image 91934 25 v2
Galéria(3)

Praktické solárne riešenia pre rodinné i bytové domy

Bezplatnú energiu zo slnka môžete využívať jednoducho a zároveň veľmi efektívne. Umožňujú to najmodernejšie solárne systémy so solárnymi kolektormi. Značka Vaillant si uvedomuje stúpajúci význam využívania slnečnej energie. Do bytových, rodinných domov či energeticky pasívnych domov preto ponúka veľmi praktické solárne zostavy.

1
2
3

Solárna podpora prípravy teplej vody i vykurovania je dostupnejšia než kedykoľvek predtým. Všetky kotly značky Vaillant sú kombinovateľné s tlakovými i beztlakovými solárnymi kolektormi, viacerými typmi solárnych modulov a zásobníkmi teplej vody. Jedna z najkompaktnejších a najúčinnejších zostáv je kombinácia solárneho beztlakového (drain-back) systému a kondenzačného stacionárneho kotla auroCOMPACT. Umožňuje rýchlu inštaláciu celého zariadenia do minimálneho priestoru vrátane podkrovia, rôznych výklenkov a pod. Pre ohrev vody a hlavne podporu vykurovania boli navrhnuté kombinácie trivalentného akumulačného zásobníka s vákuovými trubicovými kolektormi. Vákuové panely totiž dokážu účinnejšie využiť slnečnú energiu aj v priebehu zimného obdobia. Tým sa dosiahnu významné úspory v spotrebe zemného plynu. Ohrev vody a účinnú podporu vykurovania aj veľkých objektov dosiahnete tiež pomocou beztlakových solárnych systémov, zložených s plochých beztlakových kolektorov typu drain-back a multifunkčných modulárnych zásobníkov, ktoré sa môžu zapojiť do kaskády.

Dostatočné množstvo teplej vody
Medzi zariadenia, ktoré dokážu počas roka zabezpečiť pre domácnosť až 70 % teplej vody, patrí najpredávanejšia solárna zostava auroSTEP plus. Vyznačuje sa vysokou efektivitou a spoľahlivosťou. Ide o jeden z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu. Umožňuje jednoduchú, rýchlu montáž a má minimálne nároky na údržbu a servis. Je ideálnym doplnkovým zdrojom energie k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Dokáže zabezpečiť energeticky úspornú a komfortnú prípravu teplej vody pre jedno i viacgeneračné rodinné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých solárnych kolektorov typu drain-back. Pokrokový dizajn a jednoduchá inštalácia uľahčujú umiestnenie zásobníka auroSTEP plus kdekoľvek v rodinnom dome. Výhodou tejto solárnej zostavy je jej kompaktnosť, pretože všetky nevyhnutné časti systému ako čerpadlo, regulátor a bezpečnostné prvky, sú už súčasťou modulu. Ten je nainštalovaný priamo na bivalentnom zásobníku. Solárna zostava spĺňa predpisy ErP smernice o energetickej účinnosti výrobkov a zaraďuje sa do energetickej triedy B (pre prípravu teplej vody). Počas jarných, letných a jesenných dní, kedy je slnečného žiarenia dostatok, sa zostava postará o dostatočné množstvo teplej vody v domácnosti. Inteligentná elektronika a veľký displej priamo na solárnom module umožňujú prehľadné sledovanie solárneho zisku. Záložný zdroj zabezpečí prípravu teplej vody len v mesiacoch s minimálnym slnečným žiarením. Ako voliteľné príslušenstvo k solárnym modulom je pritom možné použiť aj elektrický ohrev.

Solárna zostava auroSTEP plus pre maximálny komfort s teplou vodou – v kúpeľni i v kuchyni.

Praktické riešenie pre domácnosti
Solárne kolektory môžete umiestniť na plochú i šikmú strechu rodinného domu, a to v smere najväčšieho slnečného žiarenia (ideálne na juh). Inovovaná konštrukcia solárneho zásobníka umožňuje pomocou solárnych modulov použitie nielen beztlakovej technológie, ale aj klasického tlakového systému. Na jedinečnom beztlakovom princípe pracujú solárne kolektory typu drain-back, ktoré umožňujú voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka (zásobníka). Samotná technológia drain-back tak prináša (oproti konkurencii) viaceré výhody, pretože sa ňou zvyšuje životnosť kolektorov a domácnosti sa vyhnú problémom s prehrievaním kolektorov, aj s ich protimrazovou ochranou. V porovnaní s klasickým tlakovým systémom, je inštalácia solárnych kolektorov typu drain-back jednoduchšia. Nie je totiž potrebná expanzná nádoba ani odvzdušňovanie solárneho systému. Solárna zostava je aj vďaka tomu vhodná pre väčšinu domácností. Pokiaľ ide o praktické rady, celková dĺžka prepojovacieho potrubia (výstup a spiatočka solárneho systému) nesmie presiahnuť dĺžku 40 m a inštalačná výška medzi zásobníkom a kolektormi je obmedzená maximálne do 12 m.

Solárna zostava auroSTEP plus s beztlakovými kolektormi typu drain-back.

www.vaillant.sk