Partner sekcie:
  • Stavmat
  • Vaillant
  • KM BETA

Podlaha vytvára zázemie pre architektonickú nadstavbu

Podlaha vytvára zázemie pre architektonickú nadstavbu

Gravitačná sila Zeme nepriťahuje do svojho stredu len hmotné telesá, ale i ľudské pohľady. A tie sa v interiéri často zastavujú pri podlahových krytinách. Aj preto záleží na ich estetickom výzore, materiálovej kvalite či invenčnej konštrukcii. Inými slovami to, čo je dole, je rovnako dôležité ako to, čo je vyššie. Podlahové krytiny sú jednoducho zázemie, na ktorom možno stavať.


1. Jedna z večných staviteľských právd tvrdí, že základom je podlaha, ktorá vytvára zázemie pre celú architektonickú nadstavbu. Nie je preto jedno, z akých materiálov a technológií sa skladá a ako pôsobí svojím dizajnom. Čo všetko teda musí kvalitná podlahová krytina spĺňať a aké parametre má obsahovať?

2. Do akej miery je pre vás dôležitá spolupráca s architektmi a projektantmi? Čo by ste im odporučili pri výbere vhodnej podlahovej krytiny, na čo sa majú sústrediť?

3. S akými novinkami prichádzate na trh tento rok a čím sa budú odlišovať od vašej predchádzajúcej produkcie?

Igor Špoták
marketingový riaditeľ pre Slovensko
Fim-Lux, s. r. o.

1. Príroda je samozrejmou súčasťou nášho života. Čerpáme z nej silu, energiu, duševnú pohodu a prírodné suroviny, prostredníctvom ktorých si kúsok prírody prenesieme do svojich príbytkov, pracovných i verejných interiérov.

Keď sa rozhodneme pre prírodný materiál, jednou z možných alternatív je drevo. Ponuka drevených podláh je široká najmä pri veľkoplošných plávajúcich podlahách. Blízke sú nám naše európske dreviny Buk, Dub, Jaseň, Javor, Breza, Jelša, Hrab, Agát… V súčasnosti sa na Slovensko dováža viac ako 20 druhov exotických drevených klasických parkiet: Merbau, Keranji, Punah, Teak, Kempas, Kulim, Ipe, Seminai a mnoho ďalších. Pri dreve vo vlhkom prostredí už nie je riziko, že sa za krátky čas znehodnotí. Drevina Seminai je drevina s vysokou hustotou a výnimočne odolná proti vlhkosti, preto je vhodná do kúpeľne a iného vlhkého interiéru. Farba, pocit tepla a pohody nie sú jediným kritériom nášho výberu. Technickým kritériom kvalitnej drevenej podlahy sú fyzikálne a mechanické vlastnosti – najmä rozmerová stabilita a tvrdosť – určujúce jej súdržnosť, odolnosť proti mechanickému poškodeniu a životnosť.

2. Pre našu spoločnosť je neodmysliteľnou súčasťou spolupráca s projektantmi a architektmi, pretože práve oni sú tí, ktorí sa stretávajú s investormi a staviteľmi v prvom úvodnom kole. Na spoluprácu s nimi kladieme veľký dôraz a naším cieľom je ešte užšie spolupracovať s týmito profe­sionálnymi skupinami.

Pri výbere vhodnej podlahovej krytiny odporúčame zohľadniť nasledujúce kritériá: prírodný materiál a životné prostredie, slovenský materiál a priaznivá cena, hodnotný imidž a nový trend, zdravé bývanie a antialergický účinok, dlhá životnosť a vysoká úžitková hodnota, jednoduchá montáž a ľahké ošetrovanie, teplý a príjemný pocit na nohy, bohatý sortiment materiálov a prispôsobivosť, pružnosť a nehlučnosť a nakoniec harmónia s prostredím a príjemná atmosféra.

3. V tomto roku sme rozšírili našu ponuku o exteriérovú drevinu Agát. Terasové dosky agátového dreva sa vyrábajú tak, že sa z nich odstránia chyby a potom sa dĺžkovo nadpoja ekologickým vodeodolným lepidlom na použitie v exteriéroch. Pevnosť spoja je väčšia ako pri rastlom dreve. Výhodou tohto postupu je odstránenie kazov z dreva – vyrušia sa sily pôsobiace v dreve, a tým sa zabezpečí tvarová stálosť terasových dosiek v exteriéri. Agátové drevo má na rozdiel od Bangkirai svetložltú farbu a najmä viditeľnú rustikálnu štruktúru.

