Mestskú štvrť na mieste Slovenky v Banskej Bystrici všetci očakávajú. Vieme, aká bude

V centre Banskej Bystrice, v blízkosti historického jadra mesta, vyrastie v najbližších rokoch ucelená mestská štvrť s prevažujúcou funkciou bývania. Na ploche s celkovou výmerou 34 500 m2 vznikne atraktívne mestské bývanie vo vysokom štandarde, s dôrazom na kvalitnú architektúru a bezpečný verejný priestor.

Počas slávnostného spustenia projektu to v spoločnosti zástupcov mesta potvrdil Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupina Proxenta, ktorá je developerom projektu.

Územie, na ktorom vyrastie nová štvrť Rezidencie Slovenka, má za sebou bohatú históriu. V 19. storočí bola na tomto území stoličková továreň, neskôr tu vznikla fabrika na výrobu súkna. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sem doslova za jedinú noc presťahovali textilnú továreň Slovenka, ktorá pôvodne sídlila pri Martine.

Od roku 1954 bola Slovenka druhým najvýznamnejším textilným závodom v bývalom Československu. Po páde komunistického režimu závod postupne upadal. V roku 2011 nový majiteľ výrobu presťahoval a závod definitívne zatvorili.

Zdroj: PROXENTA

Vzhľadom na svoju polohu má budúca štvrť potenciál stať sa novým kultúrno-spoločenským centrom Banskej Bystrice. Z jednej strany susedí areál s historickým centrom mesta, kde sú všetky dôležité mestské a občianske inštitúcie v pešom dosahu. Z druhej strany uzatvára pozemok rieka Bystrica, ktorá sa vďaka vynovenému nábrežiu opäť stane súčasťou života mesta.

Výstavbu projektu Rezidencie Slovenka vo štvrtok 23.6.2022 slávnostne spustil majiteľ a generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík, Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Zdroj: PROXENTA

Podľa Pavla Kožíka sa Banskobystričania môžu tešiť na architektonicky veľmi príťažlivý projekt v mierke nepresahujúcej šesť nadzemných podlaží, ktorý bude obklopovať verejný park s množstvom hodnotnej zelene a rôznymi zónami na aktívne trávenie voľného času.

Dôležitým prvkom budú opatrenia na zachytávanie vody, ako sú napríklad zelené strechy či využitie vodopriepustných materiálov. Projekt tiež počíta s umiestnením parkovania výhradne do podzemných garáží, čo zvýši nielen atraktivitu projektu, ale predovšetkým jeho bezpečnosť,“ prezradil Kožík.

Počas príhovoru ocenil Kožík aj doterajšiu dobrú spoluprácu s mestom a jeho predstaviteľmi. „Uvedomujeme si, že areál Slovenky je pre mesto veľmi dôležitý a že projekt takéhoto rozsahu musí vznikať v súlade s požiadavkami mesta a jeho obyvateľov. Verím aj v ďalšiu úspešnú spoluprácu, aby sme zámer, ktorý sme dnes predstavili, mohli aj úspešne zrealizovať,“ vyjadril sa Kožík.

Zdroj: PROXENTA

Podľa primátora Jána Noska je Rezidencie Slovenka projekt, ktorý Banskobystričania očakávajú. „Všetci si želáme, aby tento, pre mesto veľmi dôležitý areál, ožil. Verím, že po vzájomných rokovaniach dospejeme k zhode, aby sme mohli pristúpiť k zmenám v územnom pláne, pokiaľ budú potrebné. Urobíme všetko preto, aby sme tento proces neodďaľovali, ale naopak, našli dobré riešenie, ktoré bude v prospech všetkých Banskobystričanov,“ vyjadril sa primátor tesne po slávnostnom zahájení výstavby.  

O developerovi

Investičná skupina Proxenta patrí do prvej desiatky najväčších slovenských rezidenčných developerov. Aktívna je najmä v centre hlavného mesta, kde v súčasnosti realizuje výstavbu rezidenčného projektu Kesselbauer, ako aj menšieho projektu Vila Biela.

Ďalšie dva projekty, Weinhauer a Proxenta Residence sú už ukončené a odovzdané do užívania. Okrem toho Proxenta pripravuje aj projekt Stockerka v Devínskej Novej Vsi a výstavbu polyfunkčného komplexu Šancová v blízkosti bratislavskej hlavnej stanice.

V minulom roku skolaudovala Proxenta aj veľký rezidenčný projekt Tabáň v centre Nitry, za ktorý získala prestížny titul Developer roka.

Zdroj:  PROXENTA