Teplovzdušné vykurovanie a vetranie rodinných domov
Teplovzdušné vykurovanie rodinných domov nie je v porovnaní s občianskymi a priemyslovými stavbami v Európe priveľmi rozšírené. Dôvodom sú najmä klimatické podmienky, historický vývoj palivovej základne a úzka väzba systému vykurovania na konštrukciu budovy. Korene tohto stavu možno nájsť v tradičnom európskom chápaní „solídnej“ obytnej stavby stavebne riešenej na báze ťažkých obvodových konštrukcií z kameňa alebo tehál s prirodzeným vetraním obytných miestností, pre ktoré je optimálna tradičná teplovodná vykurovacia sústava s vykurovacími telesami.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Princípy
Tabuľka 1
Porovnanie fyzikálnych vlastností vody a vzduchu
Parameter | Voda | Vzduch |
merné teplo c (J/(kg . K)) | 4 186 | 1 010 |
hustota (kg/m3) | 980 | 1,28 |
teplotný spád používaný na vykurovanie obytných budov (K) | 10 až 25 | 20 až 30 |
Tento pohľad na spôsob stavania sa však v ostatných rokoch vplyvom ekonomických tlakov zmenil a okrem tradičných murovaných stavieb sa objavujú ľahké stavby na báze dreva s vyhovujúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, ale minimálnou akumuláciou tepla, pre ktoré je tradičná teplovodná vykurovacia sústava málo pružná a z hľadiska návrhu veľmi citlivá na prípadné nedodržanie projektovaných hodnôt. V týchto typoch objektov sa v zahraniční bežne používa klasické teplovzdušné vykurovanie s cirkulačnou prevádzkou, t. j. s nulovým riadeným prívodom čerstvého vzduchu; používa sa najmä v USA a v Kanade. Negatívne chladné sálanie bežne izolovaných obvodových konštrukcií sa v zahraničí rieši inštaláciou doplnkového lokálneho sálavého zdroja tepla – kozubu alebo kachľovej pece, ktorý v hlavnej miestnosti bytu alebo domu zabezpečí v prípade potreby tepelnú pohodu aj pri nižšej teplote vzduchu.
Druhý aspekt, ktorý vedie k prehodnoteniu pohľadu na voľbu systému vykurovania, je zapríčinený celosvetovým tlakom na znižovanie potreby energie na vykurovanie, ktorý dramaticky mení požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti obalových konštrukcií budov. Nejde len o zvýšenie požadovaného tepelného odporu nepriezračných obvodových konštrukcií, pevných výplní a okien, ale aj o minimalizáciu infiltrácie – nekontrolovateľnej výmeny vzduchu. Vývoj v tejto oblasti vyústil do paradoxného stavu, keď moderné tesné okná majú takú malú infiltráciu, že nestačí na pokrytie minimálnej hygienickej výmeny vzduchu v miestnostiach. V ranej fáze používania „tesných“ okien viedol tento stav k hygienickým problémom spôsobeným nedostatočnou výmenou vzduchu v obytných miestnostiach. Tieto problémy, ktoré sa prejavujú poruchami stavieb, ako je vznik plesní a podobne, možno riešiť v princípe dvoma spôsobmi. Prvý spočíva v umelom zvýšení infiltrácie okien vytvorením dodatočných vetracích štrbín v konštrukcii okien, druhá možnosť je v riadenom vetraní obytných budov. Zvýšením infiltrácie sa stráca pôvodná myšlienka zníženia tepelných strát vetraním, a preto – hoci súčasné názory nie sú jednotné – smeruje vývoj pri znižovaní spotreby energie k riadenému vetraniu. Riadené vetranie však vyvoláva zvýšené investičné náklady inštaláciou ďalšieho systému do budovy, preto sa ponúka možnosť spojiť vetranie s vykurovaním, a tak využiť jeden systém dvakrát. Riadené vetranie má kontrolovaný prívod aj odvod vzduchu, a teda možno využiť ďalšie prvky na zníženie potreby energie, ako sú spätné získavanie tepla alebo cirkulačná prevádzka, vďaka čomu sa objekt dostáva do kategórie nízkoenergetických budov.
Systémy s cirkulačnou prevádzkou
Teplovzdušný kotol
Pre umiestnenie jednotiek v budove platia rovnaké pravidlá ako pre ostatné odberné plynové zariadenia, a preto sú z hľadiska bezpečnosti prevádzky výhodnejšie uzavreté jednotky s núteným odťahom spalín a prívodom vzduchu zvonka. Jednotlivé plynové teplovzdušné agregáty sa od seba odlišujú aj polohou pripojovacích prírub a možnosťami osadenia v budove. Základná regulácia plynovej jednotky zaisťuje bezpečnú prevádzku jednostupňového alebo dvojstupňového horáka vrátane zapaľovacej automatiky bez tzv. večného plamienka. Prevádzková regulácia je zvyčajne jednozónová, podľa pokynov priestorového termostatu vhodne umiestneného v referenčnej miestnosti. V závislosti od klimatických podmienok miesta stavby a požiadaviek budúceho majiteľa sa vždy ráta s možným doplnením ohrievacieho agregátu ďalšími prvkami na klimatizáciu budovy, ako sú zvlhčovač a chladič.
