Zatepľovanie ako súčasť významnej obnovy budov (2. časť)
Galéria(3)

Zatepľovanie ako súčasť významnej obnovy budov (2. časť)

Partneri sekcie:

Údržba, odstraňovanie nedostatkov a porúch a obnova budovy – to sú nevyhnutné kroky na predĺženie jej životnosti. Potreba obnovy priamo súvisí so zmenou základných požiadaviek na stavbu. Jedna z dôležitých zmien sa týka tepelnej ochrany budov. V pokračovaní článku sa dočítate o detailoch a požiadavkách na zhotovovanie zatepľovania.

Rozsah projektovej dokumentácie na zatepľovanie sa odporúča v STN 73 2901. Súčasťou projektovej dokumentácie musí byť aj tepelnotechnický posudok. V časti 2 Funkčné vlastnosti sa podľa STN 73 0540: 2002 požaduje splnenie štyroch kritérií reprezentujúcich požiadavky na tepelnú ochranu stavebných konštrukcií a budov:

  • kritérium minimálnych tepelnoizolačných vlastností stavebnej konštrukcie (maximálnej hodnoty súčiniteľa prechodu tepla konštrukciou U),
  • kritérium minimálnej teploty vnútorného povrchu (hygienické kritérium),
  • kritérium minimálnej priemernej výmeny vzduchu v miestnosti (kritérium výmeny vzduchu),
  • kritérium maximálnej mernej potreby tepla na vykurovanie (energetické kritérium).

Z toho vyplýva, že nepostačuje návrh hrúbky tepelnej izolácie, ktorá zohľadňuje kritérium minimálnych tepelnoizolačných vlastností, čiže nepostačuje splnenie požiadavky na súčiniteľa prechodu tepla U (W/(m2 . K)), že určená hodnota pre výsek obvodového plášťa je nižšia ako je normalizovaná hodnota. Potrebný je taký návrh hrúbky tepelnej izolácie (a, samozrejme, jej zhotovenie na stavbe), ktorý bude vyhovovať hygienickému kritériu. Musí sa zabezpečiť, aby pri pôsobení klimatických podmienok zodpovedajúcich lokalite osadenia budovy a vnútorných podmienkach podľa účelu budovy bola teplota na vnútornom povrchu bezpečne vyššia než kritická teplota rizika rastu plesní. Navrhovanou hrúbkou tepelnej izolácie spolu s predpokladanou tepelnotechnickou kvalitou ostatných stavebných konštrukcií a výmenou vzduchu (spĺňajúcou normalizované požiadavky) sa musí splniť energetické kritérium stanovené pre príslušný faktor tvaru budovy (uvádza sa v kWh/(m2 . rok)).

Zateplením sa rieši aj odstránenie iných nedostatkov (plesní, zatekania, trhlín a pod.). Pred zateplením obvodového plášťa by sa mali odstrániť systémové poruchy týkajúce sa vystupujúcich konštrukcií (balkóny, lodžie a pod.). Správnym postupom je uskutočnenie výmeny otvorových výplní pred zhotovením zateplenia obvodového plášťa. Všetky návrhy stavebných úprav sa musia spracovať do projektovej dokumentácie.
 

Návrh kontaktného tepelnoizolačného systému (ETICS) a detailov zateplenia

Projektová dokumentácia by mala byť spracovaná aj ako podklad na zhotovenie jednotlivých detailov. Mala by obsahovať riešenie všetkých detailov vrátane vzájomných stykov stavebných konštrukcií, vytvárania vrstiev tepelnoizolačného systému (zakladanie a prekrývanie výstužnej mriežky, použitie kompletizačných profilov, tesniacich pások, tesniacich fólií, tmelov a pod.). Návrh počtu rozperných kotiev by mal zohľadňovať vlastnosti podkladu, čiže pôvodnej stavebnej konštrukcie (určené na základe výsledkov výťažnej skúšky), a pôsobenie vetra.

Všetky právne a technické predpisy súvisiace s procesom výstavby, zabezpečovaním tepelnej ochrany a zhotovovaním tepelnoizolačných systémov, najmä ETICS, vytvárajú rámec, ktorý má uľahčiť a zjednotiť spôsob a kvalitu navrhovania a zhotovovania tepelnej ochrany zateplením. To znamená, že o splnení predpokladov znižovania potreby tepla na vykurovanie a odstránení hygienických nedostatkov a zatekania, vytváraní pohody v užívaných vnútorných priestoroch nerozhoduje množstvo uskutočneného zateplenia, ale kvalita jeho zhotovenia, hrúbka tepelnej izolácie a správnosť návrhu a realizácie každého detailu.
Výslednú kvalitu zateplenia ovplyvňuje návrh detailov obsahujúci aj vytváranie výstužnej vrstvy spolu s aplikáciou výstuž­nej mriežky a stykov s ostatnými stavebnými konštrukciami. Súvisí to najmä so:

