DSC03200

DNA Slovakia je 25 rokov na trhu

Firma DNA Slovakia, spol. s r. o., bola založená v roku 1996, aby výrobcom svietidiel na Slovenku ponúkla potrebný sortiment. Od začiatku nadviazala spoluprácu s významnými svetovými výrobcami komponentov svetelnej techniky BJB, Helvar, Layrton, Zalux. Razantným nástupom LED techniky spoločnosť rozšírila zoznam dodávateľov o firmy Ledil, TCI a Citizen. Na otázky odpovedal Ing. Július Slamenka, riaditeľ spoločnosti DNA Slovakia.

V akej forme zastihlo spoločnosť okrúhle výročie, ako sa jej darí? 

Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa v súčasnosti veľa projektov zastavilo a niektoré sa veľmi pomaly rozbiehajú. Naším prvoradým záujmom je odovzdať kvalitnú prácu a ponúknuť vysokokvalitný výrobok. Nejdeme cestou nízkej ceny, ktorá ide ruka v ruke s nízkou kvalitou produktu. Neprerábame projekty na čo najlacnejšie verzie, vysoká kvalita produktu je zachovaná po celý čas realizácie: od nápadu investora až po skutočnú realizáciu. Kvalitný servis, promptné vybavenie objednávok a ústretová komunikácia s klientom je zabezpečením stabilného miesta na trhu. Aj preto sme naladení pozitívne

Vaším spoločníkom je firma DNA Central Europe, s. r. o. Dá sa oprieť o jej skúsenosti a podporu? 

S naším spoločníkom z Česka máme veľmi korektné a priateľské vzťahy. Každoročne (keď je to možné) organizujeme teambuilding a pravidelne striedame oba štáty – Česko aj Slovensko. Za 25 rokov sme spoznali krásy oboch krajín a vybudovali sme si aj spoločné vzťahy na vysokej profesionálnej úrovni. Cieľom je odovzdávanie skúseností a porovnávanie trhov s využitím dobrých nápadov

Zameranie firmy na projekciu alebo inžiniersku činnosť je vysokoodborné – akí ľudia sú na to potrební vo firme? Dajú sa dnes zohnať a udržať mladí odborníci? 

Na úspechoch firmy sa podieľa stabilný tím spolupracovníkov, ale príchod novej krvi by nebol na škodu. Podľa našich skúseností mnoho mladých vyštudovaných ľudí zostáva v Bratislave, a preto je v menších mestách čoraz ťažšie získať technicky a jazykovo zdatných zamestnancov. Naša práca je založená na trvalom progrese, preto sa naši zamestnanci musia neustále vzdelávať. Aj v týchto dňoch máme zabezpečené webináre vzhľadom na nemožnosť cestovať do zahraničia. Dozvedáme sa na nich o novinkách od našich dodávateľov. Aj my pre zákazníkov, projektantov, architektov a záujemcov zabezpečujeme bezplatné školenia DALI riešení. Naše riešenia pomáhajú získať dnes už potrebné certifikáty BREEAM, LEED a WELL.

Dôležitým pilierom vašej činnosti je DALI riadenie osvetlenia. Bude z vášho pohľadu riadenie osvetlenia v objektoch v blízkej budúcnosti najžiadanejšie na slovenskom trhu? 

Firma Helvar, s ktorou spolupracujeme od úplných začiatkov, je absolútna špička na svetovom trhu. DALI-digitálny protokol, je prepracovaný do najmenších detailov a ponuka možností je neobmedzená. Naše realizácie so sortimentom DALI Helvar sú na Slovensku v mnohých projektoch v priemysle, na športoviskách, v školách, kancelárskych priestoroch a v zdravotníckych zariadeniach. Nie je to len o šetrení energie (až 80 %), ale aj o možnosti zmeny farby osvetlenia podľa cirkadiálneho rytmu. V priebehu dňa máme možnosť vytvárať príjemné pracovné prostredie. V zahraničí sa už tieto funkcie maximálne využívajú. Samozrejmosťou je aj ovládanie pomocou mobilných aplikácií.

Bazen 5
Zdroj: DNA Slovakia

Aké dôležité medzníky si v budúcnosti stanovila spoločnosť DNA Slovakia? Čo je pre vás prioritou? 

Vyššie bolo spomenuté a opäť to zdôrazním: DALI riešenia osvetľovacích sústav považujem za prioritu a budúcnosť. Verím, že aj na slovenskom trhu bude o tento sortiment zvýšený záujem. Dnes už nastupuje systém DALI-2, ktorý umožňuje kombinovať certifikované výrobky DALI-2 od rôznych výrobcov. Pandémia spôsobila, že veľké otvorené kancelárie už nemusia byť prioritou. Oddelené priestory možno naprogramovať podľa požiadaviek a zbierať dáta z priestorov. Takto zistíme, ako sú využité priestory podľa prítomnosti osôb a aká je energetická efektivita budovy. Zároveň je pripravený monitoring spotreby energií, dá sa nastaviť harmonogram využitia priestoru a spracovať vizualizáciu na mieru. Samozrejmosťou je aj systémová integrácia s MaR, energetickými a bezpečnostnými systémami. Čiže inteligencia v priamom prenose.

www.dnaslovakia.sk

 

DNA logo

ZDROJ: PR článok spoločnosti DNA Slovakia, spol. s r.o.