Plynové agregáty v klasickom vyhotovení sa konštruujú na maximálny ohrev vzduchu o 35 až 55 K, v kondenzačnom vyhotovení do 20 K. Jednotky sa vyrábajú s výkonmi od 7 do 28 kW. Účinnosť plynových teplovzdušných jednotiek sa pohybuje okolo 80 % pri klasickom vyhotovení a až 96 % v prípade kondenzačných jednotiek.
Teplovzdušné agregáty môžu byť vo vyhotovení na zemný plyn aj propán alebo ľahký vykurovací olej. V ČR sa v súčasnosti (január 2007) certifikujú niektoré jednotky na zemný plyn a propán a kým sa väčšmi rozšíri používanie tohto systému, treba vyriešiť rad legislatívnych prekážok.
Okrem plynových a olejových agregátov možno teoreticky používať plne elektrické agregáty, v tomto prípade je však u nás problém s využitím sadzby pre priamovýhrevné vykurovacie telesá. Touto tarifou je v ČR elektrická energia dodávaná do objektu iba 20 hodín s maximálne dvojhodinovými prestávkami, čo stačí na vykurovanie tradičnej stavby teplovodným vykurovaním, keď možno počítať s akumuláciou tepla. V ľahkých stavbách s teplovzdušným vykurovaním je dvojhodinová prestávka pridlhá na to, aby nedošlo k poklesu vnútornej teploty a pocitu diskomfortu užívateľov, a preto je inštalácia tohto systému bez ďalších opatrení, akým je akumulácia tepla, za súčasných podmienok veľmi riskantná.
Rozvody
Systémy amerického typu s cirkulačnou prevádzkou neriešia vetranie jednotlivých miestností a sú vhodné pre prízemné domy. V prípade rodinných domov s obytným podkrovím nie je výnimkou, že teplovzdušné vykurovanie sa z úsporných dôvodov používa iba na prízemí a poschodie sa vykuruje napríklad elektrickými priamovýhrevnými vykurovacími telesami. Aplikácia týchto princípov v našich podmienkach by však vždy mala byť podložená technicko-ekonomickou úvahou, vychádzajúcou z aktuálnych cien energií, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú takéto riešenia.
Obr. 2 – Vedenie vzduchovodu v podlahe |
Systémy s ventilačnou alebo kombinovanou prevádzkou
Diskutovaným problémom pri teplovzdušnom vykurovaní sú teplotné a výkonové parametre zdroje tepla.
Zdroje tepla pre teplovzdušné vykurovanie s ventilačnou prevádzkou
Využiť elektrickú energiu možno dvojako. Najjednoduchšie je uplatnenie odporového ohrevu buď priamo vzduchu (pozor však na tarify vykurovania priamovýhrevnými vykurovacími telesami – pozri poznámku pri cirkulačných systémoch), alebo akumulácia tepla do vody a riešenie s hydraulickým prenosom tepla. Druhý spôsob otvára ďalšie možnosti riešenia energetického systému budovy s využitím solárnej energie prostredníctvom teplovodných kolektorov s akumuláciou tepla do vody. V prípade systémov nízkoenergetických domov možno použiť aj tepelné čerpadlá, ktoré odovzdávajú teplo do systému teplovzdušného vykurovania buď priamo (sekundárna strana čerpadla ohrieva priamo vzduch), alebo prostredníctvom hydraulického okruhu (sekundárna strana čerpadla ohrieva vodu a tá pomocou teplovodného výmenníka ohrieva vzduch). Tepelné čerpadlá vzduch – vzduch majú v tomto prípade výhodu v jednoduchšom prepojení na letnú prevádzku, keď možno tepelné čerpadlo využiť v reverznej prevádzke na chladenie.
Teplovzdušné vykurovanie s ventilačnou prevádzkou je systém, pri ktorom by bolo technickým prehreškom nevyužitie spätného získavania tepla z odvádzaného vzduchu. Odvádzaný vzduch zväčša nie je nadmerne znečistený mechanickými prímesami, a tak možno uplatniť prakticky všetky známe princípy spätného získavania tepla. Najčastejšie sa používajú doskové rekuperačné výmenníky, ktoré dosahujú účinnosť približne 80 %.
Distribučná sieť
Zhrnutie
V tabuľke č. 2 sa porovnávajú jednotlivé riešenia vykurovania a vetrania nízkoenergetických rodinných domov.
