Partneri sekcie:

Renovačné maliarske náradie

image 88903 25 v1

Je úplne jedno, či maľujete okná, púšťate sa do obnovy zárubní alebo len obnovujete zašlú slávu laku kuchynskej linky. Aby ste sa pri práci zaobišli bez zápachu rozpúšťadiel, voľba padá na akrylátové nátery. Vďaka správnemu výberu minivalčeka alebo štetca dosiahnete i v hobby podmienkach profesionálne výsledky.

čo by ste mali VEDIEŤ

1 Syntetická štetina

Tenučké vlákna s vysokou pružnosťou sú pri nanášaní akrylátov omnoho praktickejšie ako prírodná štetina. Pôsobením vody v náteroch nemäknú a svojou jednotnou pružnosťou vytvárajú na povrchu rovnomernú štruktúru. Kvalitu však nájdete iba u popredných výrobcov, ktorí majú skúsenosti so zakončením vlákien. Stretnúť sa môžete s tenkými hrotmi, štiepanými koncami, ale aj s dutým rezaným vláknom z pružného pastu.

2 Pena

Penové valčeky sú doménou prác, pri ktorých treba dosiahnuť tenký a úsporný náter bez ohľadu na jeho vzhľad. Dobre kopírujú kontúry a reliéfy nerovného podkladu, výborne odovzdávajú zásobu farby či laku na veľkú plochu. Krytie je však nerovnomerné a redšie nátery sa sýtia vzduchovými bublinkami, ktoré pri praskaní vytvárajú na ploche miesta s tenším krytím. Ak ich akrylátom presýtite, šmýkajú sa.

3 Flok

Tam, kde treba dať náteru výdatnú hrúbku pri malom počte vrstiev, voľba padá na tzv. flokové valčeky. Majú penové jadro s vrstvičkou lepidla obalenou do množstva kratučkých vlákien. Tie do náteru odtláčajú jemnú štruktúru, ktorá znásobuje matnosť alebo zamatový pololesk saténových náterov. Flokový valček je najlepšou záchranou pri náteroch, ktoré majú extrémne slabú kryciu schopnosť.

4 Mikrovlákno

Hladké nátery a lesklé laky vyžadujú dokonalé nanášanie. Len mikrovláknové valčeky dokážu za sebou zanechať povrch, ktorý sa dokonale zleje. Nepúšťajú vlas a nevytvárajú pri nanášaní žiadne bublinky. Aby však akrylát dokázal plochu vyrovnať, nanášať ho treba pri nízkych teplotách. Nám sa osvedčilo nátery jemne nariediť a nanášať ich v bezprašnom prostredí pri teplote okolo 15 °C.

5 Plsť

Výdatný hrubý náter s veľmi slušivým vzhľadom dokáže na rozsiahlej veľkej ploche vyrobiť plstený (tzv. filcový) valček. Je prvou voľbou všade tam, kde treba dosiahnuť výborné krytie nielen matnými, ale aj lesklými krycími nátermi. Práve pri renováciách, kde má biela farba prekryť tmavý pôvodný podklad, dokáže urobiť prácu, na ktorú sú iné náradia prikrátke. Treba však pripustiť, že spotreba farby bude vyššia ako v technickom liste.

6 Velúr

Pri lakovacích prácach sa žiada dokonalá rovnomernosť náteru. Obzvlášť v prípade, ak ide o priesvitné nátery obsahujúce pigment, akými sú ušľachtilé nábytkárske lazúry na báze akrylátov. Tenučké vlákna s rovnomernou hustotou na celej ploche vaľkajú za sebou film, v ktorom sa pigmentové zrnká rozptýlia rovnomerne. To je dôležité pri tmavších odtieňoch, kde iné techniky nanášania zvyčajne zlyhávajú.

Záber

Šírka štetca a minivalčeka udáva nielen tempo práce, ale aj obratnosť pri natieraní členitých plôch. Nie je preto nezvyčajné, ak sa pri jednom natieraní stretne bok po boku viacero pracovných nástrojov.

Kapacita

Dĺžka vlasu valčeka a hrúbka tela štetca udávajú jeho kapacitu pri prijímaní farby. Čím viac náteru sa dostane dnu, tým zriedkavejšie budete musieť nástroj namáčať do farby.

Vlas

Pružnosť vlákna, jeho štruktúra, pružnosť štetín a ich zakončenie určujú, ako bude povrch náteru vyzerať. Kým niekde žiadate dokonale hladký povrch, inde chcete v lome svetla ukrývať nedostatky podkladu.

Trvácnosť

Kvalitné maliarske náradie môže v hobby podmienkach slúžiť celé desaťročia. Akrylové farby, lazúry a laky sú za čerstva umývateľné vodou, takže každý štetec i valček možno dokonale vyčistiť.

Ergonómia

Maľovanie je aj o pohodlí, a preto rozhodujú aj detaily, akými je tvrdosť valčeka či tvarovanie rúčky štetca. Nie je tajomstvo, že rozdiely sú obrovské.

ABY VYDRŽALI ČO NAJDLHŠIE

Ani pri rozsiahlej renovácii farbami sa v hobby podmienkach nenatierajú také veľké plochy, aby sa umelá štetina či vlákno mikrovalčekov opotrebovali zodratím. Ak maliarske náradie zlyháva, je to často pre nedostatočné čistenie. Stačí však zopár drobných návykov a dosiahnete maximálnu životnosť. Pred každou prácou je dobré štetec i valček namočiť vo vode a poriadne povytierať bavlnenou handričkou. Na vlhké vlákno sa farba príliš nenalepí.

Pri každom prerušení prác majte poruke mikroténové vrecúško. Bez toho, aby ste museli umývať štetce, valčeky a vaničky, náter zostane svieži po celé dni. Membrána zabráni odpareniu vody, náter si zachová svoje vlastnosti rovnako ako v plechovičke.

Pri umývaní po ukončení práce pomáha saponát, ktorý umožňuje teplej vode preniknúť do hĺbky plyšu valčeka či objímky štetca. Ak sa stane, že na niektorých častiach akrylát predsa len zaschne, pomôcť si môžete technickým liehom. Ten má schopnosť rozpúšťať a umývať aj tie nátery, ktoré už po odparení vody vyzreli.

Ako sme testovali

V priebehu rokov sme pri svojich projektoch vyskúšali v redakčnej dielni desiatky rôznych štetcov a valčekov, ktoré nám v plnej škále predviedli svoju rôznorodosť. Preto sme do tohto prehľadu vybrali tie, ktoré by vám mohli poslúžiť pri vašich renovačných projektoch. Párujeme ich s rôznymi druhmi náterových hmôt, pri ktorých naplnia vaše očakávania. Raz sa žiada zvýrazniť lesk, inokedy dosiahnuť lepšie krytie.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami zistené vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných vý­sledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie.

++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu však zveriť všetky úlohy.

+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Výkon a kvalita výrazne zaostávajú.

Harris Platinum

Harris Platinum

++++ (štyri)
Vlas: štiepané vlákno
Geometria: 70 × 16 mm, priečne zaoblenie

Dlhá jemná štetina ľahčená vzduchovými priehradkami sa správa podobne ako maliarska štetka s dlhým vlasom. To je praktické pri riedkych náteroch, ktoré možno bez námahy nanášať na veľkú plochu i v detailoch s veľkou členitosťou. Natieranie je rýchle a neúnavné, povrch je kvalitný s rovnomerným krytím i pri lesklých farbách. Ekokryl lesk, Het Akryl a zriedený Denas Universal s ním dokonale ladia.

+ dlhá pružná štetina

Na renovačné nátery lesklými farbami, kde treba vytvoriť slušivý film na členitej ploche zárubní či okeníc.

2,75 € za šírku 2“
www.miroslavadererova.sk

Schuller Eh´klar ­Softpro 22496

Schuller Eh´klar ­Softpro 22496

++++ (štyri)
Vlas: mikropena, 55 kg/m3
Geometria: 110 × 35 mm, obojstranne zaoblený

Obojstranne zaoblený valček je vyhotovený z hustej pevnejšej peny, vďaka ktorej vznikajú pri nanášaní náteru iba drobné bublinky, ktoré po krátkom čase praskajú. Vďaka tomu ho možno použiť nielen na hustejšie základné nátery, ale aj na riedke krycie akryláty typu HET Akryl. Hoci nedosiahne do rohov a reliéfy kryje nerovnomerne, ide o najlepší spomedzi penových valčekov na trhu.

+ vysoká hustota

Na úsporné tenkovrstvové nátery farbami, ktoré majú zaručené dokonalé krytie vďaka vysokému podielu pigmentov.

