Kompozitný materiál RAU-FIPRO X = väčšia sloboda v modernej architektúre

Veľkoformátové sklené dvere, čiže HS portály, sú žiadaným architektonickým prvkom súčasného staviteľstva, ktorý užívateľovi zaistí najpohodlnejší prístup z obývacej izby priamo na terasu domu alebo do záhrady.

Ďalším prínosom HS portálov je väčšie množstvo svetla v interiéri a optické zväčšenie priestoru. Ruka v ruke s vysokými užívateľskými nárokmi sú však na tieto prvky kladené aj výnimočné technické požiadavky – od tepelnoizolačných vlastností po vysokú torznú tuhosť a odolnosť proti ohybu. Súbežne s pôsobením agresívnych klimatických podmienok, najmä slnečného žiarenia, hrá veľkú rolu hmotnosť týchto prvkov, ktorá je pomerne vysoká, pretože sklo je jednoducho ťažký materiál.

Navyše, medzi žiadané dekory stále patrí antracitový variant, ktorý je v letných mesiacoch logicky najviac tepelne zaťažovaný, a teda hrozí najväčšie riziko priehybov, čo môže viesť až k narušeniu alebo obmedzeniu funkčnosti.

Zákazník si stanoví, ako bude celý systém fungovať z pohľadu energetických úspor, hlukového útlmu, funkčnosti aj bezpečnosti. V podstate má pri návrhu HS portálu na výber z materiálov hliník, drevo, plast, štvrtým materiálom je kompozitný RAU-FIPRO od firmy REHAU, čo je v podstate plast s vysokým podielom sklených vlákien.

RAU-FIPRO X je už druhá generácia kompozitného materiálu s ešte vyšším podielom sklených vlákien (o 53,8 %) ako v prípade predchádzajúcej verzie. Týmto zlepšením sa posunuli hranice možných rozmerov okenných systémov zase o kus ďalej. A to pri zachovaní všetkých výhod plastových okien, resp. dverí.

Na materiáli isto-iste záleží

V prípade veľkých posuvných dverí je práve vďaka nadmernej veľkosti krídel dôležitá tvarová stálosť. Kompozitný materiál RAU-FIPRO pri HS portáli GENEO túto vlastnosť bez problémov spĺňa a umožňuje navrhovať konštrukciu až do výšky 2,7 m a šírky 10 m s maximálnou priechodnou šírkou 5 m! HS portály GENEO je možné používať aj v nízkoenergetických a pasívnych domoch.

Ak investor pri balkónových dverách zníži svoje požiadavky na veľkosť (výška 2,4 m) a zvolí GENEO systém bez oceľovej výstuže, môže vnútorný priestor okenného profilu využiť na vloženie termomodulu, ktorý tepelnoizolačné vlastnosti zlepší.

Vďaka prepracovaným detailom HS portál REHAU spoľahlivo zvládne aj blowerdoor test tesnosti objektu. Okenné krídla GENEO je vďaka tvarovej stabilite možné vyrábať až do hmotnosti 150 kg, čo uľahčuje použitie ťažkého zvukovoizolačného a bezpečnostného zasklenia. Kompozitný materiál tak priblížil rozmery okenných prvkov hodnotám, ktoré boli predtým vyhradené iba hliníku.

Navyše je možné dizajn okien aj veľkých posuvných dverí prispôsobiť vzhľadu hliníkových elementov pomocou hliníkových klipov. Spolu s antracitovo sfarbeným profilom potom predstavujú vrchol dizajnérskeho riešenia.

PSK proti HS

Pripomenieme, že v oblasti kovaní a spôsobu otvárania posuvných dverí prepájajúcich interiér domu so záhradou sa najčastejšie môžeme stretnúť s dvoma typmi: PSK element je lacnejší, a preto má na trhu najväčšie zastúpenie, druhou možnosťou je už spomenutý HS portál. Krídlo je v systéme PSK zapustené do rámu, otvára sa vysunutím a následným odsunutím. Nevýhodou je prah, ktorý je nutné pri vstupe do záhrady prekračovať, a tiež určité obmedzenie šírky okenného krídla.

Na druhej strane, tento systém lepšie izoluje, pretože je konštrukčne podobný klasickému oknu. Druhý typ, takzvaný HS portál, má vysokú pridanú hodnotu práve v absencii akejkoľvek prekážky „na zemi“. Ovládanie je jednoduché – posuvné dvere je možné aretovať v akomkoľvek mieste a pri maximálnom otvorení vytvoriť výrazne väčší priechodný priestor.

Pri naozaj veľkých HS portáloch je dobré počítať s motorickým ovládaním, pretože hmotnosť krídla môže dosahovať vysoké hodnoty.

Viac informácií na www.rehau.sk

KategórieOkná a dvere