konstrukcne jedinecny most kurilpa
Galéria(2)

Konštrukčne jedinečný most Kurilpa

Most Kurilpa stojí na mieste, kde sa kedysi brodili riekou Brisbane i pôvodní obyvatelia Austrálie. Nový most pre peších a cyklistov, ktorý sa týči nad riekou aj vozovkou na nábreží, sa rýchlo stal ikonou mesta. Môže za to jeho jedinečná oceľová konštrukcia, ktorá využíva princíp tensegritov. Architekti z ateliéru Cox Rayner Architects v Brisbane vytvorili najväčšiu svetovú stavbu založenú na tomto princípe.

konstrukcne jedinecny most kurilpa 7004 big image
Slovo tensegrity vzniklo spojením výrazov tensional a integrity. Prvýkrát tento termín použil v roku 1948 Buckminster Fuller pri opise tvorby sochára Kennertha Snelsona, ktorého skulptúry sú vlastne systémy správne vyvážených tlakových a ťahových síl. Podstata princípu tensegritov je v dosiahnutí rovnováhy medzi tlakom spôsobeným tiažou daných pevných prvkov a ťahom, ktorý tieto prvky vyvolávajú pri svojich vzájomných spojeniach. Z architektúry bol tento výraz prevzatý aj na označenie princípu, ktorým sa udržujú tvary živých organizmov.

Architekti z ateliéru Cox Rayner Architects na stavbe mosta spolupracovali s firmou Arup združujúcou technických špecialistov, inžinierov a dizajnérov a podpísanou pod dlhým radom tých najzaujímavejších konštrukcií na svete. Práve firma Arup vytvorila počítačové modely, na základe ktorých sa potom spresnilo umiestnenie a vzájomné uhly jednotlivých prvkov konštrukcie.

Most Kurilpa je určený peším a turistom. Je dlhý 360 m, pričom jeho hlavná časť má necelých 130 m. Konštrukcia na princípe tensegritov je zložená z 20 oceľových stožiarov a 16 vodorovných oceľových bidiel. Všetko spája 80 hlavných pozinkovaných a 252 zdvojených káblov z nehrdzavejúcej ocele.

Celý most zastrešuje baldachýn, ktorý je tiež súčasťou štruktúry tensegritov. Z hornej strany sú na ňom osadené solárne panely. Tie zaisťujú všetku energiu potrebnú na osvetlenie mosta vrátane LED diód, ktoré v noci menia farbu celého objektu.

Jedinečná konštrukcia priniesla mostu množstvo prezývok: popri otočnom pavúkovi je známy aj ako zamrznutý tanec. Meno Kurilpa pochádza zo slovníka pôvodných austrálskych domorodcov a znamená miesto pre vodné potkany známe ako nutrie riečne. Celkové náklady na výstavbu boli približne 63 miliónov dolárov.

Kurilpa bridge

Architekt: Cox Rayner Architects v spolupráci s Arup
Realizácia: 2009, Austrália

-vb-
Zdroj: Cox Rayner Architects, Geometria tensegritov
Foto: Cox Rayner Architects, Wikimedia Commons