Renovácia plynových inštalácií v bytových domoch
Galéria(5)

Renovácia plynových inštalácií v bytových domoch

Mnoho domov v Českej republike má ešte stále plynové inštalácie z čias výstavby, preto pomaly dochádza k ich dožívaniu. Situáciu už nemôže ovplyvniť ani fakt, že v domoch postavených pred druhou svetovou vojnou sa inštalácie realizovali z kvalitných materiálov. Na životnosť kovových potrubí má vplyv predovšetkým korózia, ktorá spôsobuje fyzické opotrebovanie.

Renovácia plynových inštalácií v starých murovaných domoch
So zastaraným (a dnes často nevyhovujúcim) riešením plynových inštalácií sa možno stretnúť v množstve starých domov (postavených pred druhou svetovou vojnou), životnosť potrubí a spotrebičov sa tu často končí. Vykonaniu renovácie však musí vždy predchádzať prieskum existujúcich inštalácií a projekt.

Renovácia plynovodu
Staré plynovody môžu byť problematické z hľadiska vedenia, dimenzií, aj tesnosti potrubia. Pri tlakovej skúške sa staré závitové spoje môžu preukázať ako netesné. Netesné plynovody sa musia vymeniť alebo dodatočne chemicky utesniť. Tiež možno kombinovať oba spôsoby renovácie, pri ktorých sa prístupné ležaté rozdeľovacie potrubie v suteréne vymení a stúpacie vedenie s potrubiami k spotrebičom vedené pod omietkou sa utesní chemicky. Vedenie nového potrubia musí spĺňať najmä tieto zásady:

  • hlavný uzáver plynu treba umiestniť mimo domu – v oplotení, v nike na fasáde, výnimočne pod terénom (so zemnou súpravou);
  • plynomery sa musia nachádzať v spoločných priestoroch domu – na schodisku, v suteréne a pod.;
  • ak sa predpokladá zmena nízkeho tlaku plynu vo verejnom distribučnom plynovode na stredný tlak, treba rátať s priestorom na regulátor tlaku. Možno ho umiestniť v uzatvárateľnom výklenku na fasáde, v zemnom module (pod terénom) alebo v oddelenej vetranej miestnosti v dome;
  • pre spotrebiče typu A aj B sa musí zabezpečiť dostatočná výmena vzduchu aj pri zatvorených oknách alebo dverách.


Riešenie nového plynovodu

Trasu ležatého rozdeľovacieho potrubia (napr. v suteréne) možno zvyčajne zachovať, vedenie pod stropom a pozdĺž stien v tomto prípade vyhovuje. Nové stúpacie rozvody možno viesť dvoma spôsobmi:

  • na chodbách, prípadne schodiskách, ak sa plynomery nachádzajú v týchto spoločných priestoroch domu a sú dodržané požiarne bezpečnostné predpisy – pod omietkou alebo voľne;
  • pod omietkou v predsieňach, ak sa plynomery nachádzajú v spoločných priestoroch v suteréne.

Na stúpacie vedenie sa nevyužívajú drážky alebo šachty, ktorými sa vedú iné potrubia. Umiestňovanie plynomerov v rekonštruovaných bytoch sa nepovoľuje.

Plynové spotrebiče
Spotrebiče, ktoré nie sú schopné bezpečnej prevádzky alebo sú morálne opotrebované, sa vymieňajú za moderné typy. Pokiaľ sa spotrebiče pripájajú na nevyvložkovaný komín, treba komín vyvložkovať. Vložka sa zasúva do pôvodného komínového prieduchu po jeho vyčistení. Pri väčších priemeroch vložiek je niekedy nevyhnutné zväčšiť svetlosť komínového prieduchu vyfrézovaním. V minulosti používané hliníkové vložky majú krátku životnosť, vhodnejšie sú vložky z nehrdzavejúcej ocele – preto je niekedy nevyhnutná výmena pôvodnej hliníkovej vložky za vložku z nehrdzavejúcej ocele.

Umiestnenie spotrebičov

Pri renovácii (výmene) domového plynovodu treba nanovo posúdiť umiestnenie plynových spotrebičov typu A aj B (ktoré si vzduch na spaľovanie odoberajú z miestnosti) z hľadiska najmenšieho požadovaného objemu miestnosti a výmeny vzduchu. V krajných prípadoch sa môže zistiť, že v miestnosti, kde sa plynový spotrebič už roky nachádzal, nie je už jeho ďalšia prevádzka podľa nových predpisov [2] možná, napr. z dôvodu osadenia nových tesných okien. Požadovaný objem miestnosti možno docieliť prepojením so susednou miestnosťou neuzatvárateľnými otvormi.

Výmenu vzduchu v miestnosti so spotrebičom typu A (napr. plynovým sporákom) možno, okrem infiltrácie oknami, ktorá sa musí zabezpečiť na vetranie miestnosti (tesné okná nemôžu zabezpečiť vetranie, ktoré sa požaduje aj pri ich zatvorení), podporiť tiež mechanickým vetraním digestormi s odťahom do vonkajšieho prostredia. Prevádzka spotrebiča potom závisí od prevádzky vetrania – prívod plynu sa otvorí, iba ak sa zapne digestor.