Z našich, ako aj ďalších európskych drevín je agátové drevo najtrvanlivejšie. Keď je nechránené a neimpregnované, vydrží v priemere 40 rokov, pod strechou vydrží asi 100 rokov, pod vodou 300 rokov a vždy suché 500 rokov.

Mechanické vlastnosti agátového dreva (tvrdosť kolmo na vlákna, tlak kolmo na vlákna, ohybová pevnosť, pružnosť, húževnatosť) používaného na podlahoviny sú rovnocenné alebo aj lepšie v porovnaní s Bangkirai.

Ing. Ľubomír Matula
product manager
Koratex, s. r. o.

1. Pre kupujúceho je už na začiatku dôležité ujasnenie si oblasti použitia podlahy, predstava o dizajne a cene, ako aj odporúčania okolia či vlastná skúsenosť. Všetky typy podlahových krytín musia spĺňať estetické nároky kupujúceho, mali by spĺňať jeho kvalitatívne očakávania a kupujúci by okrem toho nemal zabudnúť na ich údržbu, servis. Konkrétne parametre závisia od daného druhu podlahy. Pre drevené i laminátové parkety sú okrem individuálnych dizajnových kritérií dôležité aj stupeň tvrdosti (vyjadrený príslušnými indexmi) a hrúbka nášľapovej vrstvy. Čím je nášľapová vrstva hrubšia, tým je parketa kvalitnejšia. Pri parketách je dosť podstatný aj servis – lakovanie, morenie, brúsenie. To už ale závisí od vzťahu užívateľa k podlahe. Pre PVC je okrem dizajnu dôležitá nášľapová vrstva, protišmykovosť, antistatika či stupeň odolnosti.

2. Spolupráci s architektmi a projektantmi prikladáme veľký dôraz, pretože práve vďaka úzkemu vzťahu s nimi vieme zladiť ich predstavy o diele tak, aby výsledkom bola úspešná realizácia. Jej zjednodušenie výrazne ovplyvní presné definovanie jednotlivých materiálov. Architekti majú väčšinou všetky potrebné informácie o projektoch, ich priebehu či prípadných zmenách, ktoré sú pre nás dôležité pri spolupráci s investormi.

3. Každý rok ponúkame zákazníkom nové zaujímavé dizajny. Okrem tejto „samozrejmosti“ chceme tento rok zaujať aj exteriérovými podlahami Decking Hitwood. Sú to drevené podlahy napr. do zimných záhrad alebo k bazénom. Ich výhodou je okrem kvality a atraktivity i prijateľnejšia cena oproti podlahám z exotického dreva. V poslednom období sme zaznamenali veľký dopyt po tmavých exotických drevinách. Preto sme do kolekcie zaradili laminátové podlahy od výrobcu Kronotex. Ide o jednolamelové exotické dreviny Palisander a Makassar. Ponúkame ich v kvalite Dynamic. Ako svetovú novinku uvádzame ako jediní na Slovensku laminátové podlahy Bussines. Ide o podlahu, ktorá je svojím spracovaním určená do extrémne zaťažených priestorov. Pre jej výnimočnú kvalitu sa vytvorila nová trieda záťaže laminátových podláh – trieda 34.

Marek Míček
asistent predaja
BONA SR, spol. s r. o.

1. S týmto tvrdením sa plne stotožňujeme. Voľba podlahovej krytiny je priamo závislá od kvality samotnej podlahy. Teda hneď na začiatku treba upozorniť, že kvalitná podlahová krytina nesplní svoj účel, ak ju použijeme na nekvalitnej podlahe. Práca našej firmy je úzko spätá s drevenými podlahami. Tie už oddávna dodávajú priestorom hodnotný imidž, pocit pohodlia a spojenia s prírodou. Ľahko sa udržiavajú a majú dlhú životnosť. Vďaka širokej ponuke drevín, domácich aj exotických, v rôznych rozmeroch ponúkajú podlahy jedinečnú kreatívnu slobodu na dotvorenie akéhokoľvek interiéru. Vo všeobecnosti platí, že podlahová krytina by mala spĺňať požiadavky noriem STN (alebo EN) pre daný spôsob použitia.

