sVJ4FdEiI8qX2LJJu3F6yfvFlw 2
Galéria(8)

Lepšie centrum na dosah. Mesto odsúhlasilo ukážkový dom pri Račianskom mýte

Frekventovaná križovatka na Račianskom mýte, dopravná tepna rušnej Šancovej aj pokojnejšia Mýtna. To sú tri miesta, do ktorých sa sústreďuje nový projekt bytového domu Mýtna 37. Ukážkový dom ideálnej mierky vyplní dlhoročnú prieluku a podľa najnovších informácií sa dočká aj rozšírenia. Najzásadnejšiu správu však oznámilo hlavné mesto.

Ako sme uviedli v článku z minulého roka, nový bytový dom vyrastie v značne limitovanom území – od okolitej zástavby až po dopravu. Nachádza sa totiž v tesnej blízkosti frekventovaného dopravného uzla, pri Račianskom mýte. Pozemky sa sústreďujú aj do Šancovej ulice, ktorá slúži ako dopravný okruh Bratislavy, pričom zástavba bude smerovaná aj do omnoho pokojnejšej Mýtnej ulice.

Projekt dostal pomenovanie práve po posledne zmieňovanej lokalite, volá sa Mýtna 37. Spoločnosť Occam Real Estate vyhlásila na nový development vyzvanú architektonickú súťaž v roku 2022. „Každý projekt z dielne Occam Real Estate prechádza vyzvanou súťažou. Len tak sa vieme zbaviť klapiek, ktoré nám časom zakrývajú oči, a objavíme nové pohľady na dané územie,” povedal trefne pred časom Jozef Šimek, dnes už bývalý partner spoločnosti.

Snímka obrazovky 2024 06 30 o 21.04.00
Projekt bytového domu bude sústredený pri Račianskom mýte, ale obraciať sa bude aj do rušnej Šancovej (dole) či pokojnejšej Mýtnej ulice (v strede). Parcela je dnes nezastavaná najmä pri Šancovej ulici, zo strany Mýtnej budú objekty asanované. | Zdroj: Google Street View

„Oslovením renomovaných ateliérov sme v súťaži mohli preveriť viaceré prístupy k riešeniu daného územia a rozhodnúť sa pre najlepší architektonický návrh, zohľadňujúc aj očakávanú mieru efektivity. Pri vyhodnocovaní súťaže mali najväčšiu váhu dve kritériá, a to kvalita architektúry predloženého návrhu spolu s kvalitou dispozičného riešenia jednotlivých bytov,” doplnil. V architektonickej súťaži napokon zvíťazil mladý architektonický ateliér Kuklica Smerek architekti. 

Návrh zaujal developera nie len svojím nadčasovým architektonickým prevedením a konceptom, ale aj prepracovanosťou dispozícií jednotlivých bytov. Projekt by však nevyplnil prieluku úplne. Medzi novou zástavbou a domom na rohu Račianskeho mýta, známeho ako Trojan & Švarc, by zostala jednopodlažná stavba bývalej pizzerie.

Jozef Šimek, ktorého citácie sme uviedli na začiatku článku, sa však od spoločnosti Occam Real Estate oddelil a pod novou firmou, Edvin Properties, prevzal projekt Mýtnej 37. Podľa vizualizácií na stránke firmy sa zámer napokon dočká rozšírenia až po rožný dom Trojan & Švarc, čím zanikne aj spomínaný neatraktívny jednopodlažný domček.

C2CE78BF 198B 4B57 8179 D984AEBE5804
Pri návrhu z roku 2022 (hore) bol projekt ukončený pri jednopodlažnom domčeku a nevypĺňal celú parcelu. Aktuálny návrh (dole) už počíta s úplnou zástavbou a končí pri rožnom dome Trojan & Švarc. | Zdroj: Kuklica Smerek architekti / Edvin Properties

Najzásadnejšou správou je dôležité rozhodnutie hlavného mesta. „Projekt získal záväzné stanovisko a som rád, že aj mesto sa s ním stotožnilo a vníma rovnako ako my jeho pridanú hodnotu v území,” napísal pred pár dňami na sociálnej sieti Linkedin Jozef Šimek. Súhlasné záväzné stanovisko zatiaľ nebolo na verejnosti zverejnené. „Zároveň sa teším, že sa nám v Edvin Properties podarilo získať pozitívne vyjadrenie k investičnému zámeru a záväzné stanovisko hlavného mesta v priebehu 6 mesiacov,” dodal Jozef Šimek.

Ten sa vo svojom stanovisku vyjadril aj k architektonickej úrovni celého projektu. „Mýtna 37 je kombinácia architektonicky výnimočnej kvality v interiéri, spoločných priestorov, ako aj exteriéri. Za projektom stojí ateliér Kuklica Smerek, ktorý aktuálne získal dve nominácie na CE ZA AR,” dodal a potvrdil novinky architektonického ateliéru.

