Ako ďalej v osvetľovaní?
Galéria(7)

Ako ďalej v osvetľovaní?

Partneri sekcie:

V Európe sa až 19 % elektrickej energie spotrebuje na osvetlenie. Toto číslo ukazuje, aké obrovské možnosti úspor, zvyšovania efektívnosti či znižovania emisií CO2 sa v oblasti osvetlenia skrývajú. Výrazný posun týmto smerom­ by mala priniesť aplikácia smernice EP 2005/32 /EC Požiadavky na ekodizajn výrobkov využívajúcich energiu. Veľkú perspektívu má aj využitie systémov riadenia osvetlenia. Fundovaných odborníkov sa preto pýtame na aktuálny vývoj v technológiách osvetlenia a na to, či ho môže nejako ovplyvniť súčasná hospodárska kríza.

1. Ako hodnotíte kroky na aplikáciu smernice EP 2005/32/EC z hľadiska postupného vyraďovania obyčajných žiaroviek? Pripravuje sa vaša firma, okolie či domácnosť na túto skutočnosť? Ako súčasne vnímate celkovú európsku politiku a vývoj legislatívy v tejto oblasti?

2. Čo si myslíte o možnostiach využitia systémov riadenia osvetlenia? Vedeli by ste zhodnotiť skúsenosti s týmito systémami?

3. Dotkla sa súčasná hospodárska kríza svetelnej techniky vo vašom okolí? Očakávate, že by mohla ovplyvniť nastolený trend aj v dlhodobejšom horizonte?

prof. Ing. Alfonz Smola, PhD.
Znalecký ústav elektrotechniky a informatiky FEI STU
riaditeľ

1. Tieto kroky veľmi vítam. Ak aj v minulosti bolo niekoľko aplikačných oblastí, kde nebolo vhodné nahradiť obyčajné žiarovky inými svetelnými zdrojmi, v súčasnosti už takéto bariéry neexistujú. Nové svetelné zdroje – a najmä LED – si vieme predstaviť aj v svietidlách, ktoré boli doménou žiaroviek. Aplikácia smernice prinesie nemalé energetické úspory, zásadného negatívneho vplyvu na životné prostredie sa v súčasnosti už vieme vyvarovať. Čo sa týka celkovej európskej politiky v tejto oblasti, ako aj vývoja legislatívy, sú podľa môjho názoru primerané potrebám.

Na oddelení svetelnej techniky kontinuálne beží proces inovácie obsahu štúdia tak, aby sa študenti naučili najnovšie poznatky z osvetľovacej techniky. Napríklad, v predmete svetelné zdroje a predradné prístroje sa stále menej prednáša učivo o žiarovkách a čoraz viac tam dostávajú priestor moderné svetelné zdroje. Študent musí prísť do praxe pripravený s predstihom.

2. Je to už 15 rokov, čo sme na katedre elektroenergetiky vybudovali riadiaci systém osvetlenia na báze Instabus-u, neskôr k nemu pribudli ďalšie riadiace systémy. Tieto systémy predstavujú jeden z rozhodujúcich činiteľov ovplyvňujúcich spotrebu elektrickej energie osvetľovacích sústav a takisto zvyšujú komfort užívateľa osvetľovacej sústavy. Je preto veľmi dobré, že prenikajú do všetkých oblastí nášho života. Mimoriadne pozitívne ich možno hodnotiť pri veľkých administratívnych či priemyselných budovách, sú však dobrým pomocníkom aj v rodinných domoch. Veľmi zaujímavé sú aplikácie riadiacich systémov vo verejnom osvetlení.

3. Na túto otázku asi vyčerpávajúco odpovedia odborníci z praxe. Sprostredkovane sa však kríza dotkla (prevažne v negatívnom, čiastočne však aj v pozitívnom zmysle) aj vysokých škôl, aj keď prostriedky na pedagogiku a výskum sme zatiaľ dostali. Registrujeme o niečo nižší záujem o práce akreditovaného laboratória, čo súvisí najmä s útlmom v stavebníctve. Teší nás však zvýšený záujem o štúdium (inžinierske aj doktorandské).

