SYNEGO SLIDE novinka veľkoformátových dverí

Trend bývania v posledných rokoch vykazuje výrazný príklon ku stále väčším preskleným plochám, ktoré poskytujú viac svetla. Rovnako významnú rolu hrá dizajn a prevedenie detailov.

Súbežne s týmto javom pozorujeme faktor zmenšujúcej sa obytnej plochy, čo je samozrejme dané rastúcou cenou za meter štvorcový a tiež prebytkom dopytu, a tým pádom aj nedostatkom bytov. Rozhodne tieto trendy ovplyvňujú aj konštrukcie okenných systémov, pričom sprievodným javom je veľký záujem o veľkoformátové zdvižno-posuvné dvere (HS portál), alebo paralelne sklopno-posuvné dvere (PSK), ktoré prispievajú okrem iného k lepšiemu využitiu priestoru.

K prednostiam HS portálu patrí komfortné a jednoduché otváranie, bezbariérový prístup, veľké rozmery a minimalistický dizajn. Nevýhodou je vyššia cena a nutnosť špeciálnej konštrukcie. PSK systém naopak ťaží z konštrukcie vychádzajúcej zo základného okenného systému a tým aj z lepšej tesnosti. Pozitívom je výrazne nižšia cena. Nevýhodou sú oveľa menšie rozmery prvkov a komplikovanejšie otváranie.

Zdroj: Rehau

SYNEGO SLIDE

S pojmom hybridný sa pravdepodobne každý stretol v súvislosti s automobilmi, ktoré kombinujú viaceré zdroje energie pre svoj pohon. Hybrid je totižto kríženec. A teraz táto definícia vyhovuje aj novému systém REHAU, ktorý kombinuje výhody HS portálu s prednosťami PSK systému.

Touto novinkou je systém SYNEGO SLIDE. Konštrukcia je v tomto prípade podobná HS portálu, a vychádza zo štandardného profilového systému SYNEGO (konštrukčná hĺbka krídla 80 mm). Cieľom je osloviť potenciálnych zákazníkov, ktorí tužia po HS portáli, ale ich finančný rozpočet je nižší. Ako to funguje?

V prvej fáze otvárania sa SYNEGO SLIDE chová čiastočne ako PSK. To znamená, že krídlo musíte vysunúť, ale v tomto prípade iba o 1 cm. Krídlo sa tak dostane na koľajnicu, po ktorej sa pohodlne odsunie nabok, čiže v druhej fáze sa systém správa ako klasický HS portál. Pevná časť systému, za ktorú zabieha posuvné krídlo pri otvorení, je ukončená bežným stĺpkom zo systému SYNEGO. Vďaka tomu bola dosiahnutá väčšia presklená plocha u pevnej časti, čo ocenia hlavne zákazníci, ktorí si potrpia na dizajn.

Zdroj: Rehau

Dobrou správou je, že SYNEGO SLIDE tesní rovnako ako PSK systém a používa štandardné zasklenie (hrúbky až 51 mm). Systém vykazuje veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti, hodnota Uf je do 1,2 W/m2K. Pretože celú hmotnosť skla pri pohybe bude „držať“ koľajnica, môže si SYNEGO SLIDE dovoliť výrazne väčšie rozmery prvkov ako PSK. Na šírku môže krídlo mať 2 metre a na výšku 2,5 metra, s maximálnou hmotnosťou 200 kg.

To nemá na trhu konkurenciu. Z dôvodu tuhosti a pevnosti konštrukcie nechýba samozrejme armovanie. Hlukový útlm je identický ako pri systéme SYNEGO. Z pohľadu bezpečnosti je konštrukciu možné navrhnúť v triede RC2. SYNEGO SLIDE je možné používať aj ako klasický okenný systém, čo môže byť prínosné napríklad v kuchyniach.

SYNEGO SLIDE má ešte jednu zaujímavú výhodu, otvára totiž možnosť kašírovania celého profilu, čo ocení každý, pre koho je detail dôležitý. Na výber je kompletná kolekcia farebných odtieňov a dekorov KALEIDO, vrátane KALEIDO WOODEC. Výnimkou nie je ani hliníkové obloženie. Novému systému je prispôsobené kovanie ROTO a HAUTAU.

www.rehau.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti REHAU s.r.o.