Konštrukčné riešenia plochej strechy
Galéria(4)

Konštrukčné riešenia plochej strechy

Partneri sekcie:

Kaluže stojatej vody, pľuzgierovitá a popraskaná krytina s hrčami, vodou nasiaknutá celá skladba strešného plášťa, ktorý nemôže plniť ani svoju tepelnotechnickú funkciu, ani funkciu nepriepustnej strešnej krytiny. V týchto prípadoch treba hľadať vhodné riešenie.


Množstvo nesprávne zrealizovaných detailov vedenia vzduchotechniky, výťahových šácht alebo zakončenia pri atikách, zatekajúca strecha, ktorej už nepomáhajú opravy, pretože v dôsledku jej nulového spádu si voda nájde cestu aj cez pol domu, než sa objaví na strope kuchyne či obývacej izby. Jedným z riešení, ktorým možno tieto problémy odstrániť, je vytvoriť nad plochou strechou strechu šikmú, ľahkú, s malým spádom, ktorá pôvodnú strešnú konštrukciu nezaťaží, odvedie vodu do žľabov a pomocou zvodov do kanalizácie.

Možné riešenia a varianty

Je ním systém, ktorý využíva na nosnú konštrukciu, zastrešenie, odvodnenie i strešné doplnky jednotný materiál – tenkostennú pozinkovanú oceľ. Krytinu, odvodnenie a klampiarske prvky chráni bezúdržbová povrchová laková vrstva. Konštrukcia sa vždy navrhuje pre konkrétny objekt, pričom návrh zohľadňuje požiadavky investora na sklon strechy (optimálne 10 až 15°, ale niekedy aj 25°), tvar (sedlová, valbová, pultová strecha), spôsob prípadného zastrešenia a opláštenia výťahových šácht, vyvedenie vzduchotechniky i spôsob odvedenia dažďovej vody pomocou zvodov po fasáde domu alebo do pôvodných strešných vpustov v podstrešnom priestore. Po odvetraní pôvodného strešného súvrstvia možno strechu zatepliť voľne kladenou tepelnou izoláciou.

Kompletné zastrešenie potom svojou malou hmotnosťou do 10 kg/m2 nijako nezaťažuje pôvodný strešný plášť a vďaka použitým materiálom je nehorľavé. Vlastnú nosnú konštrukciu tvoria profily tvaru Z, C a U z pozinkovaného oceľového plechu. Hrúbka nosných profilov je väčšinou 1 až 2 mm. Aby nedochádzalo k priťažovaniu pôvodných strešných panelov, používajú sa dva varianty konštrukcie.

Väznicový systém je určený pre objekty s priečnymi nosnými stenami, čiže väčšinou panelové domy konštrukčných sústav G57, T06 a T08B a pod., kde sú hlavným nosným prvkom Z-väznice rovnobežné s pozdĺžnou osou domu, na ktoré je už kotvená strešná krytina.

Krokvový systém je určený pre objekty s nosnými obvodovými a jednou pozdĺžnou alebo dvoma strednými stenami. Ide teda najmä o staršie murované objekty alebo často o železobetónové skeletové objekty s prievlakmi strešných panelov v pozdĺžnom smere. Hlavným nosným prvkom sú Z-krokvy v sklone strechy a strešné laty, ktoré podopierajú vlastnú strešnú krytinu.

Kotvenie väzníc alebo krokiev
Vykonáva sa vždy nad nosnou zvislou stenou, čiže nikdy nie vo voľnej ploche strešných panelov. Na kotvenie slúži stojka z C-profilu, nasunutá a zoskrutkovaná s vlastnou pätkou z U-profilu, ktorá sa potom dvojicou kotiev do betónu kotví priamo do panela. Treba sa teda dostať celým strešným súvrstvím až na úroveň stropného panela. Otvor sa po montáži ihneď zaslepí a izoluje, aby sa minimalizovalo riziko zatečenia, kým sa strecha zakryje strešnou krytinou.

