Partneri sekcie:

Medziháj: Mesto Trnava v roli developera chce postaviť celú štvrť

Obytná štvrť Medziháj
Zdroj: EIA / Peter Zibrin

Mesto Trnava plánuje výstavbu obytnej štvrte Medziháj, ktorá bude susediť s obcou Ružindol. Jej súčasťou má byť 378 rodinných domov a 234 bytových jednotiek v nízkopodlažných bytových domoch. Nový domov by tu v budúcnosti malo nájsť zhruba 1500 ľudí.

Štvrť bude z južnej strany ohraničená komunikáciou II/504. Zo západnej a JZ strany bude susediť s rodinnými domami v obci Ružindol. Z východnej, severnej a SV strany sa nachádzajú rozsiahle plochy obhospodarovanej poľnohospodárskej pôdy.

Súčasťou novej štvrte má byť materská aj základná škola a ďalšia potrebná sociálna a komerčná vybavenosť. Predpokladané náklady na výstavbu odhaduje radnica na takmer 90 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý bol vypracovaný pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Podľa tohto dokumentu by sa s výstavbou mohlo začať už na budúci rok.

Umiestnenie projektu.
Umiestnenie projektu. | Zdroj: EIA

Primátor Trnavy Peter Bročka prezentoval tento zámer už minulý rok, výsledkom má byť podľa jeho slov príjemná štvrť s veľmi vysokým štandardom bývania a nadštandardným množstvom zelene. Trnava chce podľa Bročku na príklade tohto obytného súboru ukázať, že samospráva môže byť najlepší developer.

Výhodou samosprávy má byť fakt, že nebude tlačená do maximálnych ziskov. Mesto Trnava je pripravené vyčleniť pre výstavbu novej štvrte takmer 51 hektárov pozemkov, ktoré v lokalite Medziháj vlastní.

Obytná štvrť Medziháj
Obytná štvrť Medziháj | Zdroj: EIA / Peter Zibrin

Nájomné byty aj napriek petícii

V prípade bytov chce Trnava využiť možnosti, o ktorých vláda hovorí v prípade podpory nájomného bývania. Podľa Bročku by to mali byť nájomné byty vyššieho štandardu pre tých, ktorí túžia po kvalitnom bývaní, ale nechcú si hypotékou zviazať ruky na 30 rokov. Pozemky na výstavbu rodinných domov plánuje radnica predávať konkrétnym investorom, takto získané peniaze chce použiť v riešenom území.

Proti výstavbe obytnej zóny Medziháj podpisovali minulý rok petíciu obyvatelia Ružindola. Primátor Bročka im na verejnom zhromaždení u nich v obci vysvetlil, že pozemky v tejto lokalite sú vlastníctvom mesta Trnava, ktoré sa v tu v každom prípade bude rozvíjať.

Ubezpečil ich, že sa tam nebudú stavať žiadne sociálne byty, ako sa obávali. Naopak, pôjde podľa neho o modernú a pokojnú štvrť s kvalitným bývaním s parkovou a izolačnou zeleňou v rozsahu približne trinástich hektárov.

Obytná štvrť Medziháj
Obytná štvrť Medziháj | Zdroj: EIA / Peter Zibrin

Má pribudnúť aj cyklotrasa

Súčasťou projektu má byť aj zastúpenie náležitého sociálneho a komerčného občianskeho vybavenia pre potreby obyvateľov obytnej zóny ako aj okolitých obcí. Pozdĺž severnej strany cesty II/504 má pribudnúť cyklotrasa smerujúca z mesta Trnava do obce
Ružindol.

V priestore budúcej okružnej križovatky – hlavného vstupu do obytnej zóny Medziháj bude riešené odbočenie cyklotrasy pozdĺž hlavnej komunikácie zóny, s ukončením v priestore konečnej zastávky MAD a verejného parku.

Tento systém cyklotrás v riešenom území doplní oddychovo-rekreačná trasa (pešia a cyklistická) v navrhovanom lesoparku, s ukončením v tom istom priestore.

SITA, raj