S pôvodnou fasádou. Bývalý Prior v Košiciach nahradil obchodný dom Urban

Po viac než ročnej rekonštrukcii, ktorá transformovala bývalý košický obchodný dom Prior, otvorili v apríli jeho aktualizovanú verziu – Obchodný dom URBAN. Rekonštrukcia sa sústredila predovšetkým na optimalizáciu prevádzky a funkcií, ktoré objekt návštevníkom ponúkal, ikonický a ľahko rozpoznateľný vzhľad ostal prezieravo zachovaný.

Popri zachovaní tradičnej maloobchodnej funkcie priniesol rekonštruovaný objekt do lokality nový obsah v podobe zmodernizovaných interiérov a optimalizovanej skladby služieb, ktorá vhodne doplní existujúcu ponuku. Najväčšími zmenami prešiel interiér budovy.

Fasáda bola očistená od nánosov vizuálneho smogu.
Autorkou umeleckej fasády je Jana Bartošová Vilhanová. Špecifické obkladačky vďaka rekonštrukcii opäť vynikli.
Interiér budovy prešiel najväčšími zmenami.
Sprievodná výstava je umiestnená v pomyselnom prechode medzi exteriérom a interiérom.
Pôdorys 1.NP.
Pôdorys 3.NP.
Rez.
Pohľady.

S cieľom presvetlenia priestoru foodhallu bolo medzi 3. a 4. nadzemným podlažím odstránených viac ako sto štvorcových metrov pôvodnej stropnej konštrukcie. Vznikol tak priestor s úplne odlišnou atmosférou – galéria, ktorá presvetľuje priestor foodcourtu. Tomu je venované celé tretie podlažie.

Súčasťou otvorenia je aj pop-up výstava dvoch slovenských súčasných umelcov. Marek Kvetan a Viktor Frešo vytvorili inštaláciu s názvom Vertikály, ktorá je umiestnená v zasklenom vstupnom priestore obchodného domu a vznikla v spolupráci so site-specific festivalom Biela noc.

Výstava bola vytvorená špeciálne pre transparentný vstupný priestor obchodného domu, ktorý pomyselne maže hranicu medzi vonkajškom a vnútrajškom ikonickej budovy. Predstavuje tak prvú kultúrnu lastovičku, ktorá snáď prispeje k obnoveniu kultúrneho života v metropole východu.

Sprievodná výstava je umiestnená v pomyselnom prechode medzi exteriérom a interiérom.
Sprievodná výstava je umiestnená v pomyselnom prechode medzi exteriérom a interiérom. | Zdroj: Arkon

Umelecká fasáda

Kompletnou obnovou prešla aj umelecká fasáda od akademickej sochárky Jany Bartošovej Vilhanovej s typickými obkladovými tvarovkami. Historicky chránená fasáda je typickým prvkom obchodného domu a ku košickému korzu jednoducho patrí.

Fasáda ostala zachovaná v podobe, v akej bola. Odstránený bol len veľký reklamný baner, ktorý do interiéru ulice pridával veľké percento vizuálneho smogu. Koncepcia reklamy bola vytvorená nanovo, aby bola v súlade s pôvodnou architektúrou, a vznikala v úzkej spolupráci s pamiatkovým úradom v Košiciach.

Autorkou umeleckej fasády je Jana Bartošová Vilhanová. Špecifické obkladačky vďaka rekonštrukcii opäť vynikli.
Autorkou umeleckej fasády je Jana Bartošová Vilhanová. Špecifické obkladačky vďaka rekonštrukcii opäť vynikli. | Zdroj: Arkon
Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2021.