22

Materiály v architektúre pre 3. tisícročie: Udržateľné a v súlade s prírodou

Partneri sekcie:

Aké budú materiály tretieho tisícročia? Už dnes vidieť, že množstvo architektov či projektantov berie tému trvalo udržateľnej výstavby veľmi vážne. Ich prioritou však nie je len pracovať s materiálmi, ktoré sú v súlade s touto filozofiou, ale čoraz častejšie vidieť snahu navrhovať stavby, ktoré rešpektujú základné prírodné princípy.

16 THE COOLEST WHITE BY UNSTUDIO & MONOPOL COLORS

Materiál, ktorý reaguje na jednu z výziev vyvolaných klimatickými zmenami, ktoré budú čoraz častejším orieškom pre budúcich architektov a urbanistov – prehrievanie metropol. Dnes v mestskom exteriéri prevažujú tmavé odtiene.

The Coolest White je špeciálne vyvinutá biela farba, ktorá odráža slnečné lúče, vďaka čomu sa budova až tak neprehrieva. Je veľmi odolná, vydrží údajne niekoľko dekád.

16
16 | Zdroj: archív výrobcov

17 POPBETON

Materiál vlastnosťami podobný betónu na báze alumosilikátového polyméru. Namiesto portlandského cementu je ako spojivo použitý odpadový materiál z veľkých teplární – úletový popolček.

Pritom nahradenie portlandského cementu predstavuje pomerne veľkú tému, pretože jeho výroba generuje veľké množstvo CO2 v kombinácii s veľkou celosvetovou spotrebou. Ide o zaujímavú alternatívu k cementovému betónu. Vyvinutý v spolupráci ČVUT FSv a VŠChT FChT.

17
17 | Zdroj: archív výrobcov

18 SHIMMERING WOOD

Štrukturálna farba z nanokryštálov z celulózy pochádza z výskumu Noora Yau, Aalto University. Najžiarivejšie farby v prírode, ako sú farby na pávom perí alebo motýlích krídlach, vytvárajú mikroskopické nanoštruktúry.

Na rozdiel od tradičných pigmentov alebo farbív táto farba vychádza iba z fyzikálnej štruktúry materiálu bez potreby chemických zlúčenín. Lesklé alebo trblietavé efekty, ktoré dnes prevládajú v móde a dizajne, sa zvyčajne vytvárajú pomocou toxických pigmentov, materiálov na báze plastov alebo kovových fólií.

Táto štrukturálna farba predstavuje udržateľnú alternatívu k tradičným farbám. Je netoxická a vyrobená zo 100 % dreva v ekonomicky životaschopnom procese. Na slnku nevybledne.

18
18 | Zdroj: archív výrobcov

19 ORGANOID® BY ORGANOID TECHNOLOGIES

Tenké povrchové materiály lisované z lokálne dostupných tráv, kvetov, obilných otrúb, škrupín a ďalších prírodných materiálov z okolia rakúskeho pohoria Wildspitze ležiaceho v Severnom Tirolsku. Dôraz sa kladie na environmentálne šetrnú výrobu. Široké spektrum produktov.

Okrem doskových materiálov a akustických panelov firma Organoid Technologies momentálne ponúka aplikáciu ich povrchovej vrstvy na už hotový výlisok z dyhy alebo ohýbaného dreva. Prípadne možno vyrobiť výlisok z ich zmesi v celom objeme.

19
19 | Zdroj: archív výrobcov

20 SUNFLOWER „POLYSTYRENE“ BY STV

Štúdio holandského dizajnéra Thomasa Vaillyho v spolupráci s chemickými inžiniermi z vysokej školy v Touluse vyvinulo niekoľko materiálov zo zvyškov z produkcie slnečníc. Aby sa vyhli syntetickým spojivám a toxickým látkam, mohli na vývoj materiálov použiť iba vedľajšie produkty slnečníc, žiadne iné prísady a suroviny.

Napr. tzv. koláč, ktorý ostane zo semienok po lisovaní oleja, možno použiť ako krmivo pre zvieratá alebo sa dá premeniť na lepidlo na báze vody, prípadne sa môže zahriať, zlisovať a vytvoriť tenký materiál podobajúci sa na kožu. Podobne kreatívne možno zachádzať aj s ostatnými zvyškami slnečníc.

Z vlákien v stonkách možno lisovať za tepla tvrdé dosky (hobra, drevovláknitá doska), zatiaľ čo z vody po zmiešaní s uvedeným lepidlom zo semienok možno vyrobiť ľahký kompozitný materiál, ktorý môže slúžiť ako prírodná alternatíva k polystyrénu. Ďalšou alternatívou je slnečnicový lak na ochranu lepených spojov.

20
20 | Zdroj: archív výrobcov