Nivy Mall zaujali porotu v Aténach, získali špeciálnu cenu na medzinárodnej súťaži Gypsum Trophy

Stanica Nivy Mall vynikajúco obstála v medzinárodnej konkurencii. Slovenský projekt získal špeciálnu President’s Prize za komplexný prístup k stavbe a použitým stavebným materiálom.

Prestížna súťaž Gypsum Trophy sa už 13. rok udeľuje tým najinovatívnejším projektom z celého sveta, ktoré pri svojej realizácii využívali produkty a riešenia spoločnosti Saint- Gobain. Saint-Gobain má aktuálne svoje pobočky v 39 krajinách a každá z týchto krajín má do súťaže možnosť prihlásiť projekty s riešeniami Saint-Gobain, na ktorých sa podieľala.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov v Aténach
Slávnostné vyhlasovanie výsledkov v Aténach | Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Súťaž Gypsum Trophy

Ceny za uplynulý rok sa koncom apríla 2023 udeľovali v Aténach. Do súťaže Gypsum Trophy sa prihlásilo 73 projektov z 27 krajín sveta. O tom, ktoré z nich považovala porota zložená zo zástupcov spoločnosti Saint-Gobain a externých odborníkov za  najlepšie, sa 320 účastníkov galavečera dozvedelo v priestoroch Vorresovho múzea, ktoré je venované myšlienke udržateľnosti umenia a architektonických riešení, čo bolo zaujímavou paralelou pre celé tohtoročné Gypsum Trophy.

Práve trvalá udržateľnosť bola podľa porotcov jedným z kritérií, na ktoré prihliadali pri rozhodovaní o tých najinovatívnejších prihlásených projektoch.

Ceny sa udeľovali v šiestich hlavných kategóriách: Sadrokartón, Sadra, Bytové priestory, Nebytové priestory, Inovácie a Stropy, kde porota odovzdala vždy prvé a druhé miesto. Po štandardných kategóriách boli vyhlásené tri špeciálne: Grand Prix, Cena za výnimočné fasády a Cena prezidenta.

Práve tú si odniesla slovenská výprava, ktorá svoj projekt bratislavskej stanice Nivy Mall od investora HB Reavis prihlásila do kategórie nebytových stavieb. Cenu za projekt Nivy Mall si z rúk poroty prevzal technický špecialista Ing. Mário Juščík ako zástupca slovenskej pobočky Saint-Gobain, a Ing. arch. Marek Ortuta z architektonického ateliéru Siebert + Talaš, ktorý na projekte Nivy Mall spolupracoval.

President’s Prize
President’s Prize | Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Sadrokartónové riešenia na mieru výnimočného projektu

Nivy Mall porota ocenila za jeho výnimočný komplexný prístup k stavbe a realizácii. Moderná autobusová stanica skombinovaná s nákupným centrom so zelenou strechou zaujala svojím rozsahom, ale aj konštrukčnými riešeniami vytvorenými špeciálne na mieru.

Hlavnými výzvami, s ktorými sa realizátori museli popasovať, boli zakrivené konštrukcie, na ktoré musel byť vyrobený komplikovaný rám z profilov Rigips. Špeciálne riešenia museli byť navrhnuté aj kvôli ukotveniu ťažkých predmetov v doskách HabitoTM, ktoré potrebovali uniesť stropné svietidlá, ale aj špeciálne kovové konštrukcie v stropoch. Samostatnou kapitolou bolo riešenie výťahov, ktoré boli zakomponované do nosnej konštrukcie.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Riešeniami od Saint-Gobain, ktoré projekt Nivy Mall využíval, boli predovšetkým sadrokartónové dosky HabitoTM s vysokou pevnosťou od značky Rigips. Tie boli použité ako pri priečkach, tak aj pri strope. Na vnútorné priestory boli použité dosky 4PRO, RigiStabil, Modrá akustická doska a Protipožiarna doska Rigips RF.

Pri vonkajších priestoroch sa používali dosky Glasroc X, o špeciálnu protipožiarnu ochranu sa postarali dosky Glasroc F Ridurit. Veľký dôraz sa pritom kládol na povrchovú úpravu veľkých plôch – vďaka dostatku prirodzeného svetla by boli totiž aj tie najmenšie chyby pri finiši skutočne viditeľné.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Aj vďaka týmto použitým riešeniam sa projektu Nivy Mall podarilo obstáť v celosvetovej konkurencii. Len na porovnanie, ostatné ocenenia Gypsum Trophy si odniesli projekty ako pavilón Spojených Arabských Emirátov na EXPO 2020 v Dubaji (ocenenie Grand Prix), Kráľovské múzeum moderného umenia v Antwerpách (1. miesto v kategórii Nebytových priestorov) či Sea World v Abu Dabí (1. miesto v kategórii Stropy).

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips