Celý rok stavebníctva na jednom mieste. ASB Almanach je späť

Partneri sekcie:

V tohtoročnom Almanachu znovu prinášame nielen štatistiky a prognózy analytikov, ale aj názory odborníkov priamo z praxe – tentoraz je ich viac ako 50.

Ak by sme mali minulý rok vystihnúť jedným slovom, bola by to neistota. A to nielen v oblasti stavebníctva, v neistote sme boli všetci. A hoci pandémia v tomto roku ešte zosilnela, zvykli sme si. Po dlhom lockdowne sme mali pocit, že najhoršie je za nami a ekonomika môže začať prekvitať. A s ňou aj stavebníctvo, o ktorom sa hovorí, že je lakmusovým papierikom ekonomiky. A naozaj, stavať sa začalo masívne, čo spolu s ďalšími faktormi vyhnalo ceny stavebných materiálov do nebývalých výšok.

V dôsledku zvýšeného dopytu sa navyše materiály míňali rýchlejšie, ako ich dokázali firmy vyrábať, pretože aj oni mali problémy s dodávkami surovín, čo vytlačilo ceny ešte vyššie. Výrobcovia a predajcovia preceňovali tento rok extrémne často. Tieto turbulencie strhli so sebou ceny stavebných prác aj nehnuteľností. Ceny bytov, o ktorých sme sa viacerí nazdávali, že sú už na maxime, dokonca medziročne rástli dvojciferným tempom.

Z ankiet, ktoré sa týchto turbulencií dotkli, sme sa dozvedeli, že stavbári a developeri sa nevzdávajú, ale hľadajú cesty, ako férovo naplniť dopyt a zostať pri tom v čiernych číslach.

Mix analýz, predikcií, názorov a informácií

Rok 2021 prináša aj nové plány a idey do témy masívnej výstavby nájomných bytov. No napriek tomu cesta k nim zostáva stále dlhá a tŕnistá. My vám poskytujeme sedem pohľadov naň. V tohtoročnom Almanachu sme dali priestor viac ako päťdesiatim odborníkom, ktorí vyjadrili svoj názor prostredníctvom ucelených materiálov či odpovedí v anketách.

Už tradične sme analyzovali hospodárske výsledky tisícov stavebných spoločností, z ktorých sme vybrali 1 357 najúspešnejších. Z nich sme potom na základe komodít zostavili 10 rebríčkov. Výsledky sme v tomto roku spracúvali už v riadnom termíne.

Dvesto projektov, ktoré sa plánujú, pripravujú alebo stavajú sme aj tento rok rozdelili podľa účelu ich využitia i miesta výstavby. V Bratislave sa nám zdal najpraktickejší princíp ich delenia podľa mestských štvrtí, pri projektoch zo zvyšných kútov Slovensku sme si zvolili západo-východnú os.
Veríme, že 304 stranový mix analýz, predikcií, názorov a informácií, ktorý sme pre vás pripravili, vám pomôže.

kur