Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci so stavebnými strojmi

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci so stavebnými strojmi

Ochrana pracovného a životného prostredia predstavuje systém opatrení vyplývajúcich z právnych predpisov, organizačných, technických, zdravotníckych a sociálnych opatrení, ktoré sú zamerané na vytváranie pracovných podmienok, pracovnú schopnosť zamestnancov, pri súčasnej minimalizácii negatívnych vplyvov, ktoré stavebná výroba prináša.

Starostlivosť o bezpečnosť a zdravie zamestnancov pri práci a o zlepšovanie pracovných podmienok je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou plánovania a plnenia pracovných úloh. Ovládanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci patrí ku kvalifikačným predpokladom všetkých zamestnancov. Bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci sa rozumie stav pracovných podmienok, ktoré vylučujú alebo minimalizujú pôsobenie nebezpečných a škodlivých činiteľov pracovného procesu a pracovného prostredia na zdravie zamestnancov. Jednou zo špecifických čŕt stavebnej výroby sú obrovské bezpečnostné riziká, ktoré vyplývajú nielen z charakteru stavebných prác, ale najmä z podmienok, v ktorých sa uskutočňujú. Pracovisko, kde sa uskutočňujú strojové práce, patrí vždy medzi rizikové pracoviská.

Základným právnym predpisom v oblasti bezpečnosti v stavebníctve je vyhláška Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu č. 374/1990 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri stavebných prácach. Spracovanie rozsiahlych informácií o opatreniach pre všetky oblasti stavebnej výroby tak, aby boli efektívnou pomôckou priamo na stavbách, je vecou vedenia firiem. V zmysle ustanovení citovanej vyhlášky je bezpečnostným opatrením opatrenie také, ktoré zabezpečuje organizačným alebo technickým spôsobom bezpečný výkon činnosti alebo bezpečnú prevádzku zariadení.

Nebezpečná práca je činnosť, ktorá predstavuje zvýšené úrazové riziko, aj keď sa použijú určené bezpečnostné opatrenia.

Nebezpečná je prekážka, ktorá ohrozuje bezpečný priebeh pracovnej činnosti alebo pohybu svojou polohou, pohybom alebo pôsobením.

Nebezpečným prostredím a nebezpečným priestorom je priestor so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku pracovného úrazu alebo poškodenia technického zariadenia.

Obr. 1 Obr. 2

Pod nebezpečným dosahom stroja (obr. 1) sa rozumie maximálny dosah pracovného zariadenia stroja, zväčšený o bezpečnostné pásmo v šírke 2 m (obr. 2, 3) a ohrozený prie­stor je pracovný priestor so zvýšeným úrazo­vým rizikom vyvolaným umiestnením a činnosťou pracovníka, stroja alebo zariadenia.
Stálym dozorom sa rozumie nepretržité sledovanie pracovnej činnosti pracovníkov a stavu pracoviska, pri ktorom sa pracovník určený organizáciou nesmie od pracovníkov vzdialiť a nesmie sa zamestnávať ničím iným ako dozornou činnosťou.

Zodpovedný pracovník je ten, ktorý je poverený riadením práce na zverenom úseku a má právomoc samostatne rozhodovať.

Všetkým nepovolaným osobám aj pracovníkom stavby, ktorí nie sú určení na prácu v blízkosti strojov, treba zamedziť prístup. Na všetkých prístupoch k pracoviskám musí byť umiestnená výstražná tabuľka so zákazom vstupu nepovolaným osobám.

Pracovníci sú pri vykonávaní stavebných prác povinní dodržiavať technologické alebo pracovné postupy, návody, pravidlá a pokyny. Pri práci sa môžu obsluhovať len tie stroje a zariadenia, ktoré boli na výkon práce určené. Je nevyhnutné dodržiavať bezpečnostné označenia, výstražné signály a upozornenia, ako aj pokyny pracovníkov určených na stráženie ohrozeného priestoru.

Bezpečnostné pravidlá pri práci so strojmi
Pri realizácii stavby možno používať len tie stroje a strojné zariadenia, ktoré svojou konštrukciou, zhotovením a technickým stavom zodpovedajú predpisom z hľadiska bezpečnosti práce. Stroje možno používať iba na účely, na ktoré sú technicky spôsobilé v súlade s podmienkami určenými výrobcom a technickými normami.

Dodávateľ stavebných prác je povinný vydať pokyny na obsluhu a údržbu strojov, ktoré obsahujú požiadavky na zaistenie bezpečnosti práce a prevádzky. Pokyny na obsluhu a údržbu stroja alebo návod na obsluhu a prevádzkový denník sa musia umiestniť na určenom mieste, aby boli obsluhe kedykoľvek k dispozícii.