2. Architekti a projektanti svojím návrhom a ideou jednoznačne ovplyvňujú výber podlahovej krytiny. Táto úloha pri dostupnosti širokej škály podlahových krytín iste nie je jednoduchá. Výber by mal rešpektovať priestory, v ktorých sa krytina použije, a požiadavky zákazníka. Osobne by som odporučil výber prírodných materiálov, ktoré svojou prispôsobivosťou a vlastnosťami splnia požiadavky väčšiny zákazníkov.

3. Filozofia našej firmy je ponúkať to najlepšie pre drevené podlahy. Tento rok prinesieme na trh nový prípravok. Nie je to ani lak, olej, či vosk. Je však tvrdý ako lak a má prirodzený vzhľad ako olej. Je to kombinácia oboch týchto spôsobov ošetrenia. S výberom najnovších technológii v našom vývoji sme vyvinuli vyvinuli Bona Naturale. Za zmienku stojí aj ponuka nových produktov na prípravu podkladu pre lepenie drevených podláh. Napríklad na ošetrenie podkladu samonivelačnou stierkou, sa dá  ušetriť až niekoľko dní. Ak sa použije samonivelačná stierka Bona H650 do 5mm hrúbky, už po 1-2 hodinách je možné lepiť parkety lepidlom Bona R850. Doteraz bolo treba čakať 1-2 dni.

Ing. Martin Chovanec
team leader predaja podláh
KRONOSPAN SK, s. r. o.

1. Podlaha by mala mať prirodzený parketový vzhľad a povrch odolný proti oderu a tlaku. Samozrejmosťou je rýchla a pohodlná inštalácia, ako i jednoduchá údržba. Dôležitú úlohu zohráva aj typ podlahového spoja, ktorý zabezpečuje stabilitu a pevnosť podlahy po inštalácii. Pri výbere podlahy tiež netreba zabúdať, že dekor v celku pôsobí ináč ako na samostatnom stojane v predajni. Preto naša spoločnosť vytvorila elektronickú aplikáciu Objektplaner, kde si zákazník môže v rôznych priestoroch položiť virtuálnu podlahu a zistiť, ako sa mu javí v kombinácii s celkovým interiérom.

2. Podlaha výrazne mení tvár celého interiéru. Dôležité je nájsť súlad medzi dekorom a celkovou atmosférou priestoru. Spolupráca s architektmi a projektantmi je z tohto dôvodu pre nás veľmi dôležitá. Len vzájomnou komunikáciou dokážeme vhodne prispôsobovať vyrábané dekory trendom, ktoré sú u zákazníkov v obľube.

3. V roku 2007 sme pripravili nové kolekcie, trendové dekory, ale najmä nový originálny typ spoja. K doterajším kolek­ciám pribudnú podlahy vyššej triedy, ktoré ponúknu aj nové úžitkové vlastnosti, napr. kolekcie Floordreams a Castello Silent prinášajú systém S.A.S. (Sound Absorb System), vďaka ktorému podlaha dokáže pohltiť až 50 % zvuku. Podlahy Kronostep Vario, Kronostep Narrow a Castello Cottage očaria elegantným a jemným vzhľadom aj vďaka špeciálne upravenému spoju (V-groove), ďalej lamelami s menšími rozmermi (Narrow Plank) a unikátne vyvinutou úpravou, ako i vyhotovením dekorov. Kronospan v Prešove bude vyrábať všetky podlahy s jedinečným patentovaným spojom Twin Click. Je to clickový spoj na priečnej i pozdĺžnej strane, čo zabezpečuje väčšiu stabilitu a pevnosť podlahy. Zároveň uľahčuje samotné kladenie.


Ing. Zuzana Ždanská
technické oddelenie
Sika Slovensko, spol. s r. o.

1. Naša spoločnosť ponúka predovšetkým priemyselné podlahové systémy, ktoré musia spĺňať požiadavky investora z hľadiska ich predpokladanej mechanickej a chemickej záťaže v čase prevádzky. Pri ich návrhu treba zodpovedať viacero iných dôležitých otázok: aké bude teplotné zaťaženie, či je potrebná protišmyková úprava povrchu posypaním kremičitým pieskom, či sa na prevádzku kladú zvýšené estetické nároky, či sa požaduje antistatický systém a mnohé iné. V potravinárskom a farmaceutickom priemysle, v nemocniciach a v iných čistých prevádzkach je veľmi dôležitá možnosť jednoduchého čistenia a údržby už realizovanej povrchovej úpravy a jej zdravotná neškodnosť. Všetky tieto parametre majú významný vplyv na zabezpečenie funkčnosti a bezpečnosti podlahového systému v navrhovanom priestore.

