stavba
Galéria(9)

Stavebníctvo dopadlo v roku 2020 po automobilovom priemysle najhoršie

Partneri sekcie:

Do konca júla 2021 zverejnilo hospodárske výsledky za účtovný rok 2020 viac ako 231-tisíc nefinančných podnikov. Nikoho azda neprekvapí, že po rokoch rastov im v dramatickom pandemickom roku 2020 tržby klesli o 6,1 % na 185 miliárd eur. A čistý zisk sa prepadol až o 11,3 % pod 6,8 miliardy eur. Najväčšie výpadky obratu hlásilo stavebníctvo a priemysel, hlavne ten automobilový a firmy z iných odvetví naň naviazané.

V rámci publikácie ASB Almanach 2021 sme poskytli priestor odborníkom z prostredia stavebného podnikania.

Najväčší absolútny prepad tržieb zaznamenali odvetvia súvisiace so zníženou pandemickou mobilitou, ktorá obmedzila dopyt po dopravných prostriedkoch, palivách či službách dopravcov. Navyše, aj v iných odvetviach prispeli k celoplošnému útlmu v priemysle subdodávatelia napojení na automotive, ako sú výrobcovia rôznych plastových, textilných, sklárskych a elektrických komponentov, káblov, klimatizácií alebo ložísk.

Za prepad tržieb v elektrotechnike môžu najväčší výrobcovia spotrebnej elektroniky

Samsung a Foxconn, výrobca práčok Whirlpool či michalovský závod BSH Drives and Pumps, ktorý vyrába elektromotory pre bielu techniku, môžu za prepad tržieb v elektrotechnike. No kým tieto spoločnosti sa udržali v zelených číslach, senický dizajnér a výrobca svietidiel OMS či topoľčiansky producent osvetľovacích modulov pre autá ZKW Slovakia sa prepadli do miliónových strát.

ZKW sa spolu so ZF Active Safety, ďalšou elektrotechnickou firmou napojenou na automobilky, ocitli v rebríčku desiatich najstratovejších priemyselných podnikov, kde dodávatelia automotive prevládajú.

Dva hutnícke konglomeráty v desiatke najstratovejších podnikov

Košické železiarne U.S. Steel a žiarska hlinikáreň Slovalco sa ocitli medzi najstratovejšími podnikmi. Ich straty sa síce medziročne zmiernili, no v prípade košických hút vďaka covidovej podpore štátu. Za červenými číslami železiarní stojí hlavne prepad odbytu, a to nielen v segmente automotive, ale aj stavebnej ocele.

Zabrali kotle a vagóny

Kovovýroba (bez kotlov), ktorú tvorí veľký počet menších spoločností, zaznamenala jeden z najväčších absolútnych prepadov tržieb v priemysle. Skoro o sedminu jej klesol aj zisk, no priemerná zisková marža sa mierne zvýšila. Naopak, výrobcovia kotlov, bojlerov a radiátorov zabrali. Za zlepšením tržieb a profitu sú hlavne dvaja skalickí lídri – Vaillant a Protherm, ktorým pomohol export na nemecký a turecký trh.

Menšiemu Prothermu stúpol profit o vyše tretinu a maržu EBITDA vytiahol výraznejšie nad 9,2-percentný priemer celej kovovýroby. Solídne nárasty vykázala i výroba železničných vozňov, ktorej dominuje popradská Tatravagónka.

Naopak, jeden z najväčších prepadov tržieb (–122 mil. eur) i zisku (–45 mil. eur) má za sebou výroba celulózy, papiera a spracovanie dreva. No kým výrobcovia dosák a papierovej hygieny zisky posilnili, výrobca celulózy Bukocel sa prepadol pre pokles odbytu do straty.

A najväčšej firme v odvetví, ružomberskému Mondi SCP, sa profit zrazil na menej ako štvrtinu nielen pre dramatický výpadok exportu papiera do západnej Európy, ale aj pre slabšie výnosy z precenenia finančných záväzkov.

Zisk v stavebníctve padol viac ako o tretinu

Po automobilovom priemysle zaznamenalo najväčší absolútny prepad zisku stavebníctvo. Padol o 126 mil. eur, respektíve o viac ako tretinu. Tržby stavebným podnikom klesli na prvý pohľad „len“ o 5,5 %, no pri robustnosti odvetvia je to bezmála 600 miliónov eur, porovnateľná hodnota s tou, o ktorú podrástli dosiaľ reportované tržby maloobchodníkov (bez lekární a PHM).

Stavbári majú svoje „ohnivko“ i v rebríčku najstratovejších podnikov. Je ním Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, líder segmentu výstavby budov, ktorý zaznamenal aj bezkonkurenčne najdramatickejší prepad hospodárskeho výsledku v celom stavebníctve (o 36,3 mil. eur). Vlani ho negatívne a predvlani pozitívne ovplyvnila tvorba a rozpúšťanie opravných položiek a rezerv.

Tržby stavebným podnikom klesli o bezmála 600 mil. eur.

Bezmála na štvrtinu padli tržby Goldbecku, niekdajšej trhovej dvojke v segmente výstavby budov, ktorý sa zároveň zosunul do miernej straty. Väčší úbytok tržieb v stavebníctve vykázala už len Skanska SK, špecialista na výstavbu diaľnic.

Najvyšší profit vo výstavbe budov, odhliadnuc od developerských SPV bez zamestnancov, ako sú Sky Park Residences či VI Group Matadorka, ohlásil Dynamik Holding. Ten si ho však celý našľahal dividendami od dcéry Dynamik Construction, ktorá napriek svojmu miernemu poklesu naďalej pracuje s najvyššou maržou EBITDA medzi najväčšími staviteľmi budov.

Inžinierske stavby sa trápili tiež

Dominantným staviteľom ciest vedno klesli tržby a buď sa ponorili do strát, alebo sa im zisky prinajmenšom scvrkli. Teda s výnimkou Granvie, ktorá si robustný profit ďalej posilnila. Jej štátom garantované výnosy však súvisia už iba s prevádzkou a údržbou časti rýchlostnej cesty R1.

Stratu vlani výrazne prehĺbila trhová jednotka D4R7 Construction, ktorá stavia diaľničný obchvat Bratislavy. A päťka Colas Slovakia, ktorý sa k 1. 1. 2020 zlúčil s porovnateľne veľkými Cestami Nitra. Colas sa dokonca po troch rokoch znova ocitol v hľadáčiku konkurzných sudcov, ktorí v júli na návrh malého veriteľa začali konkurzné konanie a preverujú, či je stavbár naozaj v úpadku.

Niekdajšia štvorka Skanska sa prepadla pre výpadok biznisu na domácom trhu do straty. No pomôcť by jej mohol štátny kontrakt na výstavbu diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s problematickým tunelom Višňové za bezmála 255 miliónov eur, ktorý Skanska podpísala v apríli 2021.

Pavol Suďa

Pavol Suďa
hlavný analytik FinStat.sk

Vyštudoval Ekonomickú teóriu a žurnalistiku na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Bol reportérom, redaktorom a šéfredaktorom ekonomického týždenníka TREND. Zakladal portál eTrend.sk a niekoľko rokov pôsobil vo funkcii riaditeľa analytickej jednotky TREND Analyses.

Po angažmáne v žurnalistike bol niekoľko rokov forenzným vyšetrovateľom v pražskej audítorskej spoločnosti Surveilligence. Od roku 2018 pôsobí vo funkcii hlavného analytika FinStat.sk so zameraním na background investigation a problematiku AML.

Pavol Suďa

Zdroj: FinStat.sk: Analýza nefinančných podnikov za účtovný rok 2020