756a86b40140f9024d6beb23182cd0f8
Galéria(6)

Stockerka sa dočkala najdôležitejšieho povolenia: Devínsku Novú Ves priblíži k zvyšku Bratislavy

Spoločnosť Proxenta stavia svoje projekty väčšinou v centrálnej časti Bratislavy. Pri zámere v Devínskej Novej Vsi ale urobila výnimku a spoločnosť plánuje zastavať veľký pozemok priamo pod svahmi Devínskej Kobyly. So stavebnými prácami chcel developer začať už dávno, spraviť tak ale môže až teraz – Stockerka konečne získala najdôležitejšie povolenie.

Devínska Nová Ves sa pýši mimoriadnou históriou, pričom jej osídlenie siaha až do mladšej doby kamennej. Rozprestiera sa na okraji Záhorskej nížiny a na úpätí Devínskej Kobyly a je obklopená mmnohými prírodnými krásami či kultúrnymi pamiatkami. Začiatok mestskej časti je však už dlhodobo nezastavaný a dané pozemky si priam pýtajú urbanizáciu. 

Tú ponúkla spoločnosť Proxenta, ktorej cieľom je priniesť do Devínskej Novej Vsi nový rezidenčný development s názvom Stockerka, známa aj pod názvom Pod Srdcom. Zámer je navhrnutý v juhovýchodnej časti Devínskej Novej Vsi, v bezprostrednej blízkosti lesa pod svahmi Devínskej Kobyly. Pozemok, kde je projekt naplánovaný, má pritom rozlohu až 30-tisíc metrov štvorcových. 

Išlo o prekvapivý ťah developera, ktorý je známy najmä výstavbou v centrálnejšej časti Bratislavy. Dôvod sústrediť sa práve na túto časť metropoly je však evidentný, voľné pozemky s takouto výmerou určené na rezidenčnú výstavbu už nie sú v centre k dispozícii. Firma pre našu redakciu zároveň komunikovala, že sú presvedčení o ideálnom type výstavby v zmienenej lokalite. 

036db876bafc0825f76ad4982e32194e
Stockerka | Zdroj: Proxenta

Súbor postupoval v povoľovacom procese pomerne rýchlo a stavať chcel začať už v minulosti, do finálneho štádia sa ale dostal len nedávno. V roku 2022 získala územné rozhodnutie o umiestnení stavby, od tohto obdobia sa ale development v povoľovaní veľmi nepohol. Medializované informácie o získaní stavebného povolenia a začiatku výstavby v prvom štvrťroku roka 2023 tak boli nereálne. Dané to môže byť aj množstvom pripomienok, ktoré v územnom rozhodnutí zverejnilo mesto či iné dotknuté orgány.

Posun prišiel až ku koncu júla tohto roka, keď mestská časť oznámila začatie stavebného konania. Dnes sa povoľovací proces blíži ku koncu – stavebný úrad v Devínskej Novej Vsi zverejnil stavebné povolenie a povolil výstavbu Stockerky.

K projektu sa vyjadrilo až 23 orgánov, ktoré v dokumentácii uviedli svoje pripomienky k výstavbe. Združenie domových samospráv zase zverejnilo niekoľko námietok, ktorým stavebný úrad v časti vyhovel a časť vysvetlil. Stockerka sa teda dočkala a aj napriek námietkam a množstvu pripomienok môže po správoplatnení stavebného povolenia začať s výstavbou.

Proxenta chce využiť danú lokalitu na maximum. Organizácia navrhnutých stavieb je naplánovaná spôsobom, aby mohol vzniknúť obytný súbor strednej veľkosti s ideálnym pobytovým vnútroblokom, ihriskami a zeleňou. Celkovo vzniknú štyri bytové domy, ktoré bude funkčne dopĺňať piaty objekt pre občiansku vybavenosť.

Najvyšší bude apartmánový dom A, ktorý je navrhnutý s 8 nadzemnými podlažiami a disponovať bude funkciou bývania v apartmánoch (nebytových priestoroch), ktorých je navrhnutých 82. Objekt je osadený ako prvý v riešenej lokalite najbližšie k vstupu. Podľa stavebného povolenia je jeho pôdorysný tvar pravidelný a svojím rozložením a orientáciou vytvára dominantnú východnú a západnú fasádu. Na prízemí je naplánovaný vstup, prenajímateľný priestor, sklady a apartmány.

Nasledujú bytové domy, ktorých architektúra je riešená podobne ako v prípade apartmánového domu A, avšak ich podlažnosť je nižšia. Bytovka B bude obsahovať 7 nadzemných podlaží a investor tu navrhol 70 bytov. O desať menej sa bude nachádzať v päťpodlažnom bytovom dome C a 59 ich bude v bytovom dome D o rovnakej podlažnosti. 