Ten dostal nominácie v kategórii bytové domy za projekt Podun – bytovku v Podunajských Biskupiciach. V kategórii občianske a priemyselné budovy zase účinkujú za dobovú rekonštrukciu modernistickej budovy na Panskej pod názvom Laur.

Viac informácií o zámere pri Račianskom mýte prezrádza web architektonickej kancelárie. „Základným prvkom návrhu je dotvorenie svojho okolia preberaním už daných charakteristík okolitej zástavby. Objekty dopĺňajú urbanistický blok, výškovo, pôdorysne a charketerovo. Návrh je výsledkom skúmania a vyhodnocovania jednotlivých vstupných údajov, či už z okolia alebo od klienta,” píše Kuklica Smerek architekti o projekte.

Samotné objekty výškovo aj pozične dotvárajú charakteristické uličné čiary ulíc Mýtna a Šancová. Návrh je pritom zložený z dvoch hmôt, ktoré sú prepojené spoločným preskleným jadrom s parkom uprostred. To znamená, že Mýtna 37 získa aj vnútroblok.

8ncP9nixwUtx47srfD9IK46VrE4
Bytový dom od ateliéru Kuklica Smerek architekti – vnútroblok | Zdroj: Edvin Properties

„Bytový dom smerom Šancovej ulice má 8 nadzemných podlaží a bytový dom smerom do ulice Mýtna má 7 nadzemných podlaží. Sú prepojené spoločnou vertikálnou komunikáciou presklených lávok so schodiskom a výťahmi osadenými v cípe urbanistického bloku. Na prízemí objektov sa nachádzajú vstupy so spoločným foyer, ktoré ústi do zeleného vnútrobloku ako pobytovou oázou pre obyvateľov. Zároveň je celý parter s presklenými stenami prevádzok prepojený s ulicou,” znejú ďalšie detaily.

Na druhom až šiestom nadzemnom podlaží sa podľa architektov nachádza typické podlažie s rôznou skladbou bytov. Siedme podlažie smerom do ulice Mýtna výrazne ustupuje a vzniká priebežná terasa ku ktorej prislúchajú dva strešné byty. Ôsme podlažie smerom do Šancovej taktiež výrazne ustupuje a je tvorené jedným štvorizbovým penthousom a jedným dvojizbovým štúdiovým bytom. 

Podľa návrhu z roku 2022 malo v projekte vzniknúť 60 bytov. Po aktuálnom rozšírení však nový investor píše o 69 bytových jednotkách. Všetky nehnuteľnosti, okrem bytov orientovaných do dvora, majú v rámci fasády zapustené lodžie, pre dosiahnutie maximálnej intimity a odhlučnenia.

„Architektúra samotných objektov je fúziou typických prvkov architektúry pre danú lokalitu a súčasných požiadaviek na koncept bývania a variability priestorov. Fasády objektov smerom do ulíc Mýtna a Šancová charakteristickým rastrom odkazujú na funkcionalistické pozdĺžne okná čím sa fasáda odľahčuje a zároveň svojimi plnými časťami docieľujú solídnosť a hmotovosť objektu charakteristickú pre okolitú zástavbu,” uzatvára na svojom webe Kuklica Smerek architekti. 

fX77Fg5QAbcInc3T5yhoKJREvzM
Bytový dom od ateliéru Kuklica Smerek architekti – pohľad z Mýtnej ulice | Zdroj: Edvin Properties

Lukratívnu lokalitu Starého Mesta už nebude špatiť neatraktívna prieluka. Projekt nadviaže na líniu pôvodných objektov na susedných parcelách a dotvorí mestský blok.  Veľkým pozitívom je, že investor Edvin Properties dokázal odkúpiť aj zvyšnú parcelu so starým jednopodlažným domčekom a projekt vyplní pozemky „od steny k stene”.

Novým bytovým domom sa rovnako zvýši kvalita bývania v metropole. Celkovo ide o ukážkový zámer, ktorý dokazuje, že Bratislava má lepšie centrum mesta na dosah. Vo výhľadovej budúcnosti to budú dokazovať aj ďalšie zámery, ale aj rekonštrukcie historických budov či starších bytoviek, o čom v redakcii ASB pravidelne informujeme.

Snímka obrazovky 2024 06 30 o 21.03.30
Snímka obrazovky 2024 06 30 o 21.04.00
sVJ4FdEiI8qX2LJJu3F6yfvFlw
fX77Fg5QAbcInc3T5yhoKJREvzM
C2CE78BF 198B 4B57 8179 D984AEBE5804
GUgph3uIeSPFh3dfweyqIRaSbI
8ncP9nixwUtx47srfD9IK46VrE4

Mýtna 37, Bratislava – Staré Mesto

Developer: Edvin Properties
Investor: SPV Mýtna 37
Architekti: Kuklica Smerek architekti
Spolupracovníci: Erik Hornáček
Počet bytov: 69
Plocha komerčných priestorov: 340 m2
Stav: V príprave
Rozpočet: 10 miliónov eur
Realizácia: 2025 – 2027