Niekdajšia pražská továreň sa premenila na bývanie

Parvi Cibulka exteriér
Zdroj: YIT

Developer YIT v týchto dňoch skolaudoval svoj rezidenčný projekt Parvi Cibulka, ktorý vznikol revitalizáciou bývalej továrne v Prahe 5 na loftové bývanie. Z celkového počtu 150 bytových jednotiek je teraz k dispozícii na kúpu necelá tretina. Súčasťou budovy je aj deväť nebytových priestorov.

Citlivá premena bývalej továrne Meopta v pražských Košířích, ktorá vyrábala jemnú mechaniku a optiku, na projekt loftového bývania bola dokončená a budova so šiestimi poschodiami skolaudovaná.

Na projekte prebiehajú záverečné dokončovacie práce a developer zároveň začal s technickými kolaudáciami jednotiek u budúcich majiteľov. Odovzdávanie dokončených jednotiek vlastníkom sa začne v druhej polovici januára budúceho roka. V lokalite Parvi Cibulka bolo postavených 150 loftových bytov, avšak s praktickým dispozičným riešením od 1 až po 5 izieb a s veľkosťou od 44 do 250 m2.

Spoločnosť YIT v budove vybudovala aj pasáž s deviatimi maloobchodnými jednotkami. Parvi Cibulka sa nachádza oproti už dokončenej budove Aalto Cibulka, s ktorou bude mať spoločnú recepciu. Obidva objekty spája súkromné nádvorie s veľkým parkom s oddychovým sedením, vodným prvkom a detským ihriskom.

Parvi Cibulka, interiér
Parvi Cibulka, interiér | Zdroj: YIT

Projekt navrhol renomovaný architekt Jakub Cigler, ktorý spojil priemyselný charakter budovy s nadčasovým fínskym štýlom. Napriek tomu, že pôvodná budova továrne nie je pamiatkovo chránená, spoločnosť YIT pri jej revitalizácii na moderné podkrovné bývanie kládla dôraz na zachovanie mnohých historických prvkov.

Patria k nim pôvodné rozmery a členenie okien, poistky podlahového informačného systému a zvončeky na dverách bytov. V dvoch zo siedmich samostatných vchodov oproti poštovým schránkam boli použité pôvodné svetlá.

Okrem terrazzového schodiska sa čiastočne zachovalo aj zábradlie; existujúce zábradlie vrátane madiel bolo zrekonštruované a v záujme dodržania normových požiadaviek bolo len doplnené novými výplňami. Pôvodná pamätná tabuľa pripomínajúca obete druhej svetovej vojny bola inštalovaná pri vchode G. Okrem toho je v budove funkčný kryt civilnej ochrany III. kategórie.

YIT