Čas trvania krízy zatiaľ nevie zodpovedne odhadnúť nikto. Môže odísť tak rýchlo, ako prišla, môže však medzi nami pobudnúť aj 5 či 6 rokov. A jej dôsledky (môžu byť aj pozitívne) sa prejavia iste v blízkej, ale aj vzdialenej budúcnosti.

Ing. Braňo Moško
Smart Light, s. r. o.
konateľ

1. Aplikácia smernice je rozdelená do jednotlivých etáp vyraďovania svetelných zdrojov. Etapy sa delia podľa energetickej efektívnosti zdrojov, čo pokladáme za časovo priaznivé pre firmy, ktoré sa venujú distribúcii svetelných zdrojov.
   
V našich projektoch sa už dlhší čas snažíme navrhovať halogénové žiarovky a kompaktné žiarivky, preto sa nás táto smernica vo veci príprav momentálne až tak bytostne nedotýka. Vo všeobecnosti ju vnímame veľmi pozitívne, keďže vedie k aplikácii energeticky efektívnejších svetelných zdrojov do praxe.

2. Riadenie osvetlenia je v oblasti úspor energie určite veľmi dôležité. Skúsenosti s týmito systémami sa však v praxi našej spoločnosti až tak neuplatňujú, lebo sa venujeme primárne osvetľovaniu interiérov. Úsporu energie riadením vidíme najmä v exteriéroch – napríklad pri pouličnom osvetlení a podobne.

3. Hospodárska kríza sa určite prejavila aj vo svetelnej technike. Ľudia sú opatrnejší v investovaní a svetelná technika je segment, ktorý úzko súvisí so stavebníctvom.
   
Predpokladám však, že kríza nastolené trendy z dlhodobého hľadiska neovplyvní. Možné však je, že sa predĺži časové obdobie na aplikáciu nových technológii.

Ing. Jana Macháčková
Philips Slovakia s. r. o. – PLS
Account Manager

1. Firma Philips ako výrobca osvetľovacej techniky (svietidlá, svetelné zdroje a príslušenstvo) víta krok EÚ smerom k obmedzeniu nepriaznivých vplyvov osvetľovania na životné prostredie. Touto cestou možno zabezpečiť zníženie spotreby elektrickej energie, a teda aj emisií CO2. Naša firma už dlhšie predstavuje zákazníkom ekologické výrobky a riešenia prostredníctvom Green Flagship (Zelená vlajková loď). Výrobky označené týmto logom predstihujú konkurenčné výrobky, svojich predchodcov aj ďalšie výrobky rovnakej aplikácie minimálne v jednej z kľúčových environmentálnych oblastí (energetická efektivita, obsah nebezpečných látok, kompaktnosť balenia, spoľahlivosť počas životnosti, možnosť recyklácie, hmotnosť produktu). Takéto produkty sú už dnes v ponuke ako efektívnejšia a ekologickejšia náhrada bežných žiaroviek.
   
Legislatíva EÚ pomôže k preniknutiu efektívnejších zdrojov do domácností. Mnohé z nich dnes už využívajú známe kompaktné žiarivky – avšak to nie sú jediné svetelné zdroje, ktoré budú šetriť energiou. Philips ponúka široké portfólio ekologickejších svetelných zdrojov – od halogénových žiaroviek, cez rozlične tvarové a príkonové vyhotovenia kompaktných žiariviek či progresívnych svetelných zdrojov s LED. Máme však pocit, že ak by si na Slovensku jednotliví dodávatelia svetelnej techniky nerobili propagáciu a nesnažili sa informovať verejnosť v tejto oblasti, bežný občan by sa pravdepodobne o predmetnej smernici EÚ ani nedozvedel.

2. Azda najvyužívanejšie sú systémy riadenia osvetlenia v budovách s kancelárskymi priestormi. Dnes by už každá moderná budova mala mať komplexné riadenie osvetlenia (napríklad využitím pohybových senzorov či snímačov hladiny denného svetla) alebo možnosť kontroly hladiny osvetlenia pracovného miesta podľa momentálnej potreby užívateľa (napríklad nastavenie intenzity a farby svetla pomocou diaľkového ovládania podľa druhu a charakteru činnosti). Okrem vyššieho komfortu a pohody pri užívaní osvetľovacej sústavy sa takto dosiahne aj značná úspora elektrickej energie, keďže svetlo sa využije efektívnejšie. Rovnako treba vziať do úvahy aj požiadavky na energetické štítkovanie budov s úžitkovou plochou vyššou ako 1 000 m2 podľa smernice pre energetickú náročnosť budov, časti prEN 15193 (Energetické požiadavky na osvetlenie) týkajúcej sa energetickej hospodárnosti budov.
   
