Partneri sekcie:
  • OSMA
  • STAVMATSTAVEBNINY

Modernizácia pre zdravý interiér

image 81414 25 v1

Denné svetlo a čerstvý vzduch považujú užívatelia vnútorných priestorov za najdôležitejšie faktory zdravého bývania. Prechod na ultranízkoenergetickú úroveň výstavby sa preto nezaobíde bez toho, aby architekti prihliadali na kvalitu života v budovách.

Problematika znižovania energetickej náročnosti budov sa v západnej Európe už dávno neobmedzuje len na minimálnu spotrebu energie. Presadzuje sa trend energeticky sebestačných stavieb, ktoré si všetku energiu na prevádzku vyrábajú z obnoviteľných zdrojov. Tieto stavby sú plné denného svetla, umožňujú svojim užívateľom otvoriť okno a zabezpečujú vysokú kvalitu života.

Dom neďaleko Kodane priniesol obyvateľom želaný výsledok až po druhej rekonštrukcii.

Dom neďaleko Kodane priniesol obyvateľom želaný výsledok až po druhej rekonštrukcii.

Trend modernizácií

Európania trávia vnútri budov až 90 % času. Preto je dostatočný prísun denného svetla a vzduchu do interiéru prirodzenou potrebou. Tento fakt potvrdila aj štúdia spoločnosti VELUX – Healthy Homes Barometer. Zdravý domov má pre 12 000 opýtaných Európanov väčší prínos ako obmedzenie fajčenia alebo pravidelné cvičenie.

Požiadavky na zdravé vnútorné prostredie sa prirodzene premietajú nielen do nárokov na návrh novostavieb, ale čoraz viac aj do rekonštrukcií. Spoločnosť VELUX ponúka riešenie presvetlenia v oboch prípadoch. Výrobky VELUX vytvárajú atraktívnejšie a zdravšie bývanie, pričom znižujú závislosť bytov a domov od umelého svietenia. Sú moderným riešením, ktoré pomáha zvládať neisté náklady na energie a dodržiavať budúce legislatívne požiadavky s ohľadom na vytváranie zdravého vnútorného prostredia. To všetko vďaka najmodernejším technológiám a kvalitným materiálom.

Jedenásť strešných okien VELUX zaručuje v podkroví príjemné vnútorné prostredie bez značných teplotných zmien.

Jedenásť strešných okien VELUX zaručuje v podkroví príjemné vnútorné prostredie bez značných teplotných zmien.

Ukážková modernizácia

Rodinný dom neďaleko Kodane je ukážkovým príkladom modernizácie, ktorá dokazuje, že znižovanie energetickej náročnosti budov nemusí byť v rozpore s kvalitou života v nich. Prvá rekonštrukcia domu, ktorý bol postavený v 30. rokoch 20. storočia, priniesla so sebou výmenu strechy i zateplenia. Z hľadiska tepelného komfortu a celkového pohodlia však nesplnila očakávania a nároky štvorčlennej rodiny. Koncom roka 2014 preto realizovali ďalšiu rekonštrukciu podkrovného priestoru, ktorej cieľom bolo zvýšiť kvalitu vnútorného prostredia. V rámci nej sa uskutočnila zmena dispozície na dve samostatné miestnosti, pribudla hrubšia tepelná izolácia a inštalovalo sa jedenásť strešných okien VELUX.

Majitelia potvrdzujú, že druhá rekonštrukcia splnila ich očakávania. Po dokončení stavebných prác bolo jasné, že strešné okná neznižujú účinnosť izolácie a nespôsobujú žiadne značné teplotné zmeny v interiéri. Každá z podkrovných miestností je teraz priestrannejšia a opticky otvorenejšia. Okrem príjemného vnútorného prostredia zabezpečujú strešné okná aj prepojenie so záhradou. Tá sa vďaka množstvu okien stala prirodzenou súčasťou interiéru.

Systém diaľkového ovládania VELUX INTEGRA® pomáha pri vytváraní zdravého interiéru.

Systém diaľkového ovládania VELUX INTEGRA® pomáha pri vytváraní zdravého interiéru. 

Moderná strecha pracuje automaticky

Strecha, ako piata fasáda domu, je svojbytnou konštrukciou, ktorá ponúka viac než len základnú funkciu – ochranu stavby pred poveternostnými vplyvmi. Diaľkovo ovládaný systém VELUX INTEGRA® pomáha vytvárať zdravé vnútorné prostredie pod strechou bez ohľadu na jej tvar alebo typológiu stavby. VELUX INTEGRA® komunikuje prostredníctvom modernej a bezpečnej rádiovej technológie io-homecontrol® so všetkými strešnými oknami a doplnkami VELUX. Systém ponúka prednastavené programy, ktoré automaticky otvárajú okná a ovládajú tieniace doplnky. Možno ich tiež ovládať manuálne podľa individuálnej potreby. Vstavaný senzor automaticky zabezpečí bezpečné zatvorenie strešných okien v prípade dažďa. Dizajnové dotykové ovládanie sa vyznačuje atraktívnym vzhľadom a jednoducho sa používa.

www.velux.sk/zdravebyvanie