Obchodná ulica - súčasnosť
Galéria(11)

Strašidelná ulica čaká na svoju záchranu: Dočká sa Obchodná rekonštrukcie?

Obchodná ulica v Bratislave nepatrí medzi najpríťažlivejšie v hlavnom meste. Taktiež je jednou z najrušnejších ulíc v metropole, pričom v nedávnej minulosti sa nevyhla prívlastku aj jednej z najnebezpečnejších. Živá pešia zóna sa za posledné roky dramaticky nezmenila, mesto ale v nedávnej minulosti uskutočnilo niekoľko menších opatrení, ktoré Obchodnej ulici pomohli. Ako to však vyzerá s komplexnou premenou tejto lokality a aká je budúcnosť Obchodnej?

Prešiel ňou už azda každý obyvateľ Bratislavy. Obchodná ulica sa tiahne od Michalskej po Kollárovo námestie a frekventovanou obchodnou tepnou sa stala po prvej svetovej vojne.

Na obchodnej sa totiž usadili obchodníci a remeselníci a panoval tu čulý život. Obyvatelia niekdajšieho Prešporka však poznali túto lokalitu pod iným názvom – Schöndorfská ulica. Tá pôvodne spájala dve brány, Michalskú a Schöndorfskú, ktorá stála na konci dnešnej Obchodnej ulice. Nazvali ju podľa prímestskej obce Schöndorf, ktorá sa nachádzala práve v týchto miestach.

Historicky tak nešlo o súčasť Prešporka, ale o osadu, kde bývali hostia prešporského Hradu. Spojenie s Prešporkom sa uskutočnilo až na konci 13. storočia, aby sa takto nahradil úbytok mestského obyvateľstva. Schöndorfská ulica, dnešná Obchodná, mala zo začiatku 52 domov, v 16. storočí to bolo 61 a ulica sa postupne rozvíjala.

tur obch mesto
Obchodná ulica – rok 1998 | Zdroj: TASR

V roku 1944 zničilo niektoré miesta na Obchodnej a v jej okolí bombardovanie bratislavskej rafinérie Apollo. Následkom tejto udalosti vzniklo prepojenie Poštovej s Obchodnou, ktoré je dnes veľmi populárne. V 60. rokoch sa dokonca pripravovalo zbúranie celej Obchodnej, na jej miestach bolo v pláne vybudovať modernistický komplex stavieb nadrozmernej mierky. Keďže sa asanácia nakoniec neuskutočnila, z ulice sa postupne stala frekventovaná obchodná tepna a pešia zóna. Dnes je Obchodná ulica jednou z najrušnejších, ale bohužiaľ aj najzanedbanejších v Bratislave.

Obchodná ulica trpí úpadkom

Jej vizuál sa posledné desaťročia menil každým novým reklamným pútačom – k horšiemu. Obchodná sa vyvíja nekoordinovane, ulica je poznačená estetikou ranného kapitalizmu, príchodom globálnych fastfoodov a nedotiahnutými plánmi striedajúcich sa režimov 20. storočia. Ulica je taktiež presýtená nepotrebnými informáciami a neregulované reklamné plochy priamo degradujú kultúru Obchodnej. Tak zhrnul v minulosti Obchodnú ulicu v niekoľkých vetách Denník N.

Lokalita teda jednoznačne trpí. Prvý krok k skultúrneniu ulice prišiel v roku 2018, keď bola zverejnená publikácia Novej Obchodnej, stanovujúca nové pravidlá reklamy. Manuál hodnotí Obchodnú ako miesto s bohatou históriou a pestrou architektúrou, poukazuje na jej súčasný stav či problémy a zároveň komunikuje ich možné riešenia. A to nastavením vhodnej reklamy pre dané prevádzky, ktoré po novom nemajú obliepať celú budovu reklamným smogom. Zatiaľ sa ňou ale riadi len minimum prevádzok. 

20171226 bratislava 5311485260
Obchodná ulica – súčasnosť | Zdroj: TASR

To, ako Obchodná ulica vyzerá, výrazne ovplyvňuje aj návštevníkov a ich zážitok z daného miesta či správanie sa k verejnému priestoru. Nové vedenie Magistrátu preto chcelo Obchodnú ulicu zrevitalizovať, čo bolo v minulosti niekoľkokrát uvádzané aj primátorom Matúšom Vallom. Bolo to aj z dôvodu, že sa z Obchodnej ulice stalo miesto, ktorému sa Bratislavčania a Bratislavčanky začali vyhýbať.

Ulica s kriminálnou minulosťou

Bratislavou v máji roku 2018 otriasol brutálny trestný čin. Došlo k zavraždeniu Filipínčana Henryho Acordu, ktorého fyzicky napadol Slovák Juraj Hossu. Ten mu spôsobil ťažké fyzické zranenia, pretože sa Henry zastal svojich dvoch kamarátok. Filipínčan následkom napadnutia upadol do bezvedomia a o štyri dni neskôr zomrel v nemocnici. Udalosť sa udiala pred známym domom Schön, v západnej časti Obchodnej. 

Čin vyvolal na Slovensku vlnu solidarity, ale aj otázky ohľadom riešenia stavu danej lokality. O rok neskôr sa tu odohrala ďalšia udalosť. Agresívny útočník hodil dlažobnú kocku do budovy Ministerstva financii SR na Štefanovičovej, tam dobodal člena bezpečnostnej služby a následne prešiel stovky metrov až na Obchodnú ulicu. Tu ho už postrelila polícia a Obchodná ulica bola opäť na titulných stranách novín.

Hlavné mesto sa tak rozhodlo prísť s opatreniami na zvýšenie bezpečnosti. „To sa aj podarilo,” zhodnotil Peter Bubla, hovorca Magistrátu hlavného mesta. V roku 2019 bola zriadená stanica mestskej polície priamo na Obchodnej ulici aj s kamerovým systémom a špeciálnou zásahovou jednotkou. Udialo sa tak rok po zavraždení Filipínca Henryho a niekoľko mesiacov po prestrelke na Obchodnej.

„Stanica zároveň predstavuje zázemie pre Útvar zásahovej jednotky a kynológie, ktorí spolu s kolegami z Okresného veliteľstva v Starom Meste dokážu efektívne a rýchlo zasahovať v prípade ohrozenia života, zdravia alebo majetku nie len v blízkom centre mesta, ale v celom meste,” ozrejmil pre ASB Peter Bubla. Podľa neho je dojazd hliadok v celom Starom Meste pod tri minúty. 

Snímka obrazovky 2023 07 15 o 12.56.46
Obchodná ulica – súčasnosť | Zdroj: TASR

„Rovnako sme uskutočnili preventívne služby, ako napríklad Nočná pomoc, terénna sociálna práca s cieľom znižovať riziká spojené s nočným životom u mladých ľudí,” povedal hovorca Magistrátu a doplnil: „Od začiatku tohto roka do dnešného dňa riešili hliadky mestskej polície na Obchodnej ulici celkom 421 udalostí.” Išlo o dopravné priestupky, neplnoletú mládež pod vplyvom alkoholu či nepovolenú konzumácia alkoholu na verejnosti.

Mesto na rekonštrukciu nemá peniaze

Úpadok Obchodnej je citeľný. Ulica je zanedbaná, dlažba polepená žuvačkami, zdržiavajú sa tu pofidérne osoby, nehovoriac o vizuálnom smogu alebo spomínanej kriminalite. Rovnako tu chýba akákoľvek zeleň, ktorú tu nie je možné ani vysadiť. V minulosti uvádzaná snaha o revitalizáciu by Obchodnú mohla vrátiť späť medzi ulice 21. storočia. 

Mesto ale zatiaľ realizovalo len menšie opravy. „Doplnili sme dlažbu, čiastočne sme revitalizovali a vyčistili priestor za hotelom Crowne Plaza s okolím. Došlo k výmene a reorganizácii smetných košov, doplnili sme mobiliár,” uviedol Peter Bubla. 