Tabuľka 2
Porovnanie alternatív riešenia vykurovania a vetrania rodinných domov
Opis riešenia | Výhody | Nevýhody |
Klasická teplovodná sústava, netesné okná, prirodzené vetranie obytných miestností, odsávanie WC, kúpeľní a kuchýň. | Tradičné riešenie s bohatými skúsenosťami vo všetkých fázach projektu, realizácie aj údržby. Zvyčajne nie sú hygienické problémy s nedostatočnou výmenou vzduchu. | Klasická sústava je málo pružná, ťažkopádna reakcia na okamžitú zmenu potreby tepla (slnko, osoby, varenie). Neriadené prirodzené vetranie zvyšuje riziko úniku tepla vetraním. |
Klasická teplovodná sústava, tesné okná, riadené vetranie obytných miestností regulovaným prívodom vzduchu zvonka uzatvárateľnými štrbinami v stenách, odsávanie WC, kúpeľní a kuchýň. | Riadený prívod vzduchu do miestností zabezpečuje požadovanú minimálnu výmenu vzduchu vo všetkých miestnostiach pri zachovaní únosnej tepelnej straty. | Inštaláciou prechodov a regulovateľných štrbín sa zvyšujú náklady na stavbu. Problematické je využitie spätného získavania tepla z odpadového vzduchu. |
Klasická teplovodná sústava, tesné okná, riadené vetranie s centrálnou jednotkou s rekuperáciou tepla. | Zabezpečenie požadovanej výmeny vzduchu vo všetkých miestnostiach. Spätné získavanie tepla znižuje celkovú potrebu tepla. | Ďalší systém TZB v objekte – rozvod predhriateho vetracieho vzduchu zvyšuje investičné náklady. Problematická je regulácia množstva vzduchu privádzaného do jednotlivých miestností, problémy s hlukom. Možnosť vzniku SBS (sick building syndrom = syndróm chorých budov), ktorý vedie k otváraniu okien a tým potlačeniu účinku spätného získavania tepla. |
Teplovzdušné vykurovanie s cirkulačnou prevádzkou, netesné okná, odsávanie WC, kúpeľní a kuchýň, prirodzené vetranie obytných miestností. | Pružná vykurovacia sústava, nízke investičné náklady. Možnosť rozšíriť systém vykurovania klimatizáciou, a to doplnením centrálnej jednotky. | V našich krajinách zlá skúsenosť z experimentov v 60. rokoch, keď sa systémy teplovzdušného vykurovania neosvedčili, a z toho vyplývajúca nedôvera investorov i realizačných firiem. Absencia sálavej zložky vykurovania, problémy s hlukom, neriadené vetranie zvyšuje riziko úniku tepla. |
Teplovzdušné vykurovanie s ventilačnou alebo kombinovanou prevádzkou so spätným získavaním tepla. | Pružné vykurovanie a riadené vetrania zabezpečuje optimálnu dodávku energie do budovy. | Možnosť vzniku SBS, absencia sálavej zložky, problémy s hlukom. Vyššie investičné náklady. |
Poďakovanie
Príspevok vznikol za podpory projektu MPO 2A-1TP1/051.
Literatúra
1. ASHRAE Handbook HVAC Systems and Equipments, ASHRAE, Atlanta 2000.
2. Humm, O.: Nízkoenergetické domy. Praha: Grada Publishing, 1999.
3. Kabele, K., Dvořáková, P.: Modelování tepelné pohody při teplovzdušném vytápění v nízkoenergetických domech. In: Zborník prednášok 12. medzinárodnej konferencie Vykurovanie 2004, 1. – 5. 6. 2004. Tatranské Matliare: SSTP, 2004, s. 449 – 454.
4. Kabele, K.: Analýza kombinovaných soustav vytápění a větrání v nízkoenergetických domech. In: Zborník prednášok 14. medzinárodná konferencia VYKUROVANIE 2006. Bratislava: SSTP, 2006, s. 325 – 329.
5. Lázňovský, M., Kubín, M., Fišer, P.: Vytápění rodinných domků. Praha: Nakladatelství T. Malina, 1996.
6. Recknagel, H., Sprenger, E. Schramek, E. R. Taschenbuch für Heizungs+Klimatechnik 94/95. München, Wien: R.Oldenbourg Verlag.
7. RWE Energie. Bau-handbuch 12. Ausgabe 1998.
8. Duplex RD Teplovzdušné vytápěcí a větrací jednotky s rekuperací tepla. Atrea, Liberec 2005 http://www.atrea.cz
9. Pulzní horkovzdušné kotle Lennox G21. Delta Climatizer http://www.deltaclimatizer.cz
10. Firemná literatúra Lennox, Carrier, Atrea, Delta Climatizer.
prof. Ing. Karel Kabele, CSc.
ČVUT v Prahe, Fakulta stavebná, Katedra technických zariadení budov