Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom začnú rekonštruovať 19. februára

Partneri sekcie:

Plánovaná prestavba hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom, ktorý musí spĺňať požiadavky vyplývajúce zo Schengenského dohovoru, sa začne na vývoznej strane zo Slovenska v smere na Ukrajinu najneskôr 19. februára.

Zatiaľ nie je jasné, či sa vďaka prestavbe uzavrie celý colný a hraničný priestor. „Pôjde o rekonštrukciu osobnej dopravy, čo znamená výmenu celého prestrešenia s tým, že nové budú aj jazdné pruhy, ktoré budú spĺňať podmienky Schengenského dohovoru,“ uviedol po rokovaní kompetentných zložiek námestník riaditeľa Colného úradu (CÚ) v Čiernej nad Tisou Ladislav Brada. Dodal, že dva jazdné pruhy vystrieda päť nových – pre autobusy, vozidlá, pre obyvateľov schengenského priestoru a podobne. Prestavba má byť ukončená v decembri, no už v lete príde hodnotiaca komisia overiť systém vybavovania cestujúcich priamo na priechode.

Podľa Bradu si prestavba vyžiada približne 100 miliónov Sk, z čoho asi 45 miliónov Sk pôjde zo Schengenského prechodného fondu a zvyšok zo štátneho rozpočtu.

V súvislosti s rekonštrukciou hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom bude musieť byť obmedzená alebo presmerovaná doprava. Jednou z možností je uzatvorenie priechodu pre peších, druhou je uzatvorenie priechodu pre peších a osobnú automobilovú dopravu. „Tretia spočíva v tom, že sa bude rekonštruovať iba jedna strana a druhá zostane funkčná,“ povedal Brada. Dodal, že v prípade uzatvorenia priechodu bude osobná doprava presmerovaná na Ubľu v Sninskom okrese.

Zdroj: TASR