Ilustračná foto bytov

Dostupnejšie bývanie pre zamestnancov? Ale nie za cenu vyššieho deficitu, uvítali by podnikatelia

Pre zvýšenie dostupnosti bývania a tým aj mobility pracovníkov by podľa podnikateľov bolo zrýchlenie a zjednodušenie stavebného konania viac ako trojnásobne účinnejšie než štátna podpora výstavby nájomných bytov.

Pre zvýšenie dostupnosti bývania a tým aj mobility pracovníkov na Slovensku by podľa podnikateľov bolo zrýchlenie a zjednodušenie stavebného konania viac ako trojnásobne účinnejšie než štátna podpora výstavby nájomných bytov.

Oveľa viac ako tento navrhovaný nástroj by pomohli aj aktívnejšia podpora miest a obcí pri výstavbe nájomných bytov či vyššia podpora cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Skoro 60 percent oslovených podnikateľov podľa najnovšieho prieskumu odmieta, aby štát zvýšil podporu výstavby nájomných bytov na úkor zvýšenia deficitu verejných financií. Informovala o tom v utorok Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) s tým, že prieskum zrealizovala medzi viac ako sto zamestnávateľmi.

„Takmer polovica podnikateľov si myslí, že príčinou nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku je nízka mobilita obyvateľov z dôvodu nedostupnosti bývania,“ uviedol výkonný riaditeľ PAS Martin Lidaj. Nedostatok nájomných bytov ako dôvod nízkej dostupnosti bývania označilo 47 percent opýtaných, opačný názor malo 45 percent respondentov a 8 percent sa nevedelo vyjadriť.

„Podnikatelia vyslovene neodmietajú navrhovanú schému štátnej podpory, no zvýšeniu dostupnosti bývania a tým vyššej mobilite pracovnej sily na Slovensku by podľa nich oveľa viac pomohli iné opatrenia,“ podotkol Lidaj.

Na aktuálnej schôdzi parlamentu je v druhom čítaní návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania, ktorý predložil poslanec Miloš Svrček (Sme rodina), no už dvakrát bol preložený z predchádzajúcich schôdzí. Podľa návrhu má štát podporovať výstavbu nájomných bytov, pričom kľúčovú pozíciu majú mať v novom systéme zamestnávatelia.

Ak poslanci napokon schvália novú schému podpory nájomného bývania, podľa prieskumu zamestnávatelia sú ochotní zapojiť sa do nej a myslia si, že bude dostatočne atraktívna aj pre zamestnancov. Na zníženie výšky nájomného pre zamestnanca chce prispievať viac ako 65 percent podnikateľov.

SITA