Multifunkčné centrum Bonarka City Center
V poľskom Krakove prebehla v rokoch 2008 až 2009 výstavba multifunkčného centra Bonarka City Center. Na výrobe, realizácii a spracovaní výrobnej dokumentácie prefabrikovaných prvkov sa podieľali najmä slovenské firmy. Objekt sa skladá z piatich hlavných celkov, ktoré tvoria jeden komplex. Vznikol ako kombinácia prefabrikovaných a monolitických betónových konštrukcií.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Obr. 1 Pohľad na objekt
Vzhľadom na rozmanitosť funkcií a technických požiadaviek rozdelili toto spoločenské centrum do piatich konštrukčne odlišných, ale navzájom prepojených častí pod pracovnými názvami: Leroy Merlin, Auchan, Galéria, Food-court a Kino. Pôdorysné rozmery objektu sú 406 × 252 m. Najväčšia výška objektu je 29,95 m.
Celkový objem prefabrikovaných prvkov predstavoval 42 200 m3, kde asi 19 000 m3 tvorili samotné prvky (stĺpy, prievlaky, väzníky) a zvyšok predpäté stropné konštrukcie (spiroll).
Konštrukčný systém jednotlivých častí objektu
Časť Leroy Merlin je umiestnená v osiach B-N/1-12. Táto časť objektu je z dispozičného hľadiska najjednoduchšia. Pozostáva z priebežných prefabrikovaných stĺpov umiestnených v pravidelnom module 8 × 8 m po úroveň stropnej konštrukcie na 1. NP a v module 16 × 16 m na ostatných podlažiach. Stĺpy sú ukotvené pomocou kotevnej výstuže do monolitických pätiek. Stropnú konštrukciu tvoria spriahnuté prefabrikované prievlaky s dĺžkou 8 m a predpäté stropné panely spiroll s rozpätím 8 m. Strešnú konštrukciu tvoria predpäté prefabrikované väzníky a oceľové väznice.
Po osadení prefabrikovaných prievlakov na konzoly stĺpa sa namontovali predpäté stropné panely. Stropná konštrukcia sa následne dovystužila stykovacou výstužou a výstužou monolitickej dobetonávky (obr. 2). Po realizácii monolitickej dobetonávky tak vznikla spriahnutá stropná konštrukcia, ktorá zabezpečovala prenos vertikálnych zaťažení a prenos vodorovných účinkov do monolitických stužujúcích jadier.
Medzi osami N-AO/1-12 je umiestnená trojpodlažná časť Auchan. Nosnú konštrukciu tvoria prefabrikované stĺpy umiestnené v osovej vzdialenosti 8 × 8 m a 16 × 16 m. Stĺpy v osovej vzdialenosti 8 × 8 m sú kotvené pomocou kotevných prútov monolitických základov a stĺpy v osovej vzdialenosti 16 × 16 m sú osadené do monolitických kalichov. Stĺpy stropu 2. NP sú kotvené pomocou stykovacej výstuže stĺpov stropu 1. NP a ich spodná hrana sa ukladala na monolitický uzol 16-metrových prefabrikovaných prievlakov stropu 1. NP. Stropnú konštrukciu prízemia tvoria 8-metrové predpäté prefabrikované prievlaky a predpäté panely spiroll. Stropnú konštrukciu ostatných podlaží tvoria 16-metrové prefa prievlaky a 16-metrové stropné panely spiroll.
Konštrukcia časti Kina je navrhnutá ako kombinácia monolitických a prefabrikovaných konštrukcií. Nachádza sa v osiach E-O/24-29 a nosná konštrukcia po strop 1. NP je identická ako v časti Leroy Merlin. Samotné kinosály v celkovom počte 20 sa nachádzajú na úrovni stropov 2. NP a 3. NP. Ich nosnú konštrukciu tvoria monolitické železobetónové steny s konzolami, na ktorých sú umiestnené hľadiskové prefabrikované prievlaky v kombinácii s filigránovými stropnými doskami (obr. 3).
Obr. 3 Stropná konštrukcia hľadísk v časti Kino | Obr. 4 Oblúková pasáž v časti Galéria |
Poslednými časťami objektu sú časť Galéria a priestory rýchleho občerstvenia s reštauračnými službami Food-court. Tieto časti sú z dispozičného a konštrukčného hľadiska najkomplikovanejšie (obr. 4).
Stĺpy sú osadené prevažne v module 8 × 8 m na úrovni 1. PP pomocou výstuže monolitických pätiek. Stĺpy v elipsovitej časti objektu sú ukotvené na úrovni prízemia na prefabrikované prievlaky a na úrovni 1. NP na monolitické prievlaky. Stropnú konštrukciu v pravidelnom module 8 × 8 m tvoria spriahnuté prefabrikované prievlaky so stropnými panelmi spiroll (obr. 5) a v atypických a tvarovo komplikovaných častiach sú stropy riešené ako monolitické konštrukcie. Strešná konštrukcia je kombináciou predpätých väzníkov s oceľovými konštrukciami.
Všetky schodiská, výťahové šachty a nájazdové rampy sú navrhnuté ako železobetónové monolitické konštrukcie a slúžia aj ako stužujúce jadrá, rovnako ako monolitické obvodové steny objektu.
Obr. 6 Príjazdové cesty nevyhnutné na montáž prefabrikovanej konštrukcie
Záver
Veľmi dôležité bolo vypracovanie montážneho postupu a vytvorenie montážnych ciest. Montážny postup sa riešil v súlade s dispozíciou a všetko koordinoval statik. Boli predpísané maximálne montážne zaťaženia. Montážne cesty široké 16 m sú znázornené na obr. 6. Plynulé napredovanie montáže spomaľovala nepripravenosť prístupových ciest a ďalším spomaľovacím aspektom bola nevyhnutnosť montážne podopierať všetky stĺpy a v niektorých častiach aj prievlaky (rozpätie 16 m). Aj napriek všetkým komplikáciám bolo multifunkčné centrum úspešne dokončené a 21. 11. 2009 otvorené (obr. 7).
Obr. 7 Multifunkčné centrum Bonarka City Center – Krakov
Investor: ROLAND INVESTMENTS SP. Z. O. O., Krakov Celková investícia: 190 000 000 € Otvorenie objektu: november 2009 Pôdorysné rozmery objektu: 406 × 252 m Výška objektu: 29,95 m Generálny dodávateľ prefabrikovanej konštrukcie: PREFA Sučany, a. s. Objem prefabrikovaných prvkov: 42 200 m3 Objem tyčových prvkov (stĺpy, prievlaky, väzníky): 19 000 m3 Predpäté stropné panely: 23 200 m3 |
TEXT: Ing. Ján Olexík, Marek Lukáčik, Ing. Vladimír Natšin
FOTO: PREFA Sučany
Ing. Ján Olexík je obchodným riaditeľom firmy PREFA Sučany, a. s.
Marek Lukáčik je riaditeľom realizácie firmy PREFA Sučany, a. s.
Ing. Vladimír Natšin je projektantom statiky firmy De Bondt, s. r. o.
Literatúra
1. STN EN 1992-1-1: 2005: Eurokód 2. Navrhovanie betónových konštrukcií. Časť 1-1: Všeobecné pravidlá a pravidlá pre pozemné stavby.
2. STN EN 1990: 2009: Zásady navrhovania konštrukcií.
3. STN EN 1991-1-1: 2007: Eurokód 1. Zaťaženia konštrukcií. Časť 1-1: Všeobecné zaťaženia. Objemová tiaž, vlastná tiaž a úžitkové zaťaženia budov.
4. Harvan I.: Železobetónové nosné sústavy – Navrhovanie podľa európskych noriem. Bratislava: STU, 2006.
5. Procházka J. a kol.: Navrhování betonových konstrukcí podle EN 1992-1-1 (Eurokódu 2). In: Sbírka příkladů ke školení 2005. Praha: Česká betonářská společnost ČSSI a ČBS Servis, 2005.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.