Celkový počet bytov je podľa stavebného povolenia 189, z toho bude 144 dvojizbových, 33 trojizbových a 12 štvorizbových bytov. Po pripočítaní 82 apartmánov bude v Stockerke až 271 nehnuteľností s výmerou od 49 do 117 metrov štvorcových. Po započítaní exteriéru sa ich plocha bude pohybovať od 58 až do 220 metrov štvorcových. Na prízemí bytových jednotiek sú tiež navrhnuté predzáhradky a časť bytov disponuje aj menšou pracovňou alebo samostatným šatníkom.

7a423ce43819d3326ede53f46e6dd7c3
Stockerka | Zdroj: Proxenta

Dispozícia bytových domov je v orientácii na východ a západ. Jedna strana je natočená smerom na Devínsku Kobylu, čo znamená, že časť bytov na západnej fasáde bude mať výhľad na tento prírodný monument. Ide o prevažne jednostranne orientované byty s výnimkou rohových nehnuteľností.

Ceny dvojizbových bytových jednotiek začínajú od sumy 166 100 eur, trojizbové byty sú v ponuke od 272 700 eur. V predaji je zatiaľ len časť z ponuky, a to bytový dom B. Najdrahší je nateraz dostupný štvorizbový byt na poslednom podlaží s plochou interiéru 117 metrov štvorcových a exteriéru 48 metrov štvorcových – stojí 632 700 eur. 

Na prízemí každého z domov sa bude nachádzať vstupná hala alebo priestor domovej vybavenosti. Objekt B má spoločný suterén, podobne ako bytovky C a D. V bytovom dome D, konkrétne v jeho podnoží, je navrhnutá materská škola spolu so záhradou, výlučne určenou pre škôlku. Nasledovať bude stavba E, jednopodlažný objekt umiestnený v parku, vytvorená tu bude reštaurácia. Obslúžiť má obyvateľov nielen tejto lokality a jeho potenciál tkvie aj vo vytváraní priestoru pre stretávanie sa susedov a obyvateľov. 

V podzemných podlažiach obytných blokov bude umiestnená garáž s 271 parkovacími miestami. Podľa územného rozhodnutia však má byť v projekte až 346 parkovacích stojísk, čo znamená, že zvyšných 75 bude pravdepodobne na teréne. 

Proxenta by chcela začať s výstavbou ešte v tomto roku, čo sa už po získaní územného rozhodnutia v júli tohto roka zdalo ako optimistické, ale nie nereálne. Po aktuálnom získaní stavebného povolenia sa tento cieľ môže spoločnosti splniť. Finančné náklady na výstavbu sa pohybujú na úrovni vyše 30 miliónov eur. 

Budúca podoba Stockerky vznikla z pera architektonickej kancelárie Ateliér 3M. Ide o solídne spracovanie architektonického výrazu, ktoré môže byť pre Devínsku Novú Ves plusom. Čerešnickou na torte je prírodná farebnosť fasád, športoviská či zelené plochy, toto všetko ale bude umocňovať najmä výhľad na Devínsku Kobylu. Architektúra projektu taktiež bezproblémovo zapadne do existujúcej zástavby a tamojšieho sídliska.

Stockerka ale stále hľadá väčšinu záujemcov, keďže väčšina z ponúkaných bytov je v súčasnosti voľná. Zlepšiť sa to môže v ďalších štádiách, napríklad pri spustení predaja zvyšných bytov v ostatných objektoch či spustením výstavby. Teraz je ale s určitosťou isté, že Stockerka premení územie začiatku Devínskej Novej Vsi, prinesie sem urbanizáciu lokality a najmä súčasnú architektúru.

Čo je najdôležitejšie, mestská časť sa týmto projektom o kúsok priblíži k zvyšku Bratislavy. Predsa len, Devínska Nová Ves je blízko veľkého rozvoja, ktorý začal obrovský development Bory od Penta Real Estate. Pokračovať v ňom budú projekty ako Rakyta od firmy Lucron alebo Slnečný vrch od Junis Development. K nim sa pridá aj Stockerka, ktorá je síce zámerom strednej veľkosti, ale za to s veľkou úlohou.

Vďaka výstavbe daných projektov pribudnú Devínskej Novej Vsi tisícky obyvateľov. Mestská časť ale musí stále čakať na vybudovanie električkovej radiály, ktorá by ju k centru metropoly priblížila definitívne a kvalitu života obyvateľov by zvýšila míľovými krokmi.

756a86b40140f9024d6beb23182cd0f8
7a423ce43819d3326ede53f46e6dd7c3
22e21f5dace6f40d99ad568355a21783
036db876bafc0825f76ad4982e32194e
e79dffed4510187b7a2399a25c793780
da6eb61f1e490f495144472e78111e95

Stockerka

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves
Developer: Proxenta
Architekt: Atelier 3M
Rozpočet: viac ako 30 miliónov eur
Stav: V príprave