0,68 €
www.schuller.sk

Color Expert 81 49 60 20

Color Expert 81 49 60 20

++++ (štyri)
Vlas: vlákno s tenkým zahnutým hrotom
Geometria: 62 × 19 mm, priečne zaoblenie

Hustá štetina má vysokú kapacitu na nasýtenie farbou, ktorú možno následne rozotierať na veľkú plochu. Tuhé, avšak jemné vlákna výborne spolupracujú s hustejšími nátermi, pri ktorých možno na jedno namočenie natierať s rovnomerným pokrytím veľkú plochu. Štetec exceluje pri hustých náteroch typu Ekokryl Základ, výborne spolupracuje s krycími farbami Balakryl Uni vo všetkých intenzitách odlesku.

+ vysoká výťažnosť

Na nátery veľkých plôch, kde sa žiada tenký rovnomerný film s nízkou spotrebou farby.

3,17 € za šírku 60 mm
www.ciret.sk

Spokar Profi Filc

Spokar Profi Filc

++++- (štyri a pol)
Vlas: polyester, 4 mm
Geometria: 100 × 20 mm

Hustá homogénna plsť (filc) dokáže prijať takmer 40 g farby, ktorú následne rovnomerne v stredne hrubej vrstve roznáša na podklad. Jemné a krátke vlákno za sebou zanecháva jemne členitý film, ktorý sa veľmi dobre rozlieva. Valček ukáže svoje prednosti pri lakovacích prácach, nariedené farby z neho nekvapkajú, bez častého namáčania pokryje veľkú hladkú plochu.

+ kapacita

Výborný na kvalitné nátery, pri ktorých sa žiada pokrytie veľkej plochy a ustriehnutie ekonomiky prostredníctvom riedenia.

0,70 €
www.spokar.cz

Storch Aquastar 041950

Storch Aquastar 041950

++++ (štyri)
Vlas: vlákno s tenkým zahnutým hrotom
Geometria: 60 × 19 mm, pozdĺžne aj priečne zaoblenie

Pozdĺžne a priečne zaoblený profil je tvarovaný, aby vyhovoval profesionálnym natieračom, ktorí sú zvyknutí na kratší opotrebovaný vlas. Tento štetec bol vyladený na širokú škálu náterov – od Bakrylexu cez Slovakryl Profi až po akrylátové laky. Bez potrebnej zručnosti zanecháva hladkú plochu aj v rukách neskúsených začiatočníkov. Tuhšia štetina tvorí tenký ekonomický náter s dobrým uhladením.

+ kompletné zaoblenie

Na natieranie, kde sa žiada dosiahnuť dobrý pomer medzi ekonomikou spotreby a kvalitou hotového povrchu.

6,61 € za šírku 50 mm
www.ciret.sk

Schuller Eh´klar Microline Pro 20565

Schuller Eh´klar Microline Pro 20565

++++- (štyri a pol)
Vlas: mikrovlákno, 17 mm
Geometria: 120 × 30 mm, obojstranne zaoblený

Tento mäkučký valček prijme na jedno namočenie veľké množstvo farby, ktorú bez námahy nanáša aj na extrémne členitý povrch. Do náteru odtláča rozvetvené konce svojich vlákien a vytvára tak slušivú štruktúru, ktorú v podobe vlajočiek poznáme z interiérových disperzií. Hodí sa na rozsiahlejšie renovačné práce so základnými, matnými a polomatnými nátermi. Ušetrí vám početné namáčania.

+ mäkký

Na rozsiahle renovačné projekty, kde jediný farebný film dokáže svojou výdatnosťou zakryť unavené defekty podkladu.

1,36 €
www.schuller.sk

Spokar Akryl Profi 81322

Spokar Akryl Profi 81322

++++- (štyri a pol)
Vlas: vlákno s tenkým zahnutým hrotom
Geometria: 62 × 19 mm, priečne zaoblenie

Mäkká nahusto osadená štetina dáva tomuto štetcu ohromnú kapacitu, ktorá sa naplno prejaví pri práci s redšími nátermi. Bez prítlaku, s ľahkou rukou pokryjete veľkú plochu bez toho, aby za štetcom zostali výrazné stopy štetiny. Osvedčil sa nám s priehľadnými a pigmentovanými lakmi, výbornú prácu urobil pri riedkych farbách s lesklým povrchom. Svedčí mu skúsená ruka s natieračským cvikom.

+ jemná práca

Na kvalitné lesklé nátery na rovných plochách, ale aj v dekoratívnych reliéfoch.

2,66 € za šírku 2“
www.spokar.cz

Spokar Profi ­Mikroplyš

Spokar Profi ­Mikroplyš

++++- (štyri a pol)
Vlas: polyester, 10 mm
Geometria: 100 × 30 mm

I keď má dlhšie vlákno, zanecháva za sebou tenučký úhľadný film a má dobrú ekonomiku spotreby náteru. Prekvapí veľmi dobrou výťažnosťou, vďaka ktorej kryje veľkú plochu na jedno namočenie. Nevyžaduje prítlak rukou, veľmi dobre rozvaľkáva i hustejšie nátery. Kresba je ideálna pre polomatné a matné nátery, pri ktorých sa znásobujú ich vizuálne vlastnosti.

+ tenký film

Najlepšia voľba na úsporné nátery, ktoré majú vynikajúci pomer medzi finálnym vzhľadom a dosiahnutou spotrebou.

1,18 €
www.spokar.cz

Harris ID Oval Blue Hook

Harris ID Oval Blue Hook

++++- (štyri a pol)
Vlas: jemne štiepané vlákno
Geometria: 60 × 29 mm, priečne zaoblenie

Je extrémne hrubý, má zaoblený tvar a štiepenú štetinu, ktorá na dotyk pripomína plyš. Tento štetec je expertom na nátery zábradlí a extrémne členitých plôch, kde nie je čas na neustálu výmenu úzkeho štetca za široký a opačne. Dobre drží vysokú kapacitu farby medzi štetinami, tá nekvapká ani pri silnejšom prítlaku. Jeho prednosťou je, že dokáže dobre vyhladiť husté nátery.

+ extrémna kapacita

NNa náročné natieračské projekty, kde práca s detailom výrazne prevyšuje natieranie rovných plôch.

4,19 € za šírku 55 mm
www.miroslavadererova.sk

Kana konkávny Kanaporen 502681

Kana konkávny Kanaporen 502681

+++++ (päť)
Vlas: mikropena s tzv. flokom
Geometria: 110 × 35 mm, obojstranne konkávny

Vďaka rovnomernému nánosu lepidla a obojstrannému konkávnemu tvarovaniu vytvára súvislý jednotný film, pri ktorom nevidno napojenia ťahov. Jemný „flok“ dáva vyniknúť polomatným náterom typu Balakryl UNI Satin, pri ktorých imituje povrch vaječnej škrupiny. Taktiež dokáže zvýšiť krytie slabších akrylátových náterov, akými je Slovakryl Profi či Pamakryl.

+ dokonalý povrch

Na hobby projekty, pri ktorých bez predchádzajúcich skúseností dosiahnete dokonalý povrch s každým akrylovým náterom.

0,89 €
www.ciret.sk

Schuller Eh´klar ­Allround 7238

Schuller Eh´klar ­Allround 7238

+++++ (päť)
Vlas: vlákno s tenkým a štiepaným hrotom
Geometria: 62 × 17 mm

Schopnosť vyhladenia renovačného filmu je neopakovateľná a s istotou môžeme povedať, že spomedzi štetcov ide o najlepšiu voľbu na lesklé i saténové nátery bez ohľadu na výrobcu. Polotuhá štetina s jemným ukončením citlivo reaguje na prítlak. Každé zatlačenie znásobuje výdaj náteru na povrch a zľahčuje jeho roztieranie, jemný ťah, naopak, hladí nanesený povrch. Možno ním bez pások písať aj ostré kontúry.

+ citlivý na tlak

Na nanášanie lesklých náterov všade tam, kde žiadate dokonale hladký povrch s dobrým pokrytím.

2,73 € za šírku 50 mm
www.schuller.sk

Kana Microstar 500 961 173

Kana Microstar 500 961 173

+++++ (päť)
Vlas: 9 mm, polyester
Geometria: 100 × 35 mm
Mikrovlákno po nasýtení farbou vytvorí mäkký súvislý plyš, ktorý ochotne odovzdáva farbu na podklad. Bez námahy tak aj na menej rovnom povrchu vzniká súvislý farebný film s veľmi dobrým krytím a hladkým povrchom. Netreba naň tlačiť, takže pri práci sa neunavíte. Kopíruje zaoblenia, nevidno za ním žiadne napájania, má vysokú kapacitu na prenos náteru.

+ výborné vyhladenie

Na lakovanie a lesklé nátery súvislých plôch, pri ktorých ide práca ľahko i vtedy, ak podklad nie je ideálne rovný.

0,70 €
www.ciret.sk

TEXT: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 5/2016.

KategórieNátery