Riadenie osvetlenia sa však netýka iba administratívnych budov, využitie je možné aj pri osvetlení priemyselných priestorov a v uličnom osvetlení. Pravda je však taká, že v priemysle sa využíva najviac, pretože väčšina objektov je v súkromnom vlastníctve, ktoré vytvára aj vyšší tlak na efektívnejšie vynaloženie prevádzkových nákladov.
   
Väčšina slovenských miest a obcí má ulice a cesty osvetlené energeticky náročnými, fyzicky a morálne zastaranými svietidlami, ktoré často pochádzajú zo 60. rokov minulého storočia. Pri súčasnom tempe modernizácie osvetľovacích sústav verejného osvetlenia bude trvať viac ako 30 rokov, kým sa staré svietidlá vymenia za nové. Pritom súčasné svietidlá využívajú účinnejšie optické prvky a svetelné zdroje (ako sú halogenidové výbojky s keramickým horákom a bielym svetlom) – a samozrejme, možno ich riadiť podľa mnohých parametrov prevádzky danej sústavy (telemanagement a riadenie osvetlenia).

3. Kríza v svetelnej technike sa prejavuje práve nižším predajom efektívnejších a ekologickejších svetelných zdrojov a svietidiel, keďže ich obstarávacia cena je zvyčajne vyššia než pri konvenčnom riešení. Nie každý si však uvedomuje, že z dlhodobého hľadiska sú energeticky efektívnejšie a prinášajú aj nižšie prevádzkové náklady. Preto treba mať na pamäti, že lacný nákup neznamená vždy úsporu (nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci). Už neexistujú ani technické bariéry, ktoré by brzdili ľudí pred výmenou súčasných málo efektívnych svetelných zdrojov a svietidiel za modernejšie. Zároveň si treba uvedomiť aj zodpovednosť voči budúcim generáciám z ekologického hľadiska.

Ing. Jozef Šimčisko, IES
ILUMA+, s. r. o.
majiteľ

1. Klasická žiarovka vznikla približne v časoch, do ktorých spadá aj vznik bezdrôtového telegrafu či parnej lokomotívy. Napriek tomu, že dnes žijeme vo svete e-mailov, SMS správ a magnetické vlaky prekračujú rýchlosť 400 km/h, obyčajná žiarovka ľuďom akosi prirástla k srdcu a len ťažko si vedia predstaviť, že by sa jej mali úplne vzdať.
   
Hlavným používateľom obyčajných žiaroviek sú domácnosti a vlády v rozličných krajinách „pomáhajú“ ľuďom svojimi smernicami o postupnom vyraďovaní obyčajných žiaroviek preorientovať sa na energeticky efektívnejšie svetelné zdroje tým, že klasické žiarovky nebudú jednoducho dostupné. Svoju úlohu by tu mali zohrať aj svetelnotechnické firmy, ktoré už pri návrhu osvetlenia môžu odporúčať svietidlá s energeticky účinnými svetelnými zdrojmi. Dôležitým faktorom je nielen správny svetelný zdroj, ale aj celková účinnosť svietidla. V tejto súvislosti je na škodu, že pre niektoré firmy sú svietidlá čisto obchodnou záležitosťou bez hlbších znalostí problematiky osvetlenia. Legislatíva na vyraďovanie obyčajných žiaroviek by mala brať do úvahy snahy niektorých výrobcov o alternatívny prístup k problematike – namiesto zúženia výberu elimináciou žiaroviek ponúknuť efektívnejšie žiarovky, ako to urobila napríklad spoločnosť General Electric, ktorá už pred pár rokmi oznámila vyvinutie žiarovky dosahujúcej 30 lm/W.

