Partneri sekcie:

Renovácia podlahy športovej haly (Pracovný postup)

V školskej športovej hale, ktorá sa využívala predovšetkým na volejbal, bolo potrebné pristúpiť k obnove podlahy. Podlaha bola výrazne opotrebovaná, poškodenie podkladu bolo lokálne. Z tohto dôvodu sa pristúpilo k celkovej výmene hracej plochy s rozlohou 600 m2.

Info o materiáloch

» Jednozložková polyuretánová farba na vodnej báze na vyznačovanie hracích plôch na drevených podlahách v telocvičniach a športových halách. Môže sa použiť na vyznačovanie línií, ale aj farbenie celých plôch.
» Dvojzložkový polyuretánový vrchný lak na vodnej báze na drevené podlahy s extrémne rýchlym schnutím.

Čo budete potrebovať

  • Brúska FlexiSand 1.9
  • Diamantový brúsny papier: Bona Diamond Abrasive P240, kotúče: 150 mm, zrnitosť P240
  • Disk na brúsenie Bona Power Drive
  • Aplikačný valček mohérový
  • Farba na označovanie hracích plôch na drevených podlahách: Bona Sportive Paint (oranžová), spotreba: 0,1 až 0,167 kg/m2, plastová nádoba, 2 × 1,75 l
  • Vrchný lak Bona Traffic HD mat: spotreba: 0,1 až 0,12 kg/m2, plastová nádoba, 3 × 4,95 l vrátane tužidla
  • Náradie a pomôcky: mikrofázový valček na vodné laky, plastová nádoba.

Po dokončení montáže podlahy sa nanovo zameralo hlavné ihrisko. Vymedzený priestor s plochou 162 m2 sa dôkladne prebrúsil diamantovým brúsnym papierom so zrnitosťou P240. Prebrúsenú a očistenú plochu je vhodné ohraničiť páskami s nízkou lepivosťou.

Na pripravenú plochu sa priamo nanesie jed­nozložková polyuretánová farba na vodnej báze na vyznačovanie hracích plôch na drevených podlachách v telocvičniach a športových halách. Farbu na vyznačo­vanie hracích plôch treba pred aplikáciou aklimatizovať na teplotu miestnosti a dôkladne premiešať.

Farba sa aplikuje systémom „mokré do mokrého“ bez prerušenia mohérovým valčekom s krátkym vlasom alebo štetcom tak, aby sa nehro­madila. Po nanesení sa nechá dôkladne zaschnúť (3 až 4 h). Ako finálna vrstva sa naniesol dvojzložkový polyuretánový vrchný lak.

Lak sa nanesie valčekom z mikrovlákna v smere na vlákna dreva, aby sa zabránilo nahromadeniu laku. Lak sa nanáša metódou „živé do živého“, čím sa zabráni vzniku presahov. Nechá sa zaschnúť, upravená plocha je pripravená na plné zaťaženie po 12 hodinách.

Krok 1: Prebrúsenie povrchu

Vymedzený priestor sa dôkladne prebrúsi brúskou a diamantovým brúsnym papierom so zrnitosťou P240.

01 Prebrúsenie povrchu
01 Prebrúsenie povrchu |

Krok 2: Nanesenie označovacej farby

Farba na označovanie hracích plôch sa aklimatizuje na teplotu miestnosti a dôkladne sa premieša. Aplikuje sa systémom „mokré do mokrého“ bez prerušenia mohérovým valčekom s krátkym vlasom alebo štetcom tak, aby sa nehromadila.

02 Nanesenie označovacej farby
02 Nanesenie označovacej farby |

Krok 3: Zaschnutie označovacej farby

Hneď po nanesení farby na označovanie hracích plôch je potrebné odstrániť maskovaciu pásku. Farba sa nechá dôkladne zaschnúť (3 až 4 h).

03 Zaschnutie označovacej farby
03 Zaschnutie označovacej farby |

Krok 4: Vrchný lak

Kanister s lakom sa pred aplikáciou pretrepe, pridá sa tužidlo (1 liter laku/1 diel tužidla), vloží sa filter a pred použitím sa obsah nádoby premieša 1 min. Lak sa nanesie valčekom z mikrovlákna v smere na vlákna dreva metódou „živé do živého“. Nechá sa zaschnúť (plné zaťaženie po 12 h).

04 Vrchný lak
04 Vrchný lak |

Krok 5: Hotová podlaha

Po zaschnutí vrchného laku sa na podlahe vyznačia finálne čiary vymedzujúce hraciu plochu.

05 Hotová podlaha
05 Hotová podlaha |
Text: spracované z podkladov firmy BONA
Foto: BONA

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2019.

KategóriePodlahaZnačky