ilustr.obr.

Zasklievací systém ako jeden z nástrojov na úsporu energie

Balkónové zasklenie môže znížiť spotrebu energie potrebnej na vykurovanie bytového domu. Aby sa dosiahol čo najväčší účinok, odporúča sa použiť systémové riešenia.

Kvalitné systémové riešenie podľa odborného posudku zníži tepelnú stratu priľahlej miestnosti o 19 až 29 %. Podmienkou však je voľba balkónového zábradlia so zodpovedajúcou konštrukciou a vhodného nadväzujúceho zasklenia, ktoré spolu budú tvoriť systémový celok.

Zasklenie balkóna či lodžie prináša obyvateľom bytových domov celý rad výhod. Zvyšuje hodnotu bytu, rozširuje ho o ďalší obytný priestor, posilňuje ochranu proti zlodejom a v neposlednom rade predstavuje ďalšiu zvukovú a tepelnoizolačnú bariéru. V súčasnosti rastie význam balkónového zasklenia ako opatrenia na úsporu energie potrebnej na vykurovanie.

Zníženie spotreby energie  na vykurovanie

Vplyvom zasklenia lodžie na energetickú náročnosť budovy sa podrobne zaoberá technický posudok, ktorý v roku 2017 vypracovali odborníci z Ústavu technológií stavebných hmôt a dielcov Fakulty stavebnej VUT v Brne. Ako modelový príklad sa zvolila situácia v typickom byte panelového domu, ktorý nedávno prešiel obnovou.

Bytový dom má po obnove zateplený obvodový plášť a nové plastové okná s izolačným dvojsklom. Odborné posúdenie potvrdilo, že zasklenie v zimnom období zvýši teplotu v priestore lodžie, čím zníži energetickú stratu v priľahlej miestnosti. Z teoretického výpočtu modelovej situácie a jeho následného experimentálneho overenia priamo v byte vyplynulo, že sa merná tepelná strata znížila o 20 až 22 %.

Konkrétny prínos zasklenia lodžie k zníženiu energetickej náročnosti priliehajúceho bytového priestoru závisí taktiež od technického stavu budovy. Ak by sa nezrealizovali opatrenia na úsporu energie v podobe zateplenia obvodového plášťa a výmeny okien, strata by sa podľa výpočtov znížila o 29,2 %. Naopak, pri realizácii opatrení na úrovní súčasných technických noriem by sa zasklením lodžie dosiahlo zníženie mernej tepelnej straty o 18,9 %.

Základom je systémové riešenie

Aby zasklenie splnilo očakávaný efekt v podobe úspory energie potrebnej na vykurovanie, je potrebné investovať do systémových riešení. Zasklenie by sa malo riešiť v ideálnom prípade už v rámci projektovej dokumentácie spracovávanej pred obnovou bytového domu.

Pri výbere zábradlia je potrebné si uvedomiť, že inštalácia horného zasklenia predstavuje výrazné zaťaženie. Okrem nosnosti zábradlia tu zohráva úlohu aj jeho technické riešenie a tesnosť celej konštrukcie. Aj keď o zasklení ešte nie je rozhodnuté, oplatí sa už pri realizácii zábradlia vykonať prípravu na prichytenie konzol pre zasklievací systém.

Kedykoľvek neskôr sa potom môže vlastník bytu rozhodnúť pre dodatočné zasklenie a veľmi jednoducho ho aj realizovať. Ak investor o zasklení neuvažuje dopredu a všetko chce riešiť dodatočne, nemusí byť výsledok optimálny. Dodatočné utesnenie bočných medzier medzi fasádou a konštrukciami totiž nebude také, aby zaručilo požadované zníženie energetických strát.

Zároveň investíciu do zasklenia zbytočne predražuje. Takéto nesystémové riešenie navyše nie je estetické a výsledný vzhľad tak môže byť pre vlastníka bytu sklamaním.  Systémové riešenie zasklenia možno prispôsobiť rôznym typom bytových domov. Voľbu toho správneho však treba vždy konzultovať s odborníkmi.

Text a fotografie: ALUMISTR SE

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov 4/2022