tekute asfaltove materialy
Galéria(1)

Tekuté asfaltové materiály

Partneri sekcie:

Životnosť strechy je obmedzená. Poveternostné vplyvy a čas na nej zanechávajú nezmazateľné stopy. Strecha stráca lesk, farbu, ale aj vodotesné vlastnosti. Predĺžiť životnosť strechy možno studenými penetračnými a ochrannými asfaltovými materiálmi. Ide o nový rad výrobkov na rekonštrukciu striech.

tekute asfaltove materialy 6730 big image

V porovnaní s bežnými asfaltovými materiálmi majú tekuté asfaltové materiály Siplast lepšiu priľnavosť najmä k asfaltovaným pásom a asfaltovým šindľom. Vďaka tomu je obnova striech jednoduchá a rýchla. Výnimočná trvanlivosť výrobkov na asfaltových krytinách umožňuje poskytnúť zákazníkom záruku až 6 rokov.
Účinná a efektívna aplikácia je však možná aj v kombinácii s inými stavebnými materiálmi. Možno nimi vytvoriť stabilný a elastický náter aj na betónových, drevených či oceľových podkladoch.

Studený penetračný a ochranný náter
Siplast Primer® Speed SBS je studený penetračný a ochranný asfaltový náter. Vytvára elastický a stabilný povlak. Nízka viskozita penetračného náteru umožňuje ľahké nanášanie, hlboký prienik náteru aj do jemných trhlín a dobré impregnačné vlastnosti. Vyznačuje sa hlbšou penetráciou podkladu, dokáže preniknúť do hĺbky 2 až 3 milimetre. Bežné penetračné nátery prenikajú do podkladovej vrstvy maximálne do hĺbky jeden milimeter. Možno ho jednoducho a efektívne aplikovať na rôzne druhy podkladov. Okrem rekonštrukcie plochých striech z asfaltovaných pásov sa najčastejšie používa na penetráciu betónových a oceľových podkladov. Vhodný je aj na impregnáciu drevených povrchov. Penetračný náter sa nanáša na čistý a suchý podklad, z ktorého sa odstránia nečistoty a prach.

Siplast Roof®Speed Insulation SBS
Strechu zo zostarnutých asfaltových šindľov alebo poškodených asfaltových pásov už netreba v každom prípade vymieňať alebo zložito rekonštruovať. Drobné nedostatky strešnej krytiny možno odstrániť tekutým asfaltovým materiálom Siplast Roof®Speed Insulation SBS v spojení s niektorým z dekoratívnych ochranných lakov. To prispeje k predĺženiu životnosti. Vďaka konzistencii a optimálnej adhézii k podkladu trvalo preniká do mikrotrhlín asfaltových krytín. V porovnaní s bežnými nátermi sa vyznačuje väčšou výdatnosťou, lepšou vodotesnosťou a výnimočnou priľnavosťou. Tieto vlastnosti umožňujú aplikáciu tekutého asfaltového materiálu priamo na podklad bez potreby jeho ošetrenia základným penetračným náterom. Po vyschnutí náteru ostane tenká elastická povlaková vrstva, ktorá môže byť zároveň finálnou ochranou strechy. Zvýšenie životnosti strešnej krytiny sa dosiahne aplikáciou ochranného náteru.

Trvale pružný tmel modifikovaný SBS kaučukom
Siplast Spatula®Speed Insulation SBS je trvale pružný tmel z asfaltového materiálu modifikovaného SBS kaučukom. Tento vodotesný tmel sa používa na opravu prasklín a trhlín asfaltových krytín či spojov, ale aj na odstránenie netesností okolo strešných detailov. V porovnaní s bežnými asfaltovými materiálmi má viac ako 2,5× lepšiu priľnavosť k asfaltovým povlakom. Vyznačuje sa vysokou flexibilitou a nízkou krehkosťou.
Zároveň má vysokú odolnosť proti stečeniu, pretože nemení svoju konzistenciu ani pod vplyvom vysokých teplôt a slnečného žiarenia. Väčšina asfaltových materiálov stráca svoju ohybnosť už pri teplote –5°C. Tmel si udržiava svoje parametre aj pri nízkych teplotách, ohybnosť si zachováva aj pri teplote –15°C.

Ochranné a dekoratívne nátery
Ochranné a dekoratívne nátery medenej, striebornej alebo železitej červenej farby dodajú starej streche jas, eleganciu a nový vzhľad. Strechu zo strieborným nádychom možno dosiahnuť so Silver Primer®Speed SBS. Ide o tekutý asfaltový materiál novej generácie s prídavkom hliníkového prášku. Náter chráni asfalt proti agresívnym poveternostným vplyvom a predlžuje životnosť asfaltovaných pásov o viac ako 50 %. Náter odráža slnečné lúče, a tým účinne bráni nadmernému prehrievaniu podkrovných priestorov. Teplotu v podkrovných priestoroch možno jeho použitím znížiť až o 7 °C. V dôsledku výrazného odrazu slnka od strieborného náteru a jeho lesku treba počas aplikácie používať slnečné okuliare. Realizácia je možná pri teplote nad +10°C.

Tekutý asfaltový materiál s obsahom medi a železa
Rovnako kvalitnú obnovu a ochranu strechy možno docieliť tekutým asfaltovým materiálom s pridaním medi Copper Primer®Speed Varnish SBS alebo tekutým asfaltovým materiálom s pridaním železa Iron Primer®Speed Varnish SBS. Ochranné nátery sa vyrábajú zo surovín, ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie, neobsahujú rádioaktívne látky ani nebezpečné ťažké kovy. Aplikujú sa za studena na suchý podklad, pričom ich treba nanášať rovnomerne v jednej tenkej vrstve bez roztierania, aby výsledkom neboli čierne fľaky na povrchu. Navyše je nutné dodržať zásadu neriedenia asfaltových materiálov. Inak môže dôjsť k znižovaniu účinnosti a straty ochranných a regeneračných vlastností týchto materiálov. Tekuté asfaltové materiály s prídavkom medi alebo železa sa nanášajú striekacím zariadením, pričom sa neodporúča ich aplikácia v prípade nevhodných poveternostných podmienok. Na asfaltový materiál s prídavkom medi treba na záver použiť ochranný, bezfarebný, akrylový lak bez lesku UV Varnish of Icopal System. Lak je odolný proti UV žiareniu, vďaka tomu stabilizuje a chráni farbu medi proti rýchlej korózii.

TEXT a FOTO: Icopal