„Väčšie renovácie sme boli nútení obmedziť vzhľadom na legislatívnu smršť počas posledného roka, ktorá obrala Bratislavu o desiatky miliónov eur ročne. V kombinácii s infláciou sa bavíme o škrte približne 55 milónov eur,” priznal hovorca Magistrátu.

Ide tak o sklamanie, Obchodnej ulici by výrazne prispela minimálne výmena starej dlažby za novú, Bratislavskú, ktorú aktuálne mesto osádza v ostatných častiach mesta. Aj tento počin je však zo série nereálnych: „Pokiaľ ide o dlažbu, zámerom bolo doplniť ju, upraviť a vyčistiť, čo sme aj urobili. Nebola tu plánovaná výmena pôvodnej dlažby za Bratislavskú,” vysvetľuje hovorca Peter Bubla. 

Podľa neho plánuje mesto na Obchodnej zriadiť aj klub pre mladých (vedľa stanice mestskej polície). „Bude v ňom sídliť Mestský terénny tím, ale bude to aj priestor, kde môžu mladí ľudia tráviť  svoj voľný čas. Bude tu fungovať aj poradenstvo pre mladých na znižovanie rizík spojených s nočným životom s cieľom prispieť k vyššej bezpečnosti tejto cieľovej skupiny v uliciach Bratislavy. S otvorením predbežne počítame asi od septembra 2023,” ozrejmil.

Stratený sen 

Obchodnú ulicu mohol v minulosti čiastočne zmeniť navhrnutý projekt od architektonického štúdia Ateliér 3M. Konkrétne sa naplánovali až dva varianty. Prvý projekt je z roku 2010, ateliér tu navrhol dostavbu domu na nároží Obchodnej a Poštovej. Projekt sa ale dodnes nerealizoval.

„Mali sme všetky kladné stanoviská, ale pre územný plán nezačal konanie stavebný úrad. Časť projektu totiž zasahovala do bielej plochy,” ozrejmil pre ASB Marián Pokrivčák, hlavný architekt ateliéru. Biela plocha totiž v územnom pláne nebola zadefinovaná a Staré Mesto tak žiadalo o zmenu územného plánu.

Dizajn bez názvu 1
Projekt Ateliéru 3M (Department store) z roku 2010 a aktuálny stav ulice | Zdroj: Ateliér 3M / Google Street View

„V roku 2014 sme urobili druhú alternatívu. Išlo o možnosť dočasnej stavby, ako vyriešiť túto dieru, kým sa zmení územný plán. Narážalo to však na byrokratické hlúposti,” povedal Marián Pokrivčák. Tentokrát tu ateliér navrhol akési trhovisko, ktoré by do značnej miery transformovalo časť Obchodnej ulice a ukázalo, ako by sa mohla táto lokalita v budúcnosti rozvíjať. 

Podľa architekta sa daná parcela, ktorá bola označovaná ako biela plocha, najnovšie dostala do Zmien a doplnkov 09, čo značí možný zvrat. „Pôvodný investor sa teda možno vráti, avšak už určite nie k alternatíve z roku 2010,” priblížil architekt.

Názor k Obchodnej ulici je podľa Mariána Pokrivčáka, po chvíľke uvažovania, nasledovný: „Je to strašidelné. Na niektoré baraky sa dá pozerať, ale niektoré domy sú ako zo štvrtej cenovej. Mohla by to byť výstavná ulica. Teraz je to neadekvátne… Akoby sa Obchodná zakonzervovala v 90-tych rokoch a nepohla sa ďalej,” uzavrel pre ASB Pokrivčák. 

