image 70528 25 v1

Poradňa podnikateľa, 1. časť

Partneri sekcie:

V tomto príspevku nájdete časté otázky a odpevede ohľadom daňového priznania, odvodov do Sociálnej poisťovne..

Odvody od januára
Môj vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne je od júla 2014 vo výške 408 eur. Budem aj v budúcom roku platiť odvody z tohto vymeriavacieho základu alebo budem musieť platiť viac?
V tomto roku je minimálny vymeriavací základ na úrovni 402,50 eura. Keďže váš skutočný vymeriavací základ je vyšší ako táto suma, platíte odvody zo skutočného vymeriavacieho základu vo výške 408 eur. Do Sociálnej poisťovne preto musíte mesačne posielať 135,25 eura. Od 1. januára budúceho roku sa minimálny vymeriavací základ zvýši na 412 eur. Keďže váš skutočný vymeriavací základ je nižší ako táto čiastka, budete musieť platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. V budúcom roku preto budete musieť každý mesiac posielať do Sociálnej poisťovne 136,57 eura. V porovnaní so súčasnosťou si tak mesačne priplatíte na sociálnom poistení 1,32 eura. Prvýkrát musíte vyššie odvody zaplatiť za január, a to najneskôr v pondelok 9. februára.

Výdavky s. r. o.
Môžem ako firma využívať paušálne výdavky?
Paušálne výdavky sú určené len pre samostatne zárobkovo činné osoby. Všetky firmy si môžu do nákladov zahrnúť len skutočné výdavky, ktoré vynaložili na podnikanie. Zákon umožňuje znížiť si daňový základ o výdavky, ktoré sa vynaložili na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. To znamená, že musí existovať priamy vzťah medzi výdavkami a vašimi príjmami z podnikania. Zároveň je potrebné, aby ste mali o týchto výdavkov doklad a aby ste ich mali zaúčtované v účtovníctve.

Musím podať kontrolný výkaz a daňové priznanie naraz?
Som živnostník, platca dane z pridanej hodnoty. Od tohto roku musím okrem daňového priznania k DPH podávať vždy aj kontrolný výkaz. Musím kontrolný výkaz aj daňové priznanie podať naraz alebo môžem najprv podať daňové priznanie a až neskôr kontrolný výkaz?
Ak platiteľ dane podáva daňové priznanie skôr ako 25. deň nasledujúci po skončení zdaňovacieho obdobia, je povinný podať spolu s daňovým priznaním v rovnaký deň aj kontrolný výkaz. Ak platiteľ dane podá kontrolný výkaz za zdaňovacie obdobie skôr, ako podá daňové priznanie, a obidve podania sú pred 25. dňom po skončení zdaňovacieho obdobia, povinnosť podať kontrolný výkaz v deň podania daňového priznania je splnená. To znamená, že ak platiteľ dane podá dňa 12. 12. 2014 kontrolný výkaz a dňa 15. 12. 2014 podá daňové priznanie za mesiac november, postupuje v súlade so zákonom o DPH. Ak by však jeden deň podal daňové priznanie a až nasledujúci deň by podal kontrolný výkaz, nesplnil by si povinnosť.

Ďalšie informácie o zmenách v daniach nájdete v článku Podnikateľom sa zmenia dane aj odvody

Kde mám podať daňové priznanie?
Používam na podnikanie dve autá. Jedno je moje vlastné, ktoré je evidované vo Zvo­lene, a druhé mám prenajaté od známeho, ktorý nie je podnikateľ. Toto prenajaté auto je evidované na dopravnom inšpektoráte v Rožňave. Kde mám podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel?
Keďže na podnikanie používate dve motorové vozidlá, ktoré sú evidované na rôznych dopravných inšpektorátoch, budete podávať dve daňové priznania. Za vozidlo evidované na dopravnom inšpektoráte vo Zvolene musíte podať daňové priznanie na Daňovom úrade Banská Bystrica (resp. na jeho ktorejkoľvek pobočke) a v prípade vozidla evidovaného v Rožňave je potrebné podať ďalšie daňové priznanie na Daňovom úrade Košice (alebo na jeho pobočke). V tomto prípade je pri určení miestnej príslušnosti rozhodujúci územný obvod kraja, v ktorom boli vozidlá evidované. V prípade, že by boli obidve vozidlá evidované v tom istom kraji, aj keď v iných okresoch, podávali by ste len jedno daňové priznanie, do ktorého by ste uviedli obidve autá.

Kedy dostanem nemocenskú dávku?
Už dlhšie som samostatne zárobkovo činná osoba, ale povinné poistenie mi vzniklo až od 1. júla 2014. V ten istý deň som ochorela, lekár ma uznal práceneschopnou. Vznikol mi nárok na nemocenské dávky?
Samostatne zárobkovo činná osoba, ak je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená, má v prípade práceneschopnosti nárok na nemocenské od prvého dňa práceneschopnosti, a to bez ohľadu na to, koľko dní bola poistená. Na rozdiel od dobrovoľne poistenej osoby nemusí teda splniť podmienku existencie nemocenského poistenia v trvaní najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom práceneschopnosti. Nárok na nemocenské môže teda samostatne zárobkovo činnej osobe vzniknúť aj v ten istý deň, ako jej vznikne povinné nemocenské poistenie. V takom prípade sa jej dávka nemocenského vypočítava z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý je vypočítaný z aktuálneho minimálneho vymeriavacieho základu. Výška minimálneho vymeriavacieho základu je v roku 2014 v sume 402,50 eura, výška pravdepodobného vymeriavacieho základu vypočítaná z minimálneho vymeriavacieho základu je 13,4167 eura. Výška nemocenského samostatne zárobkovo činnej osoby je od prvého do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 percent a od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 percent denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu. To znamená, že nemocenské dostáva samostatne zárobkovo činná osoba v uvedenom prípade vo výške 3,354175 eura za deň počas prvých troch dní trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a od štvrtého dňa vo výške 7,379185 eura za deň. Ak práceneschopnosť nevznikne v prvý deň poistenia, ale neskôr, nemocenské sa vypočíta z reálneho vymeriavacieho základu, z ktorého je samostatne zárobkovo činná osoba povinná platiť poistné. V čase práceneschopnosti SZČO nie je povinná platiť poistné.

Odpoveď: Sociálna poisťovňa

Musím nahlásiť nové číslo účtu?
Je potrebné nahlásiť Sociálnej poisťovni zmenu účtu, z ktorého bude odchádzať platba poistného? Som samostatne zárobkovo činná osoba.
Zákon o sociálnom poistení neukladá samostatne zárobkovo činnej osobe (ani dobrovoľne poistenej osobe) povinnosť nahlasovať zmenu čísla účtu, z ktorého platí poistné. Túto zmenu je však dobré Sociálnej poisťovni nahlásiť pre ľahšiu identifikáciu platieb v prípade, že neuvediete správny variabilný symbol. Samostatne zárobkovo činná osoba môže oznámiť zmenu čísla účtu na tlačive Registračný list FO – zmena. Registračný list je možné zaslať poštou alebo osobne doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska. Kontakty na jednotlivé pobočky nájdete na našej stránke www.socpoist.sk hneď v úvode v časti Pobočky Sociálnej poisťovne.
Odpoveď: Sociálna poisťovňa

Foto: thinkstock.com

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály