Tepelné čerpadlo

Najčastejšie mýty o tepelných čerpadlách: Ktorým z nich ste verili aj vy?

Partneri sekcie:

Rýchlo rastúcu popularitu tepelných čerpadiel stále brzdia zbytočné mýty a predsudky, vrátane presvedčenia, že ide o drahé a neefektívne zariadenia. Tu je šesť najčastejších mýtov o tepelných čerpadlách.

Tepelné čerpadlá sú drahé

Áno aj nie, podľa toho, z ktorej strany sa na investíciu pozeráme. Cena tepelného čerpadla je síce vyššia ako napríklad cena plynového či olejového kotla. A čerpadlo môže byť drahšie ako kotol na drevo, ale ak cenu zariadenia vydelíme rokmi podľa predpokladanej doby jeho prevádzky, dostaneme iný pohľad.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda stojí v priemere cca 9-tisíc eur, a jeho životnosť je 25 rokov, čiže ročne nás vyjde na 360 eur. Olejový kotol stojí v priemere 3 500 eur, fungovať by mal 15 rokov, takže nás stojí 230 eur ročne. Kondenzačný plynový kotol, ktorý stojí okolo 4 500 eur a má životnosť 15 rokov, nás vyjde na 300 eur ročne. Moderný splyňovací kotol na drevo so zásobníkom stojí okolo 11-tisíc eur, a fungovať by mal 15 rokov, takže náklady na zariadenie sú 730 eur ročne.

Olejový kotol nás reálne ročne stojí menej ako tepelné čerpadlo, no zásoby vykurovacieho oleja sa pomaly míňajú a to isté platí aj pre zemný plyn. So 60 miliónmi inštalovaných tepelných čerpadiel by sa spotreba plynu v budovách do roku 2030 znížila o 40 percent v porovnaní s rokom 2022 (milión tepelných čerpadiel eliminuje potrebu 1,5 miliardy metrov kubických plynu). Zároveň by sa 60 miliárd eur ušetrilo na dovoze energie, a emisie CO2 v stavebníctve by klesli o 46 %.

Investícia do nich sa neoplatí

Nie je to pravda. Investícia do tepelného čerpadla je síce väčšinou vyššia ako investícia do bežného kotla na fosílne palivá, náklady na kúpu a inštaláciu sa však vrátia v podobe vyššieho komfortu, nižších prevádzkových nákladov a predovšetkým v úspore energie počas životnosti tepelného čerpadla. Približne 75 % energie totiž získava z obnoviteľných zdrojov vo svojom okolí (vzduch, voda) a len zvyšok z elektriny.

Tepelné čerpadlá sú vhodné len pre novostavby

Nie je to tak. Pravdou však je, že najúčinnejšie sú tepelné čerpadlá v novostavbách, ktoré sú veľmi dobre izolované. To však neznamená, že nie sú vhodné aj do starších domov. V každom prípade treba pred inštaláciou tepelného čerpadla do staršieho domu najskôr čo najviac znížiť tepelné straty. A to napríklad zateplením fasády či výmenou starých okien a podláh za nové, energeticky efektívnejšie. Cieľom Európskej komisie je približne 20 miliónov tepelných čerpadiel v domácnostiach spotrebiteľov do roku 2026 a takmer 60 miliónov do roku 2030.

Hodia sa iba na vykurovanie miestností a ohrev sanitárnej vody

Tepelné čerpadlo dokáže váš dom v lete aj chladiť, čo znamená, že nepotrebujete iné chladiace alebo klimatizačné systémy. Na chladenie sú vhodné len tzv. reverzibilné tepelné čerpadlá, nie však v kombinácii s radiátormi. Do úvahy prichádzajú všetky tri typy plochých chladiacich telies (alebo ohrievačov), teda podlahové, stropné alebo stenové. Ak máte v pláne dom tepelným čerpadlom aj chladiť, treba si vybrať vhodný typ zariadenia a podľa toho naplánovať aj všetky ostatné časti systému.

Nedajú sa napojiť na existujúce rozvody a staršie radiátory

Na existujúce rozvody a staršie radiátory je vhodné napojiť vysokoteplotné tepelné čerpadlá, ktoré pracujú pri vyšších teplotách ako moderné vykurovacie systémy. V čiastočne energeticky zrekonštruovaných domoch je možná aj kombinácia podlahového a radiátorového vykurovania. Faktom je, že tepelné čerpadlá sú najúčinnejšie v kombinácii s nízkoteplotným vykurovacím systémom, preto je podlahové kúrenie najčastejšou voľbou.

Sú menej šetrné k životnému prostrediu

Tepelné čerpadlo spotrebuje na rovnaký výkon menej energie ako iné vykurovacie systémy. Platí to v prípade, ak je elektrina spotrebovaná tepelným čerpadlom vyrobená z obnoviteľných zdrojov, ako napríklad sebestačná solárna elektráreň na streche domu.

Tepelné čerpadlá inštalované v Európe do konca roku 2022 zabránili produkcii viac ako 54 miliónov ton emisií CO2, čo predstavuje zhruba objem emisií Grécka za celý rok. Čoraz viac krajín postupne vyraďuje vykurovacie zariadenia na fosílne palivá z ponuky. To znamená, že použitie tepelných čerpadiel môže do roku 2030 objem celkových emisií CO2 znížiť najmenej o 500 miliónov ton.

Zdroj: CLEAR-HP