Väznicový systém sa vždy dimenzuje na konkrétny objekt, čiže najmä s prihliadnutím na zaťaženie snehom a vetrom, ako aj na tvar objektu. Tieto faktory majú vplyv predovšetkým na rozstup medzi jednotlivými väznicami i na vzdialenosť jednotlivých podporných stojok. Jednotlivé väznice sa potom nad stojkami do seba zasúvajú o vopred stanovený presah, čím možno docieliť vyššiu tuhosť, a tým aj použitie menších Z-profilov. To, samozrejme, vedie k optimalizácii celého systému a zníženiu celkovej ceny zastrešenia. Špeciálna konštrukcia z C-profilov sa vytvára na atike. Jej výška je medzi 30 a 50 cm a slúži jednak na vyrovnanie vždy nerovnej atiky a jednak na celkové zdvihnutie strechy. Vďaka tomu možno potom novovzniknuté vonkajšie odvodnenie zaústiť pomocou odpadového potrubia do pôvodných strešných vpustov a vyhnúť sa tak nevyhnutnej rekonštrukcii kanalizačného systému okolo domu.

Z vonkajšej strany sa potom konštrukcia oplášti stenovým trapézovým plechom, prípadne cementotrieskovými doskami alebo iným vhodným obkladovým mate­riálom. Prechod medzi opláštením konštrukcie a existujúcou betónovou konštrukciou sa vytvorí odkvapnicou, ktorou možno prekryť i prípadné stenové zateplenie objektu. Na odvodnenie sa používa systém polkruhových žľabov, pre panelové domy väčšinou so šírkou 150 mm. Je vyrobený z oceľového pozinkovaného plechu a z oboch strán je chránený bezúdržbovou farebnou povrchovou úpravou.

Vlna, ktorá kryje a chráni
Ako optimálna strešná krytina pre sklony od 6 do 25° slúži trapézový plech s výškou vlny 45 mm. Táto vlna zaistí bezpečný odvod vody z krytiny aj pri malých spádoch (min. 6° pre neprerušovaný plech, optimálne viac než 10°) a je už dostatočne únosná, takže možno použiť rozstup väzníc až 1,8 m, a tým dosiahnuť nízku hmotnosť a cenu konštrukcie. Materiálom je opäť pozinkovaný plech, tentoraz s hrúbkou 0,5 alebo 0,6 mm, ktorý je chránený povrchovou vrstvou na báze polyesteru s hrúbkou 25 μm. Na výber je v rôznych farebných odtieňoch a k dispozícii má celý rad doplnkov zameraných najmä na realizáciu strešných prestupov a odvetrania strešného plášťa.

Trapézové plechy sa dodávajú na mieru pre konkrétnu strechu, čím sa minimalizuje množstvo odpadu i čas potrebný na ich kladenie. Plech sa skrutkuje pomocou samorezných skrutiek s podložkou EPDM, čím vzniká rýchly, tuhý a tesný spoj. Na klampiarske prvky sa používa rovnaký materiál, z akého je strešná krytina, a na stavbu sa dodávajú už ohnuté presne na mieru. Veľmi dôležitým prvkom každej strechy je realizácia detailov.

Veľká pozornosť sa venuje odvetraniu strechy. Ku každej streche sa dodáva odvetraný hrebenáč pozostávajúci z vlastného krytu hrebeňa, perforovaných plechov a tesnenia do vĺn. Nasávacie otvory sú pri odkvapovej hrane, prípadne na spodnej časti atiky, a sú kryté hrebienkami proti vtákom. V prípade, že výpočet ukáže nedostatočnosť odvetrania iba pomocou hrebeňa, doplní sa odvetraním pomocou ventilačných turbín.

Rovnaké hlavice sa v mnohých prípadoch používajú na odvetranie stúpacích potrubí alebo vzduchotechniky. Spôsob vyvedenia predĺženia komínov vzduchotechniky potom závisí od realizácie predpísanej projektantom, v niektorých prípadoch sa existujúce ventilátory iba nadstavajú na predĺžené potrubie alebo sa predĺži výfukové potrubie.

Ing. Petr Hynšt
Foto: Lindab

Autor je špecialista na ľahké konštrukcie v spoločnosti Lindab.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.