rozdvojeny most v severnom holandsku
Galéria(19)

Rozdvojený most v severnom Holandsku

Most povýšený na niečo viac, ako je miesto na najrýchlejší možný prechod. Vyhľadávaná nová ikona, miestna rozhľadňa i orientačný bod...

o (1) big image
o (2) big image
o (3) big image
o (4) big image
o (5) big image
o (6) big image
o (7) big image
o (8) big image
Most Melkwegbrug, otvorený v októbri minulého roka, spája štvrť Weidevenne s historickým centrom holandského mesta Purmerend. Správny sklon pre cyklistov a ľudí na vozíčku si vyžadoval dĺžku viac ako 100 m. Nakoniec sa sa táto výzva vyriešila separáciou jednotlivých užívateľov. Peší prekračujú kanál 130 schodiskovými stupňami cez 12 m vysoký oblúk, ktorý súčasne poskytuje výhľad a v najvyššom mieste symbolicky spája staré a nové. Cyklistický most sa vinie nad hladinou tak, aby dosiahol vhodný spád pre imobilných a zodpovedajúcu dĺžku.

Dve základné hmoty mosta sú umiestnené v priestore diagonálne, sú materiálovo i farebne zjednotené. Konštrukcia je oceľová s rozpätím 66 m, váži 85 t. Pri prechode lode sa roztvára na dve časti. Osvetlenie je dizajnové – LED diódy sledujú kontúry mosta a vytvárajú unikátny zážitok po zotmení. Stavba je výsledkom tendra z februára roku 2010, výstavba sa začala už v januári 2011, skončila sa v októbri 2012. Na konci roka 2012 bol most zaradený do rebríčka Designboom TOP 10 public spaces (verejné priestory) 2012 (č. 2) a získal čestné uznanie BNA Building of the Year (stavba roka) Award 2013.

Projekčný tím
Bart Reuser, Marijn Schenk, Michel Schreinemachers a Ronald Rietveld, Jurriaan Hillerstrom, Agathe Osika, Ieda Alvarez Dogo, Betty Aarts, Michel Mandersloot, Anne-Laurance Ricard, Tom van Alst, Ayelet Kamar, Agata Pięt; Ronald Rietveld Landschaparchitectuur (krajinná architektúra), Ingenieurs Bureau Amsterdam (konštrukcia)
Klient: samospráva mesta Purmerend, Holandsko
Náklady: 6 mil. eur

Portfólio architektonickej kancelárie NEXT Architects (Bart Reuser, Marijn Schenk, Michel Schreinemachers a John van de Water) siaha od urbanistických plánov až po dizajnové produkty. V návrhoch sa odrážajú aj ich vlastné výskumné poznatky a intenzívne workshopy. Majú sídlo v Amsterdame a Beijingu (2004).

Použitá literatúra
1.Uffelen, Christian: Bridge. Architecture + design. Braun 2010, 124 s, ISBN 978-3-03768-025-4, s. 200-203.
2.Online: http://www.archdaily.com/295646/melkwegbrug-next-architects/.
3.Online: http://www.designboom.com/architecture/designboom-2012-top-ten-public-spaces/.
4.Online: http://www.dezeen.com/2012/11/26/melkwegbridge-by-next-architects-and-rietveld-landscape-completes/.
5.Online: http://www.nextarchitects.com.

TEXT: Ing. arch. Lucia Benkovičová
FOTO: Jeroen Musch, Courtesy of NEXT Architects, András Schuh