Stavba roka 2023

Stavba roka 2023: SNG a severný obchvat Prešova s hlavnými cenami

Partneri sekcie:

Desať kategórií, štrnásť ašpirantov, precízne hodnotenie odbornej poroty i hlasovanie verejnosti. Vo štvrtok sme spoznali všetkých laureátov ceny Stavba roka 2023.

Hlavné ceny pripadli rekonštrukcii a dostavbe Slovenskej národnej galérie a prvej etape severného obchvatu R4 Prešov. Verejnosť v internetovom hlasovaní vybrala za najlepšiu stavbu Vaillant Heat Pump Plant.

Ďalšie ocenenie pre SNG, úspech prešovského obchvatu

Cena za architektúru CE ZA AR i cena Dušana Jurkoviča za rok 2023. Národná galéria od svojho dlhoočakávaného dokončenia žne úspech u laickej i odbornej verejnosti a rovnako tak u návštevníkov.

Významná kultúrna stavba bodovala aj v 29. ročníku tradičnej súťaže Stavba roka. Od odbornej poroty dostala obnova SNG cenu Hlavnú cena v kategórii budovy i Cena Ministerstva dopravy SR za celospoločenský prínos v oblasti architektúry a stavebníctva.

Druhá Hlavná cena v kategórii Inžinierske stavby pripadla do rúk zástupcov projektu R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa. Súčasť dopravnej siete Európskej únie TEN-T aj medzinárodného európskeho ťahu E 371 Via Carpatia získala okrem toho tiež Cenu za použitie progresívnych stavebných výrobkov a inovatívnych postupov výstavby.

Rekonštrukcia SNG
Rekonštrukcia SNG | Zdroj: Martin Remenár

Ďalších 6 ocenených projektov

Odborná porota vybrala najlepšie stavby aj v ďalších šiestich kategóriách. Výnimočným a progresívnym projektovým riešením sa môžu najnovšie pochváliť zástupcovia projektu Vaillant Heat Pump Plant, ktorý je zameraná na priemysel a výrobu. Tento objekt zároveň získal aj najväčší počet hlasov v internetovom hlasovaní na webe ASB.

Cena za bytový / rodinný dom roka pripadla druhej fáze Bory Nový Dvor, ktorá je súčasťou novovznikajúcej mestskej štvrte Bory v Bratislave. Obnova SNG nebola jedinou rekonštrukciou, ktorá sa teší z ceny Stavba roka. Cena Únie miest Slovenska za celospoločenský prínos v rozvoji miest a obcí Slovenska pripadla rekonštrukcii a modernizácii školského závodu Gastrocentrum v Trenčíne.

Zo slávnostného galavečera odchádzajú s úspechom aj zástupcovia Pavilónu špičkových technológií  Univerzity Komenského. Táto stavba získala Cenu za uplatnenie vedy a výskumu pri navrhovaní a zhotovovaní stavby.

Spokojnosť panuje aj v radoch zástupcov iného bratislavského rezidenčného projektu. Cenu za nápaditý architektonický koncept získala stavba ZWIRN 1. Uznanie za mimoriadnu kvalitu realizácie stavby získal tiež objekt v hlavnom meste Slovenska, konkrétne administratívna budova na nábreží Dunaja Pribinova 40.

R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa
R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa | Zdroj: Bc. Juraj Valko

Stavba roka 2023 výsledky:

Hlavná cena v kategórii budovy: Rekonštrukcia a dostavba Slovenskej národnej galérie (Združenie Hornex, a.s. Strabag, Pozemné staviteľstvo, s.r.o.)

Cena Ministerstva dopravy SR za celospoločenský prínos v oblasti architektúry a stavebníctva: Rekonštrukcia a dostavba Slovenskej národnej galérie (Združenie Hornex, a.s. Strabag, Pozemné staviteľstvo, s.r.o.)

Hlavná cena v kategórii Inžinierske stavby: R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa (Združenie Vahostav-sk- TuCon-R4 Severný obchvat Prešova)

Cena za použitie progresívnych stavebných výrobkov a inovatívnych postupov výstavby: R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa (Združenie Vahostav-sk- TuCon-R4 Severný obchvat Prešova)

Cena za výnimočné a progresívne projektové riešenie: Vaillant Heat Pump Plant (Goldbeck, s.r.o.)
Cena za bytový / rodinný dom roka: Bory Nový Dvor, 2. fáza (Penta Real Estate, s.r.o.)
Cena Únie miest Slovenska za celospoločenský prínos v rozvoji miest a obcí Slovenska: Rekonštrukcia a modernizácia školského závodu Gastrocentrum (Keraming, a.s.)
Cena za nápaditý architektonický koncept: ZWIRN 1 (YIT Zwirn, s.r.o.)
Cena za uplatnenie vedy a výskumu pri navrhovaní a zhotovovaní stavby: Pavilón špičkových technológií, UK (Kami Profit, s.r.o.)
Cena za mimoriadnu kvalitu realizácie stavby: Pribinova 40 (JTRE)

Stavba roka 2023 výsledky internetového hlasovania: 

  1. Vaillant Heat Pump Plant (Senica)
  2. R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa (Prešov)
  3. Bratislavské bábkové divadlo (Bratislava)
  4. Kreatívne centrum Trnava (Trnava)
  5. Rekonštrukcia a modernizácia školského závodu Gastrocentrum (Trenčín)