Vonkajšie povrchové úpravy fasád

Vonkajšie povrchové úpravy fasád

Partneri sekcie:

V interiéroch možno meniť ich podobu jednoducho a často. Príprava povrchu pred maľovaním, vlastné maľovanie, čistenie a upratovanie – vlastne celý postup maľovania – je pomerne jednoduchý. Práca nie je závislá od poveternostných podmienok a náklady nie sú veľké. Úprava fasády maľovaním, resp. nanášaním nových dekoračných omietok je však už o niečo zložitejšia.

Takáto úprava závisí od poveternostných podmienok, často je potrebné postaviť stavebné lešenie, aj náklady sú podstatne väčšie ako pri maľovaní vnútorných priestorov. Tieto práce by mala vykonať odborná realizačná firma s kvalitnými materiálmi.

Podklad náteru
Pri povrchových úpravách fasády závisí postup práce od druhu stavebného podkladu, ktorý sa upravuje. Podkladom sú najčastejšie rôzne upravené omietky na vápennej, prípadne vápennocementovej báze alebo cementové omietky a betóny. Môžu byť hladké alebo drsné, staré alebo nové, poškodené alebo pevné, môžu už byť natreté. Každý podklad si vyžaduje iný vhodný typ farby alebo dekoračnej omietky.

Silikátové farby si vyžadujú len vápenné podklady, akrylátové alebo silikónové farby sú univerzálnejšie. Pri výbere treba vždy dávať pozor na vyhovujúcu paropriepustnosť a vodoodpudivosť, aby sa zabránilo škodlivému pôsobeniu dažďovej vody a zachovala sa paropriepustnosť povrchu. Samozrejme, že ochranná funkcia fasádnej farby musí umožňovať aj estetické stvárnenie objektu.

Životnosť fasádneho náteru

Vodoodpudivosť fasádneho náteru sa starnutím zmenšuje, preto je potrebné najneskôr po desiatich až pätnástich rokoch náter obnoviť. Fasádny povrch sa za tento čas už viac alebo menej zmyje, zašpiní a zbledne, preto sa novým farebným náterom obnoví jeho ochranná funkcia a vyhovujúci vzhľad. Dôsledkom neskorej obnovy farebného náteru bývajú často rozsiahle poškodenia omietok. Náklady sanácie takýchto poškodení sú oveľa väčšie ako náklady obnovovacieho náteru.

Výber náteru

Ponuka fasádnych farieb na trhu je široká a obsahuje tak farby na prvé natieranie, ako aj udržiavacie, resp. obnovovacie farby na natieranie hladkých a drsných fasádnych povrchov. Bez ohľadu na to, či je fasáda natieraná prvýkrát alebo ide o obnovovací náter, je potrebné farbu správne naniesť vo dvoch vrstvách a použiť so zvolenou farbou kompatibilný základný náter. Na natieranie drsných a vlásočnicovo popraskaných nových aj starých vápenných, vápennocementových a moderných dekoračných omietok sa odporúča použiť fasádne mikroarmované akrylátové, silikátové alebo silikónové farby s polypropylénovými vláknami.

Pri dekoračných omietkach je jedným z najdôležitejších kritérií druh a farebný odtieň. Pri tom sa treba riadiť niekoľkými radami odborníkov: minerálne omietky sú v porovnaní s inými (akrylátovými, silikátovými, silikónovými) o niečo lacnejšie, ale dodávajú sa len v bielom odtieni. Vhodnejšie sú pre domy so širokými rímsami a fasády menej vystavené dažďu. Najvyššiu cenovú kategóriu predstavujú silikónové omietky. Zo všetkých omietok sú najviac vodoodpudivé, preto sú najvhodnejšie na vysoké a architektonicky náročné objekty. Medzi nimi sú ešte cenovo prijateľné silikátové a akrylátové omietky.

Silikátové omietky rovnako ako silikónové umožňujú veľký výber farebných odtieňov, podstatne väčší výber ale umožňujú akrylátové omietky. Nanášanie silikátových omietok je však náročnejšie na dobré poveternostné podmienky ako nanášanie akrylátových. Chemické zloženie silikátových omietok je totiž podobné minerálnym, na oboch sa pri nanášaní v chladnom a vlhkom počasí môžu prejaviť neestetické škvrny. To sa dá vyriešiť, ak sa fasáda premaľuje  egalizačnou farbou. Veľká vodoodpudivosť, vyhovujúca paropriepustnosť, široký výber farebných odtieňov, najmenej prísne požiadavky na nanášanie – to všetko stavia akrylátové omietky pri úprave fasád rodinných domov na prvé miesto.

Aplikácia
Pri aplikácií fasádnych farieb a dekoračných omietok sú veľmi dôležité poveternostné podmienky, preto treba vonkajšie povrchové úpravy realizovať pri dobrom počasí a pri teplote 5 °C až 35 °C, prípadne 10 °C až 30 °C, ak sa používajú silikátové farby a omietky. Fasádne plochy pri práci a pri schnutí farby, resp. omietky je nutné chrániť pred slnečným žiarením, pri daždi a silnom vetre treba práce celkom prerušiť. Vápenné a silikátové farby a silikátové omietky sú veľmi alkalické a môžu podráždiť oči a pokožku, preto pri práci s týmito farbami a omietkami musia pracovníci používať vhodné ochranné pomôcky. Škvrny od silikátových farieb a omietok z okenných tabúľ a okenných a dverných rámov ako aj z dlažby nie je možné odstrániť, preto je vhodné ich pred natieraním dôkladne zakryť.

Pri výbere vhodného typu fasádnej farby alebo dekoračnej omietky netreba zabudnúť, že vybraný farebný odtieň podľa vzorky zo vzorkovníka, ktorá je relatívne malá, na veľkej fasádnej ploche pôsobí tmavšie. Preto je potrebné výberu farebného odtieňa venovať veľkú pozornosť.

Spracované podľa materiálov JUB
Foto: archív JUB

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.