Stroje môže samostatne obsluhovať len pracovník, ktorý má na túto činnosť príslušnú odbornú spôsobilosť. Oprávnenie na obsluhu stavebných strojov môže získať ten, kto dosiahol vek 18 rokov, je telesne a duševne schopný a spoľahlivý, je na prácu s príslušným strojom zaučený a má na ňom predbežnú prax, absolvoval školenie a úspešne vykonal skúšku. Vylučujú sa osoby so sklonom k nadmernému požívaniu alkoholických nápojov prípadne užívaniu omamných látok a osoby, ktorým bola na základe súdneho rozhodnutia zakázaná obsluha stavebných strojov. Pracovník vykonávajúci obsluhu stroja musí najmenej raz za 24 mesiacov absolvovať príslušné vzdelávanie a skúšky z predpisov BOZP.

Obsluha sa pri práci musí plne venovať ovládaniu stroja tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť osôb, stroja, a ani konštrukcií. Pred začiatkom prác je povinná oboznámiť sa so záznamami a prevádzkovými odchýlkami zistenými počas predchádzajúcej pracovnej zmeny. Podľa návodu výrobcu je povinná prezrieť stroj a príslušenstvo a prekontrolovať, či sú ovládacie, oznamovacie a bezpečnostné zariadenia funkčné. Ak sa zistí chyba alebo poškodenie, ktoré by mohlo ohroziť bezpečnosť práce a prevádzky a ktoré sa nedá bez pomoci odstrániť, nesmie sa stroj uviesť do prevádzky a chyba sa musí ohlásiť zodpovednému pracovníkovi. Ak sa chyba zistí počas prevádzky, stroj sa musí ihneď zastaviť a bezpečne zaistiť proti nežiadúcemu spusteniu. Počas prevádzky sa musí sledovať chod stroja a zistené chyby sa musia zaznamenať do prevádzkového denníka.

Pri prevádzke stroja sa musí zabezpečiť jeho stabilita počas všetkých pracovných operácií. Ak je na stroji predpísané signalizačné zariadenie, každé uvedenie stroja do chodu sa musí oznámiť zvukovým alebo svetelným výstražným znamením. Stroje sa pri prerušení alebo ukončení prevádzky musia zabezpečiť tak, aby sa nemohli stať zdrojom ohrozenia alebo objektom neoprávneného použitia.

Je zakázané uviesť do chodu a používať stroj, ak sú okrem obsluhy na stroji alebo v jeho nebezpečnej blízkosti ďalší pracovníci alebo ak je odmontované alebo poškodené niektoré ochranné zariadenie. Počas chodu stroja sa nesmie odstraňovať odpad z nebezpečných miest, dotýkať sa pohybujúcich častí strojov telom alebo predmetmi a náradím držaným v rukách. Za zníženej viditeľnosti a v noci, ak nie sú pracovný priestor stroja a pracovisko dostatočne osvetlené, pracovať so strojom nie je dovolené. Podobne nie je dovolené pracovať so strojom v mieste, na ktoré nie je z miesta obsluhy vidieť, ako aj v ochrannom pásme elektrického vedenia. Na stroji alebo v jeho pracovnom zariadení sa nesmú premiestňovať a prepravovať pracovníci, ak to nie je výrobcom povolené. Osádka stroja nesmie vykonávať údržbu, čistenie a opravy, ak nie je stroj a jeho pracovné zariadenie zabezpečené proti samovoľnému pohybu a náhodnému spusteniu a ak nie je vylúčený styk pracovníka s pohybujúcimi sa časťami stroja.

Pomocné práce pri prevádzke zemných strojov môžu vykonávať len osoby staršie ako 18 rokov. Pred začatím práce sa musí terén dôkladne preskúmať. Posudzuje sa svahovitosť, únosnosť a bezpečnosť zemín, výskyt nebezpečných miest ako sú bažiny či podzemné priestory po demolovaných objektoch. Vyznačí sa priebeh podzemných vedení a zabezpečí sa prípadné vypnutie nadzemných aj podzemných elektrických vedení. Celý pracovný úsek sa musí vyznačiť výstražnými tabuľami so zákazom vstupu nepovolaným osobám.

Obr. 3 Obr. 4

V prípade, ak sa má pracovať ručne a strojom na rôznych výškových úrovniach, treba zabezpečiť dozor. Rozumie sa tým trvalá prítomnosť pracovníka, ktorý počas spoločnej práce dozerá na dodržanie zákazu vstupu do nebezpečného dosahu stroja, pod nezabezpečené strmé steny výkopu a na dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Ak osádka stroja nemá dostatočný výhľad na všetky miesta (obr. 4) nebezpečného dosahu stroja, musí prácu zastaviť.

Spoločná ručná a strojová práca je súbežnou činnosťou strojov a manuálnych pracovníkov. Takýto spôsob práce je v niektorých prípadoch nevyhnutný. Do priestoru nebezpečného dosahu stroja sa počas práce stroja nesmie vstupovať. Pretože v takýchto prípadoch existuje zvýšené nebezpečenstvo úrazu, treba dbať na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od dosahu pracovných nástrojov stroja. Pred začiatkom každej práce sa musí stanoviť presný pracovný postup.

