Jednota alebo ucelenosť
Galéria(6)

Jednota alebo ucelenosť

Partneri sekcie:

Vyhľadávajú architekti ucelené konštrukčné systémy alebo ich radšej kombinujú? Na praktické využitie ucelených stavebných systémov a kombinovaných konštrukcií z ocele, dreva a betónu sme sa opýtali odborníkov z praxe.


Ing. Petr Hynšt, vedúci ľahkých konštrukcií, Lindab, s. r. o., Praha
Ing. Róbert Hlavinka, vedúci zastúpenia v SR, HOESCH Bausysteme GmBH, organizačná zložka, Bratislava
Ing. Anton Viazanko, riaditeľ, DURISOL-STAV, spol. s. r. o., Bratislava

1. Ponúka vaša spoločnosť okrem jednotlivých nosných konštrukcií a stavebných výrobkov aj ucelený konštrukčný systém?

Ak áno, aké máte praktické skúsenosti s použitím vášho uceleného systému v praxi?

Zvyknú architekti a projektanti využívať kompletný konštrukčný systém alebo radšej navrhujú kombinované konštrukcie?


Ing. Petr Hynšt:
Naša spoločnosť sa vždy uberala cestou dodávok kompletných riešení a konštrukčných systémov. V dnešnej neuveriteľne bohatej ponuke najrôznejších stavebných materiálov nie je v silách jednotlivých projektantov obsiahnuť do detailov celú šírku trhu a poznať každý z výrobkov do takých detailov, ktoré sú nevyhnutné na ich správnu aplikáciu na stavbe, alebo konštrukcii. Ponukou uceleného konštrukčného systému teda nechávame na projektantovi riešenie všeobecných väzieb a naše technické oddelenie rieši detaily konštrukcií a správne použitie jednotlivých prvkov. Výhodou dodávok kompletných systémov je aj bezproblémová realizácia. Montážna firma, ktorá systém raz namontuje, ho potom ľahko, rýchlo a spoľahlivo realizuje aj na ďalších stavbách.
Napriek tomu si myslíme, že intuitívne a z čisto konzervatívnych dôvodov  väčšina projektantov používa konštrukcie, ktoré pozná najlepšie, teda historicky kombinované konštrukcie, o ktorých sa učili ešte v škole. Aj preto sa neustále usilujeme o uplatnenie kompletných systémov v stavebnej praxi a o prezentáciu nielen našich konštrukčných systémov, ale aj o uplatnenie pracovných postupov, ktoré optimalizujú projekčnú prácu i priebeh realizácie.

Ing. Róbert Hlavinka:
Naša spoločnosť ponúka len materiály pre opláštenia budov a striech. Ucelený konštrukčný systém vrátane nosných konštrukcií v ponuke nemáme. Je to založené na subjektívnych pocitoch projektantov. Každá stavba je iná a každý projektant preferuje niečo iné. Myslím si však, že viac prevláda navrhovanie ucelených systémov, aj keď niekedy si situácia nevyhnutne vyžaduje kombinovanie. Osobne by som sa priklonil k ucelenému systému, kde už sú všetky detaily navrhnuté a praxou vyskúšané.

Ing Anton Viazanko: Náš systém optimálne spĺňa konštrukčné, tepelnotechnické, ale aj zvukovoizolačné a architektonické hľadiská. Okrem obvodových tvaroviek s integrovaným polystyrénom ponúkame aj rôzne typy nosných a nenosných tvaroviek. Náš ucelený konštrukčný systém uzatvárajú hotové preklady, ktoré sú taktiež súčasťou nášho ponúkaného sortimentu.

Vzhľadom na požiadavky investorov architekti radi kombinujú rôzne konštrukčné systémy tak, aby použili ten najvhodnejší materiál pre investora a umožnili mu dosiahnuť príjemné a pritom cenovo dostupné bývanie.

2. Boli v oblasti, ktorej sa venujete, za posledné obdobie nejaké zaujímavé inovácie?

Ing. Petr Hynšt: Naša spoločnosť sa zaoberá oblasťou použitia tenkostenných oceľových pozinkovaných profilov pre nosné konštrukcie budov a ich zastrešenia. Najvýznamnejšie teoretické práce prebiehajú v tejto oblasti neprestajne od 50-tych rokov minulého storočia a od prvých štúdií statiky, stability a tepelných odporov sa ťažisko prác postupne prenieslo k detailnejším testom protipožiarnej ochrany a vibrácií. Najnovšie poznatky sa ihneď premietajú do návrhov nosných konštrukcií a skladieb, čím sa zväčšuje už i tak vysoká úžitková hodnota týchto systémov. Najväčší prínos však pozorujeme pri zdokonaľovaní softéru používaného pre návrh tenkostenných konštrukcií.

Skracovanie doby potrebnej na spracovanie projektov je pre každú spoločnosť už, takpovediac povinnosťou a minimalizácia chýb spôsobených ľudským činiteľom naším cieľom. Z 2D výkresov preto prechádzame na 3D modelovanie a vývoj špecializovaných knihovní a makier pre návrh jednotlivých konštrukčných modulov, čím uvedené potreby do detailu naplňujeme.

Ing. Róbert Hlavinka: V oblasti opláštenia budov prichádzajú stále nové inovácie postupne a pomaly. Nejaké veľké zmeny sa nevyskytli. Je dobre, že sa postupne všetky technológie, ktoré v zahraničí poznali už dávno, presunuli aj k nám. My zase môžeme ťažiť z toho, že všetky väčšie chyby už boli odhalené a dostávame sa k overeným riešeniam.

Ing. Anton Viazanko: Okrem stavebného systému pre zdravé a príjemné bývanie ponúkame aj niekoľko typov protihlukových tvaroviek. Našou poslednou novinkou je durisolová protihluková tvarovka typu Dsi 25/13 W so  zvukovou pohltivosťou až 13 dB.

3. Akú formu komunikácie s projektantmi uprednostňujete?

Ing. Petr Hynšt: Nevyhýbame sa žiadnej zo zvyčajne využívaných ciest, ktorou môžeme projektantov osloviť a zoznámiť s našimi systémami. Okrem neustávajúcej aktivity na seminároch, doplňovania a aktualizácie našich internetových stránok a direkt mailingu máme vynikajúce skúsenosti s osobným kontaktom. Pri ňom najlepšie vyhovieme potrebám jednotlivých projektantov a architektov, pomôžeme v riešení ich problémov a sme nápomocní pri aplikácii našich systémov pre konkrétne projekty.

Ing. Róbert Hlavinka:
Najlepšou formou sú podľa môjho názoru osobné stretnutia. Dobré skúsenosti mám aj s organizovaním seminárov a školení. Sú to všetko úzke kontakty, kde sa dá na mieste odpovedať na všetky otázky. Pre nedostatok času a malý tím našej firmy však momentálne preferujem direkt mailing.

Ing Anton Viazanko:
Naša spoločnosť využíva viaceré formy komunikácie s projektantmi, či už sú to výstavy, alebo firemné prezentácie. Najviac osvedčenou formou sa však javí osobná komunikácia, kde je možné projektantovi ponúknuť to najvhodnejšie konštrukčné riešenie pre daný projekt. Práve pri osobnej konzultácii spoločne s projektantom nachádzame možnosti úspory investičných nákladov alebo vylepšenie technických parametrov projektu.

(lh)
Foto: archív redakcie