Spotrebiče typu B (pripojené na komín, napr. plynové kotly) sa nesmú umiestňovať v miestnostiach, kde je podtlakové mechanické vetranie. Nie je vhodné ani prepájanie miestnosti s takým spotrebičom s vedľajšou miestnosťou, ktorá sa vetrá podtlakovo. Prepojenie priestoru so spotrebičom typu B neuzatvárateľným otvorom s vonkajším prostredím je najbezpečnejšie, avšak vhodné iba v prípade umiestnenia tohto spotrebiča v technickej miestnosti, komore, skrini a pod., kde prúdenie studeného vzduchu do priestoru v zimnom období neprekáža. Ak sa pri renovácii domu zriaďuje nový komín, odporúča sa na plynové kotly použiť komín s prieduchmi na splodiny a prívod vzduchu ku spotrebičom. Kotly sú potom typu C (turbo) a v takomto prípade nie sú požiadavky na objem a výmenu vzduchu v miestnosti.

Renovácia plynových inštalácií v panelových domoch
Panelové domy majú na rozdiel od murovaných domov svoje špecifiká dané najmä prefabrikáciou inštalácií. Komplexná renovácia plynových inštalácií v panelových domoch obyčajne obsahuje výmenu stúpacích aj ležatých rozvodov, ktorá sa spája s prestavbou bytových jadier. Pre nedostatok finančných prostriedkov sa komplexná renovácia zvyčajne nerealizuje. Výmena jednotlivých potrubí a prestavba bytových jadier sa vykonáva samostatne.

Renovácia plynovodu
V súčasnosti sa aj v panelových domoch začínajú renovovať plynovody. Priestupy plynovodného potrubia stropom sa pri pôvodných plynovodoch v panelových domoch zhotovili niekedy bez ochrannej rúrky. Ak v mieste priestupu presakovala voda z kanalizácie (napr. z netesného azbestocementového potrubia), mohlo oceľové plynovodné potrubie v priestupe značne skorodovať.

Stúpacie vedenie a spotrebný rozvod
V inštalačnej šachte bytového jadra možno viesť nový plynovod, ak sa umožní prístup na kontrolu tesnosti dostatočne veľkými dvierkami v stene šachty a priestor novozhotovenej šachty po renovácii bytového jadra sa otvormi (mriežkami pri podlahe a pod stropom) spojí s priestorom susednej miestnosti, napr. WC s núteným odvodom vzduchu, ktorú možno vetrať priamo. Pôvodné bytové jadrá mali vetranie priestoru šachty vyriešené podľa predpisov (noriem) platných v čase ich výroby. Aj po renovácii môže v inštalačnej šachte ostať plynomer, výnimka platí pre realizované typy panelových sústav. Spojovanie potrubia zváraním je v horľavých bytových jadrách veľmi problematické, preto sa dnes často používajú potrubia s lisovanými spojmi.

Ležaté rozdeľovacie potrubie
Ak sa rozdeľovacie potrubie viedlo pod stropom suterénu, odporúča sa jeho trasu dodržať aj pri inštalácii nového potrubia. Na plynovode v inštalačnom kanáli nesmú byť armatúry a rozoberateľné spoje. Inštalačný kanál musí byť prístupný a trvalo vetraný z vonkajších priestorov neuzatvárateľnými otvormi.

Plynové spotrebiče
Plynovými spotrebičmi sú v bytoch panelových domov zvyčajne iba kuchynské sporáky. Ide o spotrebiče typu A, ktoré odoberajú vzduch na spaľovanie z miestnosti, v ktorej sú umiestnené a splodiny sa odvádzajú do tej istej miestnosti. Preto treba miestnosť posúdiť z hľadiska výmeny vzduchu. Po osadení nových okien môže byť z dôvodu ich veľkej tesnosti výmena vzduchu škárovou prievzdušnosťou veľmi obmedzená. Do kuchyne preto treba objednať taký typ okna, ktoré zabezpečí výmenu najmenej 20 m3/h vzduchu, aj keď je zatvorené.
   
Záver
Na renováciu plynových inštalácií sa treba pozerať z mnohých uhlov. Každá renovácia vyžaduje komplexný prístup a rad informácií, ktoré musí mať majiteľ domu, projektant aj realizačná firma. Každú renováciu treba dobre projekčne pripraviť, aby sa pri realizácii nemuselo príliš improvizovať, čo by mohlo mať za následok nekvalitne zhotovenú montáž a pod.

Ing. Jakub Vrána, PhD.
Recenzoval: prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD.

Autor pôsobí v Ústave technických zariadení budov Stavebnej fakulty VUT v Brne.

Foto: Hungarian Copper Promotion Centre
Autor ďakuje za poskytnutie fotografií.

Literatúra
1. EN 1775 Zásobování plynem – Plynovody v budovách – Nejvyšší provozní tlak do 5 bar – Provozní požadavky
2. TPG 704 01 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách.
3. TPG 704 02 Dodatečné utěsňování domovních plynovodů.
4. TPG 934 01 Plynoměry. Umísťování, připojování a provoz.

Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.