Betonárske dni 2022 úspešne za nami!

V dňoch 20. a 21. 10. 2022 sa betonárska komunita po netradičnom online stretnutí v roku 2020 opäť vrátila k prezenčnej forme na už pätnástom dvojročníku Betonárskych dní. V AC Hotel by Marriott v Bratislave sa konferencie aktívne zúčastnilo vyše 150 hostí zo slovenských, z českých i rakúskych spoločností pôsobiacich v stavebníctve. Záujem prejavili najmä projekčné a zhotoviteľské firmy, ktoré dopĺňali hostia z univerzít.

V rámci otvorenia Betonárskych dní sa udeľovali aj ceny za najlepšie diplomové práce za ostatné dva roky v dvoch kategóriách. V kategórii Budovy sa stal víťazom Ing. Michal Zahuranec s diplomovou prácou na tému Rekonštrukcia budovy Váhostavu v Žiline, ktorú vypracoval na Katedre stavebných konštrukcií a mostov Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline.

Víťazstvo v kategórii Mosty si odniesla Ing. Nikola Špendlová s diplomovou prácou na tému Predpätý betónový most nad riekou Váh na ceste I/75, ktorú vypracovala na Katedre betónových konštrukcií a mostov Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Konferenciu otvorili vyzvané prednášky zo zahraničia. Profesor Johann Kollegger z Technickej univerzity vo Viedni zaujal prednáškou o budovaní mostov z tenkostenných prefabrikátov, naňho nadviazal profesor Albert de la Fuente Antequera z Technickej univerzity v Barcelone svojou témou inovatívnych aplikácií vláknobetónu a 3D tlače. Kolektív maďarsko-slovenských spoluautorov na čele s pánom Pohlom predstavili prefabrikovanú konštrukciu MVM DOME a profesor Jan L. Vítek z Českej republiky sa venoval zosilňovaniu betónových konštrukcií využitím vláknobetónu.

Zdroj: STU

Celkovo bolo odprezentovaných 38 prednášok rozdelených do ôsmich sekcií. Paralelne počas celého trvania konferencie prebiehala sprievodná výstava firiem, na ktorej sa prezentovalo dvanásť spoločností s doplnkovými prvkami do betónových konštrukcií, novými materiálmi i meracími zariadeniami, ale aj softvérmi na návrh a posudzovanie betónových konštrukcií.

Celé Betonárske dni sa niesli v znamení rozhovorov, či už v rámci diskusií po odprezentovaných príspevkoch, alebo pri stánkoch vystavovateľov, z ktorých mnohé sa presunuli až na spoločenský večer. Hostia ocenili aj možnosť zúčastniť sa exkurzie na najvyššej budove v Bratislave „168 Eurovea Tower“, ktorá bola organizovaná vďaka generálnemu dodávateľovi STRABAG Pozemné staviteľstvo s. r. o.

Zdroj: STU

Za organizačný výbor musím skonštatovať, že nám bolo potešením usporiadať už také žiadané stretnutie odborníkov na betónové konštrukcie, radi sme poskytli priestor na networking a budeme sa tešiť na výsledky, ktoré prinesie! Zároveň ďakujeme ešte raz všetkým generálnym partnerom, partnerom sekcií a vystavovateľom za podporu!

Katarína Gajdošová
predsedníčka organizačného výboru BD 2022

Zdroj: PR článok Slovenská technická univerzita