2. Systémy riadenia osvetlenia sú veľmi účinným nástrojom znižovania spotreby energie. Ponuka je veľmi široká a zahŕňa tzv. otvorené systémy a uzatvorené systémy. V otvorených systémoch môžu vďaka štandardným komunikačným protokolom pracovať zariadenia od rozličných výrobcov. Uzatvorené systémy používajú komunikačný protokol špecifický pre daného výrobcu a môžu obsahovať len prvky z ponuky tohto výrobcu. 
   
Z hľadiska architektúry systému rozoznávame historicky staršie centralizované systémy a modernejšie systémy s distribuovanou inteligenciou. Najdôležitejšou úlohou systému riadenia osvetlenia je zabezpečiť správnu hladinu osvetlenia tam, kde je to potrebné, a len v tom čase, keď je to potrebné. Preto sa v riadiacich systémoch často po­užívajú stmievače, snímače prítomnosti osôb a snímače hladiny osvetlenia. Pri návrhu riadiaceho systému a jeho programovaní je nevyhnutné brať do úvahy jednoduchosť ovládania pre konečného užívateľa. Inak hrozí nebezpečenstvo, že príliš komplikované nastavenia budú odrádzať užívateľov, ktorí radšej zvolia manuálny režim ovládania systému, čo môže znamenať stratu efektivity systému. Naša firma ponúka systém riadenia osvetlenia založený na decentralizovanom riadení, ktorý má intuitívne programovanie a ovládanie a spĺňa náročné požiadavky na spoľahlivosť. Doterajšie skúsenosti z realizovaných projektov (nielen na slovenskom trhu) potvrdzujú správnosť nášho rozhodnutia. Dobre navrhnutý a používaný systém riadenia osvetlenia umožňuje minimalizovať spotrebu elektrickej energie na osvetlenie.

3. Je veľmi málo oblastí, ktorých by sa súčasná hospodárska kríza viac či menej nedot­kla. Negatívne dôsledky krízy vo výrobnom sektore sa zákonite prejavujú aj v iných oblastiach, napríklad vo sfére služieb. Oblasť, v ktorej pôsobí naša firma – návrhy a dodávky osvetľovacích systémov – je veľmi úzko previazaná so stavebníctvom, ktoré sa kríze tiež nevyhlo. Veľa zákaziek „zaspalo“ v projektovej fáze a realizácia prichádza do úvahy až po zlepšení ekonomickej situácie.
   
Čo sa týka nastoleného trendu v oblasti svetelnej techniky, nemyslím, že súčasná kríza výrazne ovplyvní jeho vývoj v dlhodobom meradle, zrejme dôjde iba k určitému oneskoreniu. Pozitívnym javom môže byť zvýšená vnímavosť ľudí k otázkam spotreby energie.

prof. Ing. Pavol Horňák, DrSc.
živnostník v oblasti osvetlenia a procesu merania svetla a farieb

1. Na trhu sú vhodné alternatívy konvenčných žiaroviek – hospodárne, trvácne a recyklovateľné svetelné zdroje, preto by vykonávacie opatrenia európskej smernice EP 2005/32/EC pre domáce osvetlenie nemali predstavovať z hľadiska organizačného zabezpečenia problémy. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že z hľadiska dlhodobých prínosov je vývoj európskej legislatívy v tejto oblasti prínosom pre trvalo udržateľný vývoj v oblasti životného prostredia. Vyššiemu akceptovaniu spoločnosťou pomáha aj skutočnosť, že uplatnenie predmetnej smernice prispieva nielen k úspore elektriny a zníženiu emisií CO2, ale aj k zlepšeniu podmienok bývania.

2. Možnosť riadenia a monitorovania osvetlenia je, napríklad, základom prevádzkovania modernizovaného systému verejného osvetlenia v mestách a obciach. Inštalácia systému na riadenie a prevádzku osvetlenia znižuje energetickú náročnosť, predlžuje čas použitia svetelných zdrojov, a tým znižuje náklady na údržbu.