Pri rýpaní alebo nakladaní je strojník povinný stále pozorovať pracovnú ťaženú stenu. Ak sa zistí nebezpečenstvo uvoľnenia horniny, musí sa stroj odsunúť na bezpečné miesto. Pri zábere pracovného nástroja sa nesmie odrezávať väčšia hrúbka horniny, ani ťažiť hornina vyššej triedy, ako je stanovené konštrukciou stroja. Hornina sa nesmie do pracovného nástroja prihŕňať ručne. Pri práci stroja v stavebnej jame, a to ani v čase, keď stroj nepracuje, sa nemá prechádzať medzi stenou výkopu a strojom alebo stáť na okraji alebo pri päte výkopu. Taktiež sa v tomto priestore nesmie vykonávať oprava alebo údržba stroja.

Stroj sa môže pohybovať alebo pracovať podľa únosnosti pôdy v takej vzdialenosti od okraja svahov a výkopu, aby nedošlo k jeho zrúteniu. Pri nezapažených výkopoch je to možné vtedy, ak je vzdialenosť podvozku najmenej 2 m od okraja steny a ak je sklon steny od zvislej roviny 1 : 1,5. Stroj sa nesmie pohybovať v priestoroch šmykového klinu nezapažených výkopov. Sklon svahov nemá presiahnuť 42°.

Pri pojazde stroja sa terén v trase presunu musí urovnať. Výložník s lopatou má byť v smere jazdy stroja so zdvihnutou lopatou 1 m nad terénom. Pri pojazde stroja do svahu a po vrstevnici musia byť dodržané dovolené hodnoty sklonu svahu pre pozdĺžnu respektíve priečnu stabilitu stroja a stanovené polohy pracovného zariadenia podľa údajov výrobcu. Nepoužívané pracovné zariadenia musia byť v prepravnej polohe a mechanicky zabezpečené. Ak je stroj v pohybe, nikto sa nesmie zdržiavať v jeho nebezpečnom dosahu, pred strojom v smere jazdy, ani medzi ťahačom a vlečeným strojom. Pod stenou (svahom) sa môže stroj pohybovať alebo pracovať v takej vzdialenosti, aby nevzniklo nebezpečenstvo jeho zasypania.

Otáčanie nadstavby stroja je možné len so zdvihnutým pracovným zariadením. Pracovné zariadenie nesmie byť zarypnuté do horniny.

Obr. 5 Obr. 6

Nakladanie výkopku na vozidlá je dovolené len cez zadnú alebo bočnú stenu vozidla. Hornina sa má sypať do korby z malej výšky, to znamená, že výška voľného pádu výkopku z lopaty do korby vozidla má byť do 1 m. Nakladanie vozidla má byť s postupným zaťažovaním, čo znamená, že pri voľbe obsahu nakladacej lopaty treba dbať na to, aby korba nákladného vozidla bola naložená 4 až 6 výsypmi lopaty. Náklad sa má rozložiť rovnomerne na ploche korby, aby nedochádzalo k nadmernému zaťažovaniu niektorej nápravy vozidla (obr. 5).

Pohyb pracovného zariadenia nad pracovníkmi a nad obsadenou kabínou vodiča dopravného prostriedku je zakázaný. Preto sa pristavovanie nákladných áut, prípadne damprov k rýpadlu organizuje tak, aby kamene alebo časti nakladanej horniny nepadali na kabínu dopravného prostriedku.

Je prísne zakázané ovládať stroj tak, aby došlo k nežiaducemu rozhojdaniu pracovného zariadenia, alebo narážať pracovným zariadením do podvozku stroja. Pracovný nástroj stroja sa nesmie použiť na prepravu osôb, urovnávanie terénu otáčaním lopaty, prípadne na vytrhávanie koľajišťa. V blízkosti nadzemných elektrických vedení je dovolené manipulovať so strojom a jeho pracovným nástrojom tak, aby nedošlo ku kritickému priblíženiu niektorej časti stroja k vodičom, podľa veľkosti napätia vo vedení.

TEXT: prof. Ing. Ivan Hyben, PhD.
OBRÁZKY: autor

Autor pracuje ako riaditeľ Ústavu technológií, ekonomiky a manažmentu stavieb Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košicich.

Literatúra:
1.    Cais Ľ.: Stavebné stroje, Elfa Košice 2001.
2.    Cais Ľ., Hyben I.: Stavebné stroje na zemné a skalné práce. Elfa Košice, 2002.
3.    Cais Ľ., Hyben I.: Mechanizátor stavebnej firmy, Stavebný trh 2007.
4.    STN 277012 – Prevádzka a údržba. Bezpečnosť práce a ochrana zdravia.
5.    Vyhláška SÚBP a SBÚ 374/1990 Zb. o bezpečnosti práce a technických zariadení pri stavebných prácach.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály