Modernizácia železničnej trate Liptovský Mikuláš – Poprad
Požiadavka modernizácie vybraných železničných tratí Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) vychádza predovšetkým z koncepcie európskych dopravných koridorov. Tie boli definované na II. Paneurópskej konferencii ministrov dopravy, ktorá sa konala v roku 1994 na Kréte. Súčasťou koridoru spájajúceho mestá Terst – Ľubľana – Budapešť – Bratislava – Užhorod – Ľvov je aj slovenská vetva V/A Bratislava – Žilina – Košice – Čierna nad Tisou – štátna hranica Ukrajina. Tento úsek má dĺžku 545 km, čo je 14,7 % celkovej dĺžky tratí ŽSR.
Trasa železničnej trate Liptovský Mikuláš – Poprad má dĺžku 58,179 km a v rámci prípravy stavby bola rozdelená na tri etapy:
I. etapa – úsek Poprad – Lučivná (9,500 km),
II. etapa – úsek Lučivná – Kráľova Lehota (33,050 km),
III. etapa – úsek Kráľova Lehota – Liptovský Mikuláš (15,629 km).
Technické riešenia a navrhované varianty vedenia trasy boli prekonzultované so správou dotknutých národných parkov, pretože existujúca železničná trať na niekoľkých miestach križuje ich ochranné pásma. V spolupráci s nimi sa navrhli opatrenia na elimináciu negatívnych vplyvov spôsobených výstavbou a prevádzkou modernizovanej železničnej trate. Najzložitejšou časťou modernizovaného úseku stavby je druhá etapa, ktorá sa riešila v troch variantoch (modrý v procese posudzovania z výberu vypadol). Do rozhodujúceho výberu sa dostali dva – tzv. červený a zelený variant.
Červený variant
Zelený variant
Zelený variant prechádza existujúcou železničnou stanicou Kráľova Lehota. To by však vyvolalo rozsiahlejšie stavebné práce v údolí Bieleho Váhu, ktoré je začlenené medzi územia európskeho významu a na jeho území platí 4. stupeň ochrany. Ide najmä o ochranu vodného toku ako jednej z posledných lokalít výskytu vodného živočícha – mihule ukrajinskej (Eudontomyzon mariae). Zároveň je biotopom pre živočíšne druhy európskeho významu, miestom výskytu kriticky ohrozeného druhu rastliny všivec žezlovitý (Pedicularis sceptrum-carolinum) a zastúpením biotopov európskeho významu – slatiny s vysokým obsahom báz a vysokobylinné spoločenstvá na vlhkých lúkach.
Modrý variant, s ktorým sa počítalo v prvej etape posudzovania (v Zámere), však prechádza územím (v dĺžke asi 250 m), kde sa líniová ochrana Bieleho Váhu rozširuje na širšie alúvium vodného toku s výskytom vzácneho biotopu slatín (Ra6 – kód NATURA 7230) a vlhkých lúk (Lk5 – kód NATURA 6430).
Stavebnými prácami aj prevádzkou železničnej trate by boli predmetné biotopy do značnej miery devastované. Investor by podľa zákona musel uskutočniť náhradné revitalizačné opatrenia alebo uhradiť finančnú náhradu vo výške spoločenskej hodnoty zasiahnutého biotopu. Tieto skutočnosti prispeli k vylúčeniu modrého variantu z ďalšieho procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, a tým aj k vylúčeniu z ďalších projektových prác stavby.
Výber variantu
Miesta najčastejších kolízií so zverou Výskumom v Škótsku sa zistilo, že najčastejšie dochádza ku kolíziám živočíchov s vlakmi a automobilmi v miestach križovania alebo priblíženia sa k migračným koridorom. Najvyššia frekvencia nehôd je v úsekoch ciest prechádzajúcich lesnými komplexmi alebo pozdĺž lesa – až 90 % nehôd pri srnčej zveri a 75 % pri jelenej zveri. Železničná trať vedená v úseku križovania migračného koridoru lesným komplexom, resp. jeho okrajom, výrazne zvyšuje riziko stretu so zverou. |
Bariérový efekt dopravných koridorov
V dlhodobej perspektíve sa môže prejaviť i nedostatočná genetická rozmanitosť izolovaných populácií (riziko príbuzenského kríženia). Bariérový efekt má teda vážne ekologické dôsledky, vyvoláva zmenu živočíšnych spoločenstiev, podieľa sa na vytváraní metapopulácií, znižuje biologickú diverzitu a zvyšuje riziko vymretia ohrozených druhov. Tieto negatívne vplyvy pôsobia vo väčšej miere pri diaľniciach, ktoré sú výraznou a ťažko prekonateľnou prekážkou. Modernizovaná železničná trať však zvyšovaním frekvencie prejazdov vlakov a zvýšením prejazdovej rýchlosti zvyšuje pôsobenie bariérového efektu a súčasné znižovanie hlučnosti pri prejazdoch vlakov zároveň spôsobuje nebezpečné priame strety so zverou.
Železničná trať je neraz miesto, kde uhynú aj chránené druhy živočíchov. Vľavo zrazený medveď a vpravo pozostatky vlka v koľajisku nájdené pri obhliadke v lokalite Rígeľ |
Navrhované varianty modernizovanej železničnej trate prechádzajú významným migračným koridorom spájajúcim Vysoké a Nízke Tatry. Pri obhliadke trate, ktorá sa vykonala v zime, sa našlo veľa chodníčkov vyšľapaných lesnou zverou. Tie dokazujú frekventované využívanie migračného koridoru. V koľajisku bolo dokoca objavené mŕtve telo vlka v pokročilom štádiu rozkladu.
Na základe týchto skutočností a požiadaviek štátnej ochrany prírody sa v dotknutom úseku navrhli tri nadchody pre zver. Ich umiestnenie sa určilo terénnym prieskumom, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia Správy TANAP a NAPANT.
Návrh ekomostov
Dobré výsledky vybudovaním ekomostov sa dosiahli napr. v Holandsku, Francúzsku a Nemecku už pri šírke 50 m na začiatku a na konci mostov a so šírkou v strede 8 až 35 m. Účinnejšie sa v Holandsku a Nemecku ukázali objekty so šírkou 50 až 80 m, pretože niektoré druhy sa do užších priechodov neodvážia vstúpiť. Minimálna šírka priechodu je 50 m, optimálna šírka z hľadiska pomerov náklady a úžitok je 80 až 120 m.
Medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami sa ako optimálna šírka nadchodu zvolila šírka 80 m v strede mosta. Plánované ekologické mosty sú navrhnuté ako klenuté, s montážnou konštrukciou zo segmentov. V porovnaní s konštrukciou klasických železobetónových nadchodov je ich realizácia finančne menej náročná, jednoduchá a rýchla, bez použitia mokrých procesov. Ich povrch sa zakryje zeminou hrubou 0,5 až 2 m, čo umožní rast bylinnej a krovitej vegetácie vrátane malých stromov. Použitá zemina bude mať tie isté vlastnosti ako pôdny typ v najbližšom okolí stavby. Vysadená vegetácia bude plynulo prechádzať z telesa mosta do okolia a zabezpečí kryciu ochranu prechádzajúcich živočíchov. Konštrukcia a vegetačný kryt budú chrániť živočíchy od hluku a svetiel prechádzajúcich vlakov.
Technické riešenie mosta s brehovými lavicami určenými na prechod živočíchov
Podľa § 6 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny je investor povinný uskutočniť primerané náhradné revitalizačné opatrenia alebo uhradiť finančnú náhradu do výšky spoločenskej hodnoty zasiahnutého biotopu. Spoločenská hodnota biotopov sa určuje vykonávacou vyhláškou MŽP SR č. 24/2003 Z. z. Pre ilustráciu: hodnota biotopu vysokobylinného spoločenstva na vlhkých lúkach je ohodnotená na sumu 190 Sk/m2, biotop slatiny s vysokým obsahom báz na 3 540 Sk/m2. V lokalite Bieleho Váhu by sa pri predpokladanom zábere asi 4 500 m2 musela uhradiť spoločenská hodnota degradovaných biotopov vo výške 16 mil. Sk. |
Navádzanie zveri
Jednou z požiadaviek štátnej ochrany prírody bol návrh technických riešení mostných objektov (nových, resp. existujúcich) tak, aby zabezpečovali ich priechodnosť pre živočíchy migrujúce pozdĺž vodných tokov – najmä však pre vydru riečnu (Lutra lutra). Vydra migrujúca popri vodnom toku pri prekonávaní prekážky nepoužije vodný tok, ale prekážku prekoná po súši – t. j. pri absencii brehových lavíc prechádza cez cestu, resp. železničnú trať. Mostné objekty sa budú rekonštruovať iba v prípade ich nevyhovujúceho prietokového profilu. Požadovaná prietokovosť každého mosta je 0,5 m nad voľnou hladinou storočnej vody. V záujme zabezpečenia priechodnosti pre živočíchy sa pod mostnými objektmi na každej strane zachovajú brehové lavice v minimálnej šírke 60 cm. V prípade potreby sa k týmto podchodom vybudujú aj prislúchajúce nábehové krídla, ktoré budú živočíchy k podchodu usmerňovať. Z pohľadu účinnosti a životnosti sa ako najlepší javí drôtený plot s rozmerom ôk maximálne 4 cm. Odporúča sa, aby dĺžka krídel na obe strany mosta bola minimálne 15 až 20 m.
Pri verejnom prerokovaní plánovanej stavby s občanmi v obci Lučivná sa vyskytla zaujímavá požiadavka na technické riešenie nadjazdu. Železničná trať tu vedie cez poľnohospodárske pozemky a pasienky. Keďže návrhová rýchlosť trate je 160 km/h, nemožno zachovať úrovňové priecestie, preto treba na poľnej ceste katastra obce Lučivná vybudovať nadjazd. Modernizovanú železničnú trať bude v tomto úseku lemovať oplotenie, ktoré zároveň bude slúžiť aj na navádzanie migrujúcej divej zveri ponad tunel Kamenec. Spomínaný nadjazd sa bude preto využívať aj na prevádzanie stáda dobytka. Technické riešenie nadjazdu sa prispôsobí tejto požiadavke a vykonajú sa potrebné opatrenia (zvýšené oplotenie zabraňujúce pádu zvieraťa a pod.).
Záver
Jednou z najvážnejších chýb ochrany prírody v ponímaní dopravných koridorov je absencia spoločnej koncepcie – diaľnice sa projektujú bez nadväznosti na železničné trate, neexistuje snaha zlučovať koridory, a tak dochádza k dvojnásobnej fragmentácii krajiny, k prehusťovaniu líniových bariér v migračných koridoroch zveri a k izolácii a zmenšovaniu vnútorných plôch biotopov. Každé riešenie je kompromisom, realizáciou spomínaných opatrení sa však aspoň zmierňuje konfliktné spolužitie človeka s prírodou.
Mgr. Michaela Seifertová,
Ing. Zuzana Vaškovičová
Foto a obrázky: REMING CONSULT, a. s., Správa NAPANT
Michaela Seifertová vyštudovala Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2006 bola zapísaná do zoznamu odborne spôsobilých osôb podľa zákona NRSR č. 24/2006 Z. z., vyhlášky MŽP SR č. 113/2006 Z. z.; v spoločnosti REMING Consult, a. s., pracuje od roku 2005 ako špecialista na environmentalistiku.
Zuzana Vaškovičová absolvovala Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave, odbor pozemné stavby. Od roku 2000 pôsobí v spoločnosti REMING Consult, a. s., v Bratislave. Pracovala na stredisku inžinierskych činností, najmä pri príprave stavieb modernizácie železničnej trate. Dnes sa venuje aj oblasti technického rozvoja a kontroly. Zaujíma sa o environmentálne vplyvy modernizácie železníc a problematiku líniových stavieb v stavebnom práve.
Literatúra
(1) Stratégia Slovenskej republiky pre kohézny fond 2004 až 2006, Doprava, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky.
(2) Ekodukt Záhorie, Štúdia uskutočniteľnosti, Bratislava, marec 2007.
(3) Kleischt, V., Valachovič, D.: Ochrana živočíchov na pozemných komunikáciách, ŠOP SR, Banská Bystrica, 2002.
(4) Staines, B., Langbein, J., Putman, R.: Road traffic accidents and deer in Scotland, 2001.
(5) Modernizácia železničnej trate Žilina – Košice, úsek trate Liptovský Mikuláš – Poprad-Tatry (mimo), II. etapa sžkm 209,800 – 242,850, Správa o hodnotení, Reming Consult, a. s., apríl 2007.
(6) Modernizácia železničnej trate Žilina – Košice, úsek trate Liptovský Mikuláš – Poprad-Tatry (mimo), II. etapa sžkm 209,800 – 242,850, Zámer, Reming Consult, a. s., október 2006.