Vizualizácia bytového domu Donovaly – Varštat

Ďalšia výstavba na vychytených Donovaloch, dom s 15 bytmi za takmer 4 milióny eur

Partneri sekcie:

Na Donovaloch, v jednej z vyhľadávaných rekreačných lokalít na strednom Slovensku, plánuje spoločnosť Tourbillon Asset Donovaly postaviť bytový dom s 15 bytmi.

Zámer výstavby objektu s 2-izbovými až 4-izbovými bytmi uverejnil v júli Enviroportál. Hlavným účelom „je poskytnúť priestory pre trvalé, prípadne dočasné rekreačné bývanie“. Záujem o nehnuteľnosti a pobyt na Donovaloch je naďalej vysoký, čo umožňuje podľa predkladateľa zámeru rozvoj obce a cestovného ruchu.

Jej územie má rozlohu 1 750 hektárov a má oficiálne niekoľko stoviek obyvateľov. Ale ako uvádza oficiálna stránka obce, kapacita lôžok pre potreby cestovného ruchu je 8-tisíc a existuje 750 parkovacích miest.

Ponuka nehnuteľností na Donovaloch na stránkach realitných portálov je široká, od luxusného penthousu za takmer 650-tisíc eur až po 1-izbový apartmán za 85-tisíc eur, servisovaný 2-izbový apartmán je na predaj za takmer 170-tisíc eur.

Bytový dom je navrhnutý ako trojpodlažný s jedným podzemným podlažím s podlahovou plochou cca 2 120 m2. Má vyrásť v južnej časti obce Donovaly pri komunikácii do osád Bully a Polianka. Ide o lúky s menšími plochami zarastenými ihličnatými stromami vo výške cca 1 000 metrov nad morom.

Rezidenčný projekt nebude v lokalite osamotený, na západnej strane je rekreačný objekt s piatimi podlažiami, na južnej strane je v príprave výstavba apartmánových domov. Severne od riešeného pozemku je rozsiahla nezastavaná lúka. Na východnej strane za cestou je lyžiarsky svah s vlekmi, juhovýchodne je trojica bytových domov.

Bytový dom je navrhnutý ako trojpodlažný s jedným podzemným podlažím. Je prestrešený šikmou sedlovou strechou s vikiermi, pričom krov je otvorený do najvyššieho podlažia. Objekt je umiestnený na podnoži z lomového kameňa, ktorú tvorí podzemné podlažie a je uzatvorená šikmou strechou s dominantným stredovým trojuholníkovým štítom.

Fasády domu sú navrhnuté v kombinácii hrubozrnnej omietky v lomenej bielej farbe s prírodným drevom, materiál strechy je titánzinok v bridlicovej farbe. Vstup do objektu je navrhnutý v centrálnej časti suterénu, kde sa nachádza vstupná hala so schodiskom a osobným výťahom.

V bočných častiach suterénu je navrhnutá halová garáž pre 16 osobných automobilov a štyri motocykle, v južnej časti sú priestory domovej techniky a skladové kobky majiteľov jednotlivých bytov.

V troch nadzemných podlažiach je umiestnených 15 apartmánov, z ktorých všetky majú výhľad do krajiny z balkónov, lodžií alebo okien. Areál bytového domu bude vybavený osvetlením – samostatne stojacimi oceľovými stožiarmi s výškou štyri metre s LED svietidlami.

Bytový dom Donovaly – Varštat, obec Donovaly

Investor: TOURBILLON ASSET DONOVALY
Architekti: BOUDA MASÁR Architekti
Náklady: 3,8 mil. €
Počet bytov: 15
Počet parkovacích miest: 21
Realizácia: 06/2023 –12/2025
Stav: zámer v EIA