ako vyhladene okruhliaky budova opery zahy hadid v kantone
Galéria(3)

Ako vyhladené okruhliaky: Budova opery Zahy Hadid v Kantone

Partneri sekcie:

Nový operný dom v Kantone (Kuang-čou) pripomína dva obrovské okruhliaky vyzdvihnuté z dna rieky. Budovu navrhla svetovo uznávaná architektka Zaha Hadid a pre odvodnenie strechy s plochou 20 000 m2  zvolila spoľahlivý systém odvodu dažďovej vody Geberit Pluvia.

opera zaha hadid2 big image
ako vyhladene okruhliaky budova opery zahy hadid v kantone 6243 big image
Kanton je priemyselné mesto v južnej Číne neďaleko Hongkongu s rýchlo rastúcou populáciou a rovnako rýchlo rastúcou výstavbou. Okrem bežných administratívnych výškových budov investuje mesto do architektonicky sofistikovaných stavieb, ku ktorým patrí tiež budova opery Zahy Hadid, dokončená na jar 2011. Komplex pozostáva z dvoch oddelených budov: operného domu a o niečo menšieho viacúčelového divadla. Obe budovy spočívajú vo vyvýšenej polohe na podstave a pripomínajú dva hladké okruhliaky vyplavené na breh. Zaha Hadid sa vo svojom návrhu inšpirovala Perlovou riekou, ktorá preteká neďaleko budovy opery.

Hadid pokračovala v opakovaní tohto námetu aj v interiéri: steny a stĺpy tvoria lomené, asymetrické línie, zatiaľ čo rampy, schodiská a miestnosti sa vinú budovami ako rieky. Trojuholníkové zasklené plochy fasády zvýrazňujú organický tvar budov a otvárajú verejné priestory operného domu okolitému svetu. Slnečné lúče sa cez ne vlnia ako jazero ponárajúce sa do súmraku.

Žula a sklo na fasádu

Ako krajina vymletá a vytvarovaná vodou: veľké hľadisko operného domu.Veľké hľadisko opery s 1 800 miestami je zaliate jagavým farebným tónom, ktorý sa dá popísať ako niečo medzi zlatou a farbou šampanského. Nekonečne veľa maličkých LED lampičiek, ktoré iskria na strope a na stenách, podčiarkuje slávnostnú atmosféru, ktorá panuje v tejto sále. Krivky ochodzí a balkónov ako keby vznikli obmývaním vodou, ako by to boli balvany vyhladené rýchlym riečnym prúdom. Vo viacúčelovom divadle s kapacitou 400 miest architektka tému vody ešte viac prehĺbila. Fasáda bola vytvorená zo žuly, pretože tento materiál ladí s organickou štruktúrou stavby. Zatiaľ čo fasádu operného domu zdobí uhlovo tmavá žula s hrubým povrchom, na menšiu budovu divadla bola použitá svetlejšia žula, ktorej farba sa viac blíži k bielemu koncu farebného spektra.

Zaha Hadid, ktorá v roku 2004 získala Pritzkerovú cenu, má dnes diár plný medzinárodných projektov. So svojimi 300 zamestnancami sa táto britská architektka irackého pôvodu podieľa na rôznych stavbách po celom svete, napr. v Poľsku, Maďarsku, Rusku, Abú Zabí, Austrálii a v USA.

Rozhovor s Manfredom Koenigslehnerom, technickým riaditeľom divízie Ázia – Pacifik

Aké prednosti ponúka budove opery Geberit Pluvia?

Pluvia ponúka odvodňovacie riešenie, ktoré si vystačí s veľmi malým počtom zvislého potrubia dokonca aj pri veľmi rozľahlých strechách, ktoré potrebujú pojať veľké objemy zrážkovej vody. Ležaté zberné potrubia je možné realizovať priamo pod strešnou konštrukciou iba do niekoľkých odpadových potrubí. Keďže v potrubí prevláda podtlak, nemusí byť vyspádované vôbec alebo len veľmi málo a to platí dokonca aj pre dlhé horizontálne potrubia. Systém Pluvia tak neznižuje konštrukčnú výšku budovy.

V čom je Geberit Pluvia lepšia než bežné odvodňovacie systémy striech?

Bežné systémy na odvod dažďovej vody zo striech vyžadujú dlhé odpadové potrubia, ktoré musia byť vedené v pravidelných rozstupoch cez celú konštrukciu budovy. Pretože Pluvia to nevyžaduje, hodí sa perfektne pre modernú architektúru.

Fakty:
Stavba: Budova opery, Kanton (Čína)
Investor: Magistrát mesta Kanton (Čína)
Architekt: Zaha Hadid Architects, Londýn (Spojené kráľovstvo)
Dokončenie: Február 2011
Veľkoobchod a inštalatérska firma: Shenzhen Z.H.C. Technology Co., Ltd. (Čína)

Geberit know-how:
Podtlakový systém Pluvia odvodnenia strechy s rozlohou 20 000 m2
Potrubný systém PE-HD

www.geberit.sk

–>–>