V roku 2010 sa v Bratislave dokončí 88 000 m2 kancelárskych priestorov
Galéria(3)

V roku 2010 sa v Bratislave dokončí 88 000 m2 kancelárskych priestorov

Následky svetovej hospodárskej krízy spôsobili, že v roku 2009 sa v Bratislave dokončilo o 25 % menej kancelárskych priestorov ako v roku 2008. Až 50 % všetkých office je situovaných v lokalite Mlynské Nivy. Z celkovej office plochy v hlavnom meste SR v rozsahu 1,3 milióna štvorcových metrov je v súčasnosti neobsadených 12 až 14 %.

„Odstránenie neobsadenosti bude trvať možno dva až tri roky,“ avizoval Peter Nitschneider z poradenskej spoločnosti King Sturge v rámci diskusného stretnutia o situácii v komerčných nehnuteľnostiach v Bratislave. Podujatie pripravil časopis Stavebné fórum.sk. 

„V roku 2010 bude v Bratislave dokončených a ponúkaných záujemcom 88 000 štvorcových metrov.“ Dopyt po office priestorov sa už v roku 2010 výrazne oživil. V kurze sú výlučne kvalitné kancelárske priestory, pričom cena prenájmu (bez zliav) kancelárskych priestorov v centre hlavného mesta sa pohybuje medzi 14 až 15 eur/m2/mesiac. Priestor mimo Bratislavy na realizáciu kancelárskych projektov je však limitovaný.

Veľká administratívna objekt sa postaví podľa jeho slov za 2 až 2,5 roka, čo sa však teraz predlžuje, a to vplyvom ťažšieho financovania kancelárskych priestorov bankami, ako to bolo pred krízou.

O tom, ako ekonomický a finančný vývoj na Slovensku ovplyvňuje segment komerčných nehnuteľností, resp. jeho ceny, hovoril v príspevku Ivan Čarnogurský z firmy IPEC Management. Realizácia projektu nezávisí od stavbárov, ale od investičného zámeru a schopnosti jeho financovania. „Nové projekty v oblasti komerčných nehnuteľností sa nepripravujú vo veľkom  rozsahu, ale sa koncentrujú iba na niektoré životaschopné projekty,“ upozornil Čarnogurský s tým, že „dnes veľké logistické centrá dosahujú prenájom priestorov v cene, aká bola u skladov pred 20 rokmi, teda 1000 Sk/m2/rok.“ Cenu prenájmu nehnuteľnosti ovplyvňuje napr. aj to, že firmy zostávajú v čase krízy v starých priestoroch a vyčkávajú na pokles ceny prenájmu. „Cena nehnuteľnosti sa odvíja od produktu a od toho, či ho potrebuje trh.“

Podotkol, že cena prípravných a stavebných prác sa teraz o 30 % znížila oproti obdobiu spred krízy, naopak, skôr sa zvyšujú náklady na marketing a reklamu okolo takéhoto projektu. Znamená to, že mnohé firmy, aj IPEC, ťažia z toho, že majú uzatvorené dlhodobé nájomné zmluvy, konštatoval Čarnogurský.

Zdroj: TASR
Foto: Dano Veselský