shutterstock 515015212
Galéria(6)

Ako odlíšiť dobré od skvelého?

Žijeme v rýchlej dobe a naša spotreba surovín, materiálov aj energie je vyššia, než nám môžu poskytnúť prírodné zdroje. Chceme žiť zdravo, moderne a pritom ekologicky, to znamená energeticky úsporne a s čo najmenším vplyvom na životné prostredie. Požiadavky ľudí na prostredie, v ktorom chcú žiť, sú vysoké, ale zároveň je súčasnej spoločnosti jasné, že zdroje nie sú nevyčerpateľné.

Nadnárodná korporácia Saint-Gobain sleduje trendy súčasného stavebníctva a hlási sa k environmentálnej politike. Navrhuje, vyrába a distribuuje inovatívne stavebné materiály, ktoré prispievajú ku komplexnému riešeniu kvalitného, úsporného a udržateľného bývania s väčšou energetickou efektivitou, ale zároveň s lepšími akustickými a svetelnými podmienkami, ktoré zaručujú vyšší komfort bývania a života.

Obrázek16
Obrázek19
Obrázek 36
Obrázek1
Obrázek5
shutterstock 515015212

Odrazom vývoja a trendov v stavebníctve sú certifikácie. Známe sú environmentálne certifikácie budov LEED, BREEAM, WELL. Kladú veľký dôraz na hodnotenie vplyvov budovy na životné prostredie aj na zdravie a spokojnosť užívateľov, a to počas celého životného cyklu budovy.

Akceptujú rovnako len skutočnú kvalitu zdravého vnútorného ovzdušia. Hodnotenie stavby z týchto uhlov pohľadu zatiaľ nie je povinné, ale pre skupinu Saint-Gobain, ktorá je svetovým lídrom v oblasti stavebníctva, znamená významný punc kvality jej výrobkov.

Tieto certifikačné systémy zahŕňajú vo svojom hodnotení 9 kategórií s rôznym percentuálnym zastúpením – od ťažby a spracovania surovín cez samotnú výstavbu, prevádzku budovy a jej vplyv na vonkajšie i vnútorné prostredie až po likvidáciu stavebného odpadu po dožití alebo rekonštrukcii stavby. Niet divu, že developeri veľkých zvučných mien stavajú tak, aby ich stavby mali niektorý alebo viacero certifikátov a poskytli tak užívateľom najvyšší komfort.

Obrázek5
Zdroj: Saint-Gobain

Ale čo keď ste rodina alebo pár a snívate o krásnom a komfortnom bývaní? Alebo ste sa rozhodli zrekonštruovať domček po babičke a nechcete robiť kompromisy? Chcete mať svoje pohodlie aj doma. Pohodlie, ktoré vám poskytne rovnaký komfort, aký nachádzate v práci v moderných kancelárskych budovách.

Koncept, ktorý aj pri rezidenčnom bývaní ponúka paralelné pohodlie, sa volá MULTICOMFORT. Je z pera Saint-Gobain a navrhuje vám riešenia v 4 oblastiach, ktoré najviac ovplyvňujú človeka v uzavretých priestoroch – tepelný, vizuálny, akustický komfort a kvalita vzduchu. Táto certifikácia nepodceňuje ani samotnú cestu, ako k tomuto pohodliu dospejete, a tak hodnotí i bezpečnosť, ekológiu a hospodárnosť alebo udržateľnosť.

Kritériá sú merateľné a kategórie dané. Tento certifikát nie je ťažké získať pre domček alebo škôlku, knižnicu či inú verejnú budovu. Má to ale svoje pravidlá – ako všetko, čo za niečo stojí. Ako inak by sme odlíšili priemerné od výnimočného?

Obrázek1
Zdroj: Saint-Gobain

Len si to predstavte… Dostatok denného svetla, žiadny nepríjemný hluk šíriaci sa konštrukciou domu alebo z ulice. Zabudnite na tmavé podkrovie rodičovského domu uprostred leta a na teplo, ktoré vám nedalo spávať. Netrápte sa už nedostatkom denného svetla a chladom prenikajúcim cez okná. To všetko je už možné vyriešiť.

Aj vy si prostredníctvom MULTICOMFORT môžete splniť sny o lepšom bývaní bez toho, aby ste museli robiť kompromisy. Môžete mať všetko to pohodlie i pokoj v duši, že váš sen o lepšom bývaní je pre svet bezpečnejší, šetrnejší a aj „zelený“.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Saint-Gobain divízia Glassolutions.