Certifikované kompresory stopercentne využívajúce vloženú energiu
Galéria(3)

Certifikované kompresory stopercentne využívajúce vloženú energiu

Divízia Oil-free Air spoločnosti Atlas Copco oznámila, že vodou chladené bezolejové vzduchové kompresory radu ZR so zabudovaným systémom na využitie odpadového tepla sú prvé TÜV certifikované kompresory na svete „s nulovou spotrebou energie zo siete“ pri špecifických podmienkach konštrukčného riešenia. Dokázalo sa, že 100 % elektrického príkonu možno získať späť vo forme horúcej vody.


Vďaka týmto kompresorom s neustálou produkciou emisií CO2  môžu priemyselné odvetvia využívajúce veľké množstvo horúcej vody a pary, ako je napríklad výroba potravín a nápojov, mliekarenský priemysel, papierne, farmaceutický priemysel, chemický a petrochemický priemysel, elektrárne, textilný priemysel, ale aj sterilné výrobné priestory dramaticky znížiť svoje náklady na energie.

Úspory energie sú pri systéme stlačeného vzduchu veľmi dôležité, pretože spotreba energie na kompresor počas jeho životnosti predstavuje viac ako 80 % jeho nákladov. Zatiaľ čo priemerné systémy stlačeného vzduchu zodpovedajú za približne 10 % hodnoty nákladov priemyselne spotrebovanej elektriny, účet za ne môže v jednotlivých výrobných podnikoch dosiahnuť až 40 % celkových nákladov za elektrinu. Z tohto dôvodu spoločnosť Atlas Copco už dlhé roky inovuje energeticky úsporné riešenia pre stlačený vzduch.

„Sme veľmi radi, že našim zákazníkom môžeme ponúknuť riešenie výroby stlačeného vzduchu, ktoré umožňuje získať späť 100 % vstupnej energie,“ hovorí Stephen Kuhn, prezident obchodnej divízie Compressor Technique spoločnosti Atlas Copco.

„Naši zákazníci čelia v súčasnosti prísnejším požiadavkám na zníženie emisií oxidu uhličitého. Vďaka kompresorom s neutrálnou produkciou emisií CO2 môžu zákazníci získať stlačený vzduch prakticky zadarmo, čo má veľký vplyv na zachovanie životného prostredia a aj na zvýšenie ich zisku.“

Nezávislé združenie Technischer Überwachungsverein (nemecké Technické kontrolné združenie, TÜV) na začiatku tohto roka dohliadalo na typové skúšky vodou chladených bezolejových skrutkových kompresorov ZR-750 spoločnosti Atlas Copco, ktoré sú vybavené zabudovanými systémami na využitie odpadového tepla. V postupe skúšok bolo zahrnuté meranie elektrického príkonu a výkonu v podobe horúcej vody v reálnom čase. Obe tieto merania sa následne porovnávali. Dokázalo sa, že za špecifických podmienok pri teplote 40 °C a relatívnej vlhkosti 70 % možno spätne získať 100 % elektrického príkonu.

Pri stláčaní vzduchu v kompresoroch radu Carbon Zero s neutrálnou produkciou emisií CO2 sa celý elektrický príkon premieňa na teplo. Toto teplo sa vyskytuje na rozličných miestach kompresora. Skutočnou výzvou je odobrať ho teplo zo všetkých súčastí, ktorými sú kompresné elementy, olejový chladič, medzichladič a dochladzovač. Zabudovaný systém využitia odpadového tepla preháňa studenú vodu cez všetky tieto súčasti a v dôsledku tepelnej výmeny získava horúcu vodu s teplotou až 90 °C. Táto horúca voda môže mať v priemysle viacero možností uplatnenia.

Väčšina priemyselných odvetví môže horúcu vodu využiť na ohrev priestorov, sprchovanie a ďalšie podobné aplikácie. Najviac ju však môžu využiť tie priemyselné odvetvia, ktoré pri svojich procesoch neustále potrebujú horúcu vodu a paru. Medzi typické odvetvia s požiadavkou na horúcu vodu a paru patria výrobne potravín a mliekarne, ďalej sem patrí papierenský priemysel, textilný priemysel, farmaceutický priemysel, rafinérie, chemické a petrochemické prevádzky, elektrárne a sterilné priestory.

Horúca voda či para sa normálne produkuje pomocou priemyselných kotlov na elektrinu alebo paliva typu vykurovací olej či zemný plyn. Pri používaní horúcej vody z kompresorov, či už priamo alebo prostredníctvom napájania kotlov predhriatou vodou, možno spotrebu paliva buď výrazne znížiť alebo úplne eliminovať. To vedie k výrazným energetickým úsporám.

Zdroj: Atlas Copco, divízia Oil-free Air