámi zvýšenie daní a zoškrtanie výdavkov. To bude znamenať ďalšiu záťaž pre prípadných záujemcov o nehnuteľnosti. Čo sa týka vývoja cien domov v budúcom roku a neskôr, veľa napovedia podľa Kinnairdovej údaje o vývoji na pracovnom trhu.