  • založením výstužnej mriežky v ukonče­niach (pri ostení a nadpraží, parapete),
  • zabezpečením vzájomného prekrývania pásov výstužnej mriežky po ploche zateplenia v minimálnej šírke 100 mm, v nárožiach a kútoch minimálne 150 mm,
  • zabezpečením prekrývania mriežky v mieste styku plochy tepelnoizolačnej vrstvy z penového polystyrénu a minerálnej vlny minimálne 200 mm alebo použitím zosilnenia výstužnou mriežkou presahujúcou na plochu obidvoch tepelných izolácií po 150 mm,
  • aplikáciou diagonálnych pásov výstužnej mriežky pri otvoroch.

Základné riešenia detailov platia na začiatok a koniec tepelnoizolačného systému, detaily tvorby pri otvoroch a dilatáciách, v rohoch a kútoch. Návrh detailov bol spracovaný pre Združenie pre zatepľovanie budov a je zverejnený na jeho stránke.

Požiadavky na zhotovovanie zatepľovania

Podľa § 43g ods. 2 stavebného zákona platí: „Ak sa na stavebné práce vzťahujú bezpečnostné alebo hygienické predpisy, technické normy, všeobecne zaužívané pracovné postupy a návody výrobcu stavebných výrobkov na spôsob použitia, stavebné práce sa musia vykonať v súlade s nimi.“ Na zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných systémov platí STN 73 2901. Podľa čl. 3.3 normy zhotovenie ETICS vyžaduje kvalifikáciu zhotovovateľa potvrdenú inšpekčným orgánom typu A akreditovaným na overenie kvality stavebných prác na stavbách podľa STN EN ISO/IEC 17020. Tento inšpekčný orgán má byť vybavený skúšobným zariadením na overenie charakteristík ETICS podľa požiadaviek STN EN ISO/IEC 17025 alebo má mať takéto overenie zabezpečené.

Licenciou sa teda potvrdzuje odborná kvalifikácia zhotovovateľa stavebných prác v zmysle § 43g ods. 2 zákona č. 50/1976 Zb. v znení zákona č. 237/2000 Z. z. a v znení neskorších predpisov a článku 3.3 technickej normy STN 73 2901: 2008. Podľa uvedených právnych a technických predpisov realizovať tepelnoizolačné systémy (zateplenia obvodových plášťov s použitím ETICS) môžu iba zhotovovatelia s licenciami. Zoznam firiem s licenciami na zhotovovanie vonkajších kontaktných tepelnoizolačných systémov je zverejnený na stránke Technického a skúšobného ústavu stavebného (TSÚS). Licencie TSÚS vydáva obvykle s platnosťou na tri roky. Ak zhotovovateľ žiada o vydanie licencie prvý raz, licencia mu je udelená len na obdobie jedného roka. Prvá inšpekcia bude vykonaná na prvej nahlásenej stavbe a následne ešte dvakrát počas obdobia platnosti licencie. Kontroly sa vykonávajú minimálne dvakrát ročne vo všetkých firmách zhotovujúcich zatepľovanie, ak túto činnosť vykonávajú.

Výberom firmy sa súčasne určí výber ETICS, ktorý sa uplatní na stavbe. Licencia vydaná pre firmu sa vždy viaže na konkrétny ETICS. Na uvedený systém musia byť aj odborne zaučení pracovníci vykonávajúci práce na stavbe. Na stavbe musí byť prítomných vždy aspoň 60 % zaškolených pracovníkov.

Na základe oznámenia o uskutočňovaní prác vykonávajú kontrolu na stavbe inšpektori TSÚS. Zisťujú úroveň a kvalitu vykonávaných prác, dodržiavanie realizačnej projektovej dokumentácie, dodržiavanie stanovených technologických postupov a používanie predpísaných komponentov tepelnoizolačného systému.

V odôvodnených prípadoch obsahuje kontrola na stavbe aj odber vzoriek výrobkov (komponentov systému) na kontrolné skúšky alebo vykonanie skúšok priamo na stavbe. Odber vzoriek musí byť vždy vykonaný spôsobom, aby nedošlo k porušeniu zhotovovaného systému na budove. Podľa STN 73 2901 v stanovenom termíne v mieste inšpekcie zodpovedný zástupca zhotovovateľa zhromaždí na nahliadnutie pre inšpektora stavebnú dokumentáciu (príloha A3 normy), realizačnú projektovú dokumentáciu (príloha A2 normy), technologický predpis, kontrolný a skúšobný plán stavby (tabuľka 4), stavebný denník, dodacie listy komponentov systému, prípadne ďal­šie podklady podľa vyžiadania inšpektora.

Podrobnosti kontroly sú spracované vo forme dotazníka, ktorý inšpektor vypĺňa podľa zistení na stavbe, a jeho súčasťou je aj zhotovenie fotodokumentácie alebo obrazového, resp. zvukového záznamu. Pri kontrole na stavbe sa inšpektori TSÚS stretávajú s rôznymi nezhodami oproti technickým normám, technickým osvedčeniam alebo technologickému postupu. Možné nezhody sú klasifikované do troch skupín:

  • kritická nezhoda,
  • podstatná nezhoda,
  • nepodstatná nezhoda.

V prípade zistenia kritickej nezhody je výsledné hodnotenie nevyhovujúce. Na základe toho dochádza k odmietnutiu udelenia licencie, resp. odobratiu už udelenej licencie. Za kritickú nezhodu sa považuje najmä používanie iných komponentov, ako stanovuje technická špecifikácia (európske technické osvedčenie ETA alebo technické osvedčenie TO, resp. certifikát vnútropodnikovej kontroly s prílohami), neoznačené alebo nesprávne označené komponenty, nevypracovanie realizačnej dokumentácie vrátane potrebných detailov na realizáciu tepelnoizolačných prác a opakované zistenie podstatnej nezhody. V súčasnosti sa kópie protokolov z kontroly poskytujú aj stavebníkovi alebo jeho zástupcovi (správcovi).

Všetky uvedené podmienky sú ustanovené s cieľom zabezpečiť kvalitu dokončeného diela bez nedostatkov a porúch, ktoré by ovplyvnili životnosť tepelnoizolačných systémov. Pri splnení podmienok na návrh, zhotovovanie, používanie, údržbu a opravy je predpokladaná životnosť a zachovanie funkčných charakteristík ETICS 25 rokov.

Energetická certifikácia

Požiadavky prislúchajúce špecifickým vlastnostiam rôznych kategórií budov boli podkladom na kvantifikovanie minimálnej požiadavky na energetickú hospodárnosť budov podľa vyhlášky Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky č. 311/2009 Z. z., ktorá v plnom rozsahu nahradila vyhlášku č. 625/2006 Z. z. Nové a významne obnovené budovy by mali byť navrhované a zhotovené tak, aby mohli byť zaradené do energetickej triedy A alebo B. Túto skutočnosť treba preukázať ku kolaudačnému konaniu energetickým certifikátom. Budova významne obnovovaná, čiže aj taká, ktorej obvodový plášť sa zatepľuje, má splniť minimálne požiadavky, ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné. Dosiahnutie energetickej triedy B vyžaduje vykonať všetky stavebné úpravy významnej obnovy budovy. Zateplenie obvodového plášťa je iba jedným z dôležitých faktorov významnej obnovy. Zabezpečenie úspor energie na vykurovanie vyžaduje súčasne so zmenou tepelnej ochrany zabezpečiť hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy a zabudovať reguláciu zásobovania teplom.

prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.
Foto: Dano Veselský

Autorka pôsobí ako riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného, n. o.

Literatúra
1. Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 103/1990 Zb., zákona č. 262/1992 Zb., zákona NR SR č. 136/1995 Z. z., zákona NR SR č. 199/1995 Zb., nálezu Ústavného súdu č. 286/1996 Z. z., zákona č. 229/1997 Z. z. , zákona č.175/1999 Z. z a v znení zákona č. 237/2000 Z. z.
2. Vyhláška MŽP SR č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.
3. Zákon č. 555/2005 Z. z. z 8. novembra 2005 o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
4. Vyhláška MVRR SR č. 311/2009 Z. z . z 31. júla 2009, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte energetickej hospodárnosti budov a obsah energetického certifikátu.
5. Usmernenie MVRR SR, odboru štátnej stavebnej správy a územného plánovania k problematike spôsobu povoľovania zmien dokončených stavieb – stavebných úprav súvisiacich so zmenou tepelnej ochrany budov dodatočným zatepľovaním stavieb (zatepľovanie budov) č. MVRR – 2007-13357/129461-1: 530/Rý z 24. 8. 2007.
6. STN 73 0540: 2002 Tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií a budov. Tepelná ochrana budov. Časť 1 – 4.
7. Princípy riešenia tepelnej ochrany obvodového plášťa zateplením kontaktnými zatepľovacími systémami (KZS – ETICS). Zák. 31a/2007. Bratislava: VVÚPS-NOVA. 2008. www.zpzb.sk.
8. STN 73 2901 Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (KZS). Návrh normy, november 2007.
9. Kozáková, D.: Označenie CE a vonkajšie kontaktné tepelnoizolačné systémy (ETICS). Licencie na dodatočné zatepľovanie budov. In: Dom a byt. Príloha, september 2009.

Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov.