Anna Vladová

Slovenská ekonomika, meraná hrubým domácim produktom, medziročne vzrástla v 2. štvrťroku tohto roka o 1,8 % (hodnotenie v celom texte je v stálych cenách). Reálny objem hrubého domáceho produktu stále nedosiahol predpandemické maximá, priblížil sa však úrovni, akú dosahoval v rovnakom štvrťroku 2019, teda v roku pred vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19.

Anna Vladová -

Na Slovensku podľa poslednej regionálnej štatistickej ročenky v roku 2020 pribudlo 21,5-tisíc bytov, čo je o 1,3-tisíc dokončených bytov viac ako rok predtým. Hoci počet dokončených bytov z roka na rok mierne stúpa, nepokrýva potreby bývania. Podľa odhadu Národnej asociácie realitných kancelárií Slovensku chýba 400-tisíc bytov.

Anna Vladová -

Podnikateľská dôvera stavebníkov po vypuknutí vojny na Ukrajine klesla. Vyplýva to z výsledkov marcového prieskumu v stavebníctve, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Nálady klesli aj v sektore služieb a výrazne aj u spotrebiteľov.

Anna Vladová -

Ruská invázia na Ukrajinu 24. februára 2022 prudko zasiahla finančné a komoditné trhy na celom svete a zvýšila neistotu a obavy z budúceho vývoja. Neistota zvyčajne obmedzuje dopyt a brzdí investície vrátane investícií do bývania. S nižším dopytom klesá aj tlak na ceny nehnuteľností.

Anna Vladová -

Inflácia na spotrebiteľskom trhu tovarov a služieb začiatkom roka 2022 presiahla 8 %. Porovnateľne vysokú úroveň mala naposledy v období vstupu Slovenska do Európskej únie v polovici roka 2004.

Anna Vladová -