V meste Poltár chcú postaviť najväčšiu slnečnú elektráreň na Slovensku
V katastri mesta Poltár by mohla vyrásť veľká slnečná elektráreň. So zámerom spoločnosti Emel Energy, a. s., ktorá ju chce postaviť v lokalite Jelšoviny na rozlohe 21 hektárov, sa nedávno oboznámili aj poslanci mestského zastupiteľstva. V prípade realizácie by mohlo ísť o najväčší projekt svojho druhu na Slovensku.
Podľa hovorcu Mestského úradu v Poltári Ondreja Lepiša poslanci so zámerom už súhlasili. „Zastupiteľstvo sa rozhodlo, že pozemok na výstavbu elektrárne poskytne mesto spoločnosti formou dlhodobého prenájmu,“ uviedol Lepiš.
Ako povedal predseda predstavenstva Emel Energy Peter Badik, zámer sa môže premeniť do konkrétnej realizácie po úspešných rokovaniach s elektrárňami. Slnečná elektráreň totiž potrebuje pre odber energie výkonnú rozvodnú stanicu. „Existujú však aj iné možnosti pripojenia,“ podotkol Badik.
Poltár má podľa už zrealizovaných meraní ideálne podmienky na využitie slnečnej energie. Jej množstvo, dopadajúce na zemský povrch, predstavuje v danej lokalite asi 1100 kWh/m2 za rok, z toho približne 800 kWh/m2 sa dosahuje v mesiacoch apríl – september. Znamená to, že na plochu asi 15 m2 dopadne toľko slnečnej energie, koľko predstavuje spotreba elektrickej energie priemernej domácnosti za rok.
„Pri tomto projekte chcem zúročiť naše skúsenosti s výstavbou elektrárne v Polešoviciach v okrese Uherské Hradiště, ktorej spustenie je naplánované na koniec tohto mesiaca,“ uviedol ďalej Badik. Ide o elektráreň na rozlohe 7 ha s investičnými nákladmi viac ako 6 miliónov eur (180,76 milióna Sk) a výkonom 1,56 MWp.
Podľa Badika spoločnosť pripravuje na Slovensku niekoľko projektov fotovoltickych elektrární. Svoj najdôležitejší a perspektívne aj najväčší projekt sa rozhodla umiestniť pravé na území Poltára. „Na danom území môže vyrásť elektráreň s výkonom až 10 MWp a produkciou viac ako 10 GWh elektrickej energie ročne,“ uviedol.
Pri dopade svetla na fotovoltický panel sa generuje jednosmerný prúd, ktorý sa následné transformuje na prúd striedavý s požadovaným napätím. Fotovoltické systémy pre svoju prevádzku dokonca nevyžadujú ani priame slnečné žiarenie. Sú schopné vyrábať elektrickú energiu aj pri oblačnom počasí, kedy využívajú takzvane rozptýlené alebo tiež difúzne svetlo.
Slovenská republika zatiaľ využíva potenciál energie slnka iba minimálne. Vládna stratégia pre vyššie využitie obnoviteľných zdrojov nastavila cieľ vyprodukovať 10 GWh elektriny s využitím fotovoltických inštalácií do roku 2015.
Zdroj: TASR