Nové bývanie v Stupave

Autorom projektu a súčasne aj developerom je bratislavský architektonický ateliér APEX A. A podobne ako na projekte v Lastovičkách v Novej Dedinke tu Jurij Čerňak a Miroslav Žilinský zvolili pre hrubú stavbu pórobetón Ytong.

Na osemnástich pozemkoch o výmere od 452 m2 do 611 m2 tu postupne vyrastajú samostatne stojace rodinné domy v troch prevedeniach. V Lintavách bude mať každá rodina dostatok súkromia, pretože všetky projekty domov sú navrhnuté v tvare „L“.

Takáto dispozícia zabezpečuje dostatok súkromia od susedov a zároveň umožňuje nádherný výhľad na mesto a planinu. Stavby sú inšpirované jedinečnou architektúrou okolia a so svojimi sedlovými strechami dokonale zapadajú do rázu regiónu.

Do piatich skolaudovaných domov sa už nasťahovali prvé rodiny, druhú etapu developer stavebne finišuje v lete 2023, súčasne prebieha aj kolaudácia ďalších šiestich domov. Aktívne sa pracuje na stavebných prácach poslednej tretej etapy, ktoré by mali byť dokončené tento rok.

APEX A sa aj na tomto projekte spoľahol na pórobetónové tvárnice Ytong

Ing. Jurij Čerňak k výstavby v Stupave hovorí: „Projekt Lintavy je výnimočný aj tým, že do neho náš tím vložil kúsok seba. S návrhom jednotlivých domov a ich dispozícií sme sa vyhrali tak, akoby sme plánovali bývanie pre svoje rodiny. Neostali sme však len pri architektúre a pustili sa aj do samotného developingu. Takýto prístup je pre zákazníkov zárukou, že budú vedieť o každom jednom detaile domu, ktorý im predstaví samotný architekt. Výhodou bolo, že sme sa opäť mohli spoľahnúť na pórobetón Ytong, u ktorého máme radi presnosť, rýchlosť výstavby, jednoduchosť a tepelno-technické vlastnosti. Tie navyše oceňujú aj budúci majitelia domov. Silnou stránku Ytongu je nielen nízka energetická náročnosť, ale tiež zdravé bývanie a skutočnosť, že je to ekologický prírodný materiál.“

“Veľké“ a „malé“ formáty tvárnic Ytong a Silka sa dobre kombinujú

Ateliér APEX A navrhol domy v Stupave z klasických tvárnic Ytong, ale na svojich projektoch využil a je využívána aj veľkoformátová tvárnica Ytong Jumbo, Silka Tempo alebo minerálne izolačné dosky Multipor. Bohaté skúsenosti má aj so službami spoločnosti Xella, veď aj pri príprave projektu Lintavy využil prednosti konceptu digitálneho plánovania Xella blue.sprint.

„Spojenie veľkoformátových prvkov z pórobetónu Ytong a vápenno-pieskových tvárnic Silka s tradičnými tvárnicami, priečkami a ostatným sortimentom Xella prináša výbornú kombinovateľnosť a vzájomnú doplniteľnosť. Prácu na projekte a celú výstavbu zjednodušuje tiež kompletný sortiment hrubej stavby od jedného dodávateľa. A služba Xella blue.sprint nám pomohla eliminovať kolízie na projekte, riešiť nadväznosť stien a presnú špecifikáciu sortimentu.“ dodáva Ing. Jurij Čerňak.

Zdroj: Xella Slovensko

Služby Xella blue.sprint prinášajú výhody aj pri výstavbe rodinných domov

Ing. Peter Baláži, technický poradca spoločnosti Xella Slovensko, ktorý BIM model projektu Lintavy pre APEX A pripravoval, k tomu hovorí: „Mnoho našich partnerov si službu Xella blue.sprint spojuje s výstavbou väčších objektov a použitím veľkoformátových stavebných prvkov, ale jej prednosti sú univerzálne a prejavia sa aj pri projektovaní a výstavbe rodinných domov z klasických tvárnic Ytong alebo Silka. Aj na projekte Lintavy bolo základom BIM plánovanie a tvorba 3D modelu hrubej stavby každého domu. Vďaka tomu sme mohli spoločne s autormi projektu identifikovať problematické miesta a navrhnúť varianty riešenia. Optimalizovali sme konštrukcie a porovnali ich s prihliadnutím na statiku, tepelnú techniku ​​a pod. Výsledkom bol optimálny výber materiálu a presný výkaz výmer na mieru. Vzhľadom k tomu, že APEX A bol na projekte Lintavy aj developerom, mohol ťažiť aj z ďalších výhod nášho BIM plánovania: to pomáha zrýchliť výstavby, šetrí stavebný materiál a pracovníkov, minimalizuje viacpráce a eliminuje chyby. Celá stavba je tak efektívnejšia, rýchlejšia a lacnejšia, samozrejmosťou je naše partnerstvo v celom cykle stavby – od štúdie až po realizáciu.“

Na stavbu rodinných domoch v Stupave dodáva Xella Slovensko viac ako 1.000 m3 materiálu Ytong.

Okrem Ytong prekladov a tvárnic Ytong Universal a Ytong Statik sú tu použité aj Ytong pilierové tvárnice, ktoré sú určené ako stratené debnenie pre železobetónové stĺpy skryté v murive. Svojimi vlastnosťami sú porovnateľné s tvárnicami Ytong Klasik a umožňujú rýchle murovanie bez odpadu.

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.