Finančná pomoc poskytovaná formou nenávratného finančného príspevku (NFP) pre projekty budovania a modernizácie verejného osvetlenia sleduje princíp hospodárnosti, účelnosti a efektívnosti investičných projektov z rôznych verejných zdrojov. Pritom riadenie a monitorovanie modernizovaného systému verejného osvetlenia v mestách a obciach pomáha zvyšovať estetiku prostredia a humanizovať ho počas dňa aj noci. Prispieva tiež k zvýšeniu kvality života v mestách a obciach, najmä v oblasti zvýšenia bezpečnosti pohybu občanov, zníženia kriminality, zvýšenia atraktívnosti pre bývanie či cestovný ruch a podobne.

3. Žiaľ, súčasná hospodárska kríza sa chápe ako veľká epidémia, ktorá sa rozširuje na geograficky rozsiahlom území. Pritom kríza, to je aj ozdravný proces, t. j. predpoklad príchodu nových technológií, spôsob eliminácie rizík, ktoré sú skutočnou hrozbou ľudstvu a podobne. Práve tomuto ozdravnému procesu sa bude venovať odborný program konferencie na úseku svetelnej techniky počas medzinárodného veľtrhu ELEKTRO EXPO v termíne od 30. septembra do 2. októbra 2009.
 

Ing. Jozef Švantner
SLOS
konateľ

1. V praxi som sa zatiaľ stretol s veľmi aktívnym prístupom firmy OSRAM, ktorá dodala obchodným partnerom niekoľko zaujímavých propagačných materiálov informujúcich o vyraďovaní obyčajných žiaroviek. Tieto materiály využívame v našej firme na informovanie obchodných partnerov.
   
Informačnú kampaň zo strany ministerstva, resp. vlády SR, k tomuto vážnemu a energeticky potrebnému kroku som nepostrehol. V odborných časopisoch sa na túto tému objavili články, bežní koneční zákazníci ich však zvyčajne nečítajú. A aj v odbornej verejnosti sa smernica neaplikuje vždy v praxi. Stačí sa pozrieť na „elektroprojekty“ spracované v ostatnom čase, kde sa v technickej špecifikácii zdrojov uvádzajú aj žiarovky, ktoré smernica vyraďuje z používania.
   
Naša firma v prvom rade vypredáva postupne obyčajné žiarovky a ponúka zákazníkom alternatívne svetelné zdroje, ako sú kompaktné žiarivky a nové rady úsporných halogénových žiaroviek.
   
Európsky parlament sa snaží sledovať celosvetové trendy, ktoré sú zamerané na úsporu elektrickej energie, a tým aj znižovanie emisií a zaťažovanie ekosystému. Tieto zmeny však možno vykonávať veľmi opatrne, a to najmä v krajinách, kde sa ľudia ešte stále len učia rozmýšľať nielen ekonomicky, ale aj ekologicky.

2. O tom, že systémy riadenia osvetlenia prinášajú úsporu v spotrebe elektrickej energie už nemusíme zákazníkov, resp. investorov informovať. Dnes už oni sami prichádzajú s požiadavkou riešiť aj túto otázku. Jednoduchšie riadiace systémy navrhujeme a dodávame najmä tým investorom, pre ktorých sú investičné náklady jediným kritériom rozhodnutia. Často sa však stretávame aj s investormi, ktorí v predstihu kalkulujú aj s prevádzkovými nákladmi osvetľovacej sústavy. V tomto prípade sa využívajú komplexné systémy riadenia s ovládaním na dotykových displejoch, prípadne sa využíva dmx protokol a o riadenie svetelnej sústavy sa stará PC. Pri využívaní systémov riadenia sme získali zásadnú skúsenosť, že pre spokojnosť zákazníka je okrem úspory elektrickej energie, ktorú považuje za samozrejmosť, veľmi dôležitý kvalitný a promptný servis systému. 

3. Ak máte na mysli objemy dodávok svietidiel, tak, samozrejme, v nadväznosti na krízu v stavebníctve sa to prejavuje aj pri dodávkach svietidiel. Ak však za svetelnú techniku považujeme projekty, ktoré sa pripravujú do budúcna, som optimista. Stále pracujeme na nových projektoch. Radi spolupracujeme s investormi, ktorí vedia, že po kríze príde oživenie – a tí, ktorí budú pripravení, zvíťazia.

(sf)
Foto: archív Philips Slovakia, archív vydavateľstva a respondentov

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.