2. Z našej strany sa javí optimálnou situácia, keď sa čo najskôr stretnú projektant, investor a dodávateľ materiálu, aby postupne prekonzultovali vyššie uvedené body a „optimalizovali“ výber tak, aby výsledkom bol kvalitný systém za jemu zodpovedajúcu cenu. Z toho vyplývajú požiadavky na kvalitu podkladu, časovú náročnosť zabudovania systému a pri realizácii výber osvedčenej aplikačnej firmy.

3. Tento rok prichádzame na trh s novým radom epoxidových náterov a povlakov v piatich štandardných farebných odtieňoch, ktoré sa budú dodávať v sudových baleniach. Tieto produkty budú, podobne ako náš najčastejšie zabudovávaný systém Sikafloor 261, použiteľné v mnohých typoch prevádzok, predovšetkým však v skladoch, výrobných halách, logistických centrách, parkovacích domoch, tam, kde sa požaduje stredná až vysoká odolnosť proti mechanickému a chemickému zaťaženiu.

Juraj Bajdich ml.
marketingovo-technický manažér
JUBA, spol. s r. o.

1. Podlahová krytina musí okrem technických a estetických parametrov spĺňať aj ďalšie parametre, ktoré závisia od konečného spotrebiteľa. Zákazník má na výber rôzne typy plávajúcich podláh, ako sú laminátové, drevené, korkové alebo lino podlahy, ktoré sa líšia predovšetkým použitým materiálom. Pri výbere tej správnej podlahy zákazník musí brať do úvahy účel využívania priestorov, kde sa bude daná podlaha nachádzať. Zákazník by sa mal informovať o garanciách, ktoré udáva výrobca, ako je najmä odolnosť proti oderu, vlhkosti, impregnácia, čiže zvýšená odolnosť proti vode, farbostálosť, odolnosť proti fľakom atď.

2. Spolupráca s architektmi a projektantmi je v našej oblasti nevyhnutná, pretože oni sú v niektorých prípadoch to posledné spojivo medzi našou firmou a konečnými zákazníkmi. Poznaním zákazníka dokážu odporučiť podlahovú krytinu, ktorá sa líši od štandardu a dodáva priestorom ten správny a jedinečný ráz. Uprednostňujeme aj osobný kontakt, kde si môže architekt spolu so zákazníkom priamo v našich predajniach vybrať plávajúcu podlahu, pričom pri výbere môže v technických parametroch pomôcť náš kvalifikovaný personál.

3. Na tento rok sme pre našich zákazníkov pripravili kolekciu laminátových podláh KAINDL v niekoľkých formátoch: Štandard (1 380 × 193 mm v hrúbkach 7 mm, 8 mm a 8,5 mm), Big (1 324 × 329 mm v hrúbkach 7 mm a 8,5 mm), ktoré sa odlišujú jednak povrchom, ako je štruktúrovaný povrch, hladký povrch, synchrónny povrch, jednak priznaním okrajov lamiel optickými V-drážkami a reálnymi V-drážkami. Dizajnové novinky na rok 2007 predstavujú: úzke lamely – výnimočné z každého pohľadu; Kaindl one – úzka lamela dodáva každej miestnosti individuálny štýl (1 380 × 116 mm v hrúbke 11,5 mm); krátke lamely – prirodzeným napodobením dreva vytvárajú dokonalú harmóniu s prírodou (920 × 90 mm v hrúbke 8 mm); dlhé lamely – Kaindl one dlhá lamela je prvá podlaha, ktorá dodá interiéru pocit nekonečných diaľok (1 380 × 193 mm v hrúbke 8,5 mm), a variantové lamely s optickou V-drážkou, ktoré sú lahodou pre oči (1 380 × 193 mm v hrúbke 8,5 mm). Každá lamela sa skladá z dvoch rovnako širokých, ale rozdielne dlhých lamielok – týmto sa zákazník stane tvorcom vzhľadu vlastnej podlahy.

 
(pet)