FM axo4
Projekt Fresh-market z roku 2014 | Zdroj: Ateliér 3M

Za stratený sen možno považovať aj manuál pod názvom Koncept riešenia Obchodnej a Poštovej ulice, ktorý spracoval Metropolitného inštutútu Bratislavy (MIB). Dokumentácia poukazovala na rôzne zlepšenia tejto lokality ako napríklad osadenie vegetačných stien na stenách budov, vytvorenie novej zóny pre ľudí pred hotelom Crowne Plaza či zlepšenie údržby a oprava mobiliáru. 

Tento dokument však dodnes nebol zverejnený a podľa najnovších informácií redakcie ASB ani nebude. „Počas prípravy koncepcie sa pristúpilo k rozdeleniu celkovej obnovy Obchodnej a Poštovej ulice na samostatné projekty, z ktorých niektoré sa zamerali na verejné priestory, ďalšie na zlepšenie bezpečnosti, čo zastrešilo oddelenie sociálnych vecí na Magistráte,” povedala hovorkyňa MIB-u Annamária Krchňavá. „Z tohto dôvodu sa výstup nezverejnil, keďže prestal byť aktuálny,” uzavrela Annamária Krchňavá. Táto informácia nebola dosiaľ známa.

Aká je budúcnosť Obchodnej ulice? 

Vizualizácie Ateliéru 3M i manuál MIB-u poodhalili skutočný potenciál tejto lokality, ktorá by sa mohla stať doslova magnetom pre obyvateľov a jej návštevníkov. V Bratislave je mnoho ulíc, ktoré si dlhodobo pýtajú rekonštrukciu. Avšak je len málo takých, ktoré sú podobne frekventované a zároveň zanedbané ako Obchodná ulica. Nedostatok finančných prostriedkov a škrtanie v rozpočte mesta zo strany vlády je však úderom pod pás, ktorý si už aj tak chudobná Bratislava nezaslúži.

OD Obchodna03
Projekt Ateliéru 3M (Department store) z roku 2010 | Zdroj: Ateliér 3M

Rekonštrukcia Obchodnej by sa mohla týkať nie len výmeny dlažby – ktorá by ulicu značne oživila – ale aj obnovy ulice od fasády k fasáde, akú pripravuje mesto na Krížnej. Bratislava by tým získala úplne novú, ozajstnú nákupnú triedu, ktorá môže byť konkurencieschopná aj voči novým nákupným centrám. 

Dnes tomu tak nie je. Ide o zanedbanú nákupnú triedu, ktorá sa na nové nákupné centrá doťahuje len minimálne. Rovnako nedisponuje vhodnými nájomníkmi. Nachádzajú sa tu záložne, pôžičkárne, zúbožené krčmy a prázdne priestory či dokonca neatraktívne prieluky, ktoré nepriťahujú požadované cieľové skupiny pre pešie a nákupné zóny. Rovnako nezaručujú ulici požadovanú bezpečnosť.

Faktom ostáva, že mesto vyvíja snahy a reaguje na problémy Obchodnej ulice. V dohľadnej budúcnosti sa ale lokalita pravdepodobne nezmení. Stále pôjde o chaotické a nekoordinované miesto s reklamným smogom a nedostatočnou estetikou okolitého prostredia.

Je pravdou, že Bratislavu tlačí topánka na viacerých miestach. Táto oblasť si ale zaslúži omnoho viac pozornosti, ako je ulici venované dnes. V konečnom dôsledku tak možno očakávať menšie zásahy po častiach od jednotlivých majiteľov prevádzok či budov, to ale bude viac-menej všetko.

Ulica má obrovský potenciál a netreba nad ňou lámať palicu. Ukazuje sa však, že pokiaľ sa Obchodná komplexne neobnoví, stále pôjde o tragikomédiu v štýle Čakanie na Godota. Teda príbeh bez deja, rovnakých dejových situácií, bez cieľa, nádeje a pohybu vpred či groteskných udalostí. Bratislava má pritom na viac.

20171226 bratislava 5311485260
Snímka obrazovky 2023 07 15 o 12.56.46
tur obch mesto
FM axo3
FM axo4
FM trh0000